Auston MATTHEWS – náctiletá hvězda

24.června se rozlousknul poslední oříšek ohledně postavení na draftu, MATTHEWS ve finálové bitvě porazil jinou vycházející hvězdu – Patrika LAINEHO. Už před samotným začátkem sezóny všichni věděli, že tento ročník draftu je velice nabitý, to se nakonec vyplnilo. Hned 10 hráčů naskočilo do letošní sezóny a dokonce 16. v pořadí, Jakob CHYCHRUN, se stal základní pilířem arizonské obrany!

Po nekonečném čekání konečně přišel start sezóny, TORONTO odehrálo své první utkání na ledě OTTAWY. Očekávání, s čím přijde devatenáctiletý centr, bylo obrovské. Nikdo by se nemohl divit, kdyby mu tlak vyložený na něj svázal nohy i ruce, ale jestli někdo čekal opravdu hodně, dostal ještě přidáno. Když v čase 21:25 přidal svoji třetí branku, všichni kroutili nevěřícně hlavami. Nikdy jsem neviděl tolik čepic na ledě, když se podařilo vstřelit hattrick hostujícímu hráči. Ještě ten večer padl jeden rekord. Když skóroval počtvrté, stal se vůbec prvním nováčkem, který to dokázal hned v prvním zápase v NHL. Tím samozřejmě namlsal všechny příznivce hokeje, bohužel podobnou kanonádu už nezaznamenal. I tak můžeme s ledovým klidem říct, MATTHEWS má za sebou sezónu snů! V průběhu celé sezóny pomáhal týmu v několika aspektech. Když to nebyly góly, byly to skvělé nahrávky, tvoření hry, či psychická pomoc. Právě komplexnost je to, co zdobí Austona. Jestli se letos stal McDAVID nejmladším kapitánem klubu v NHL, nedivil bych se, kdyby byl MATTHEWS další na ráně. On je rozený lídr, který dokáže vyburcovat svůj tým k lepším výkonům. To předvedl i v sérii s CAPS, kde se stal ústřední postavou torontského tažení. Ne jeden fanoušek Maple Leafs čekal až nadbytečný respekt z hokejového velikána, ovšem odvaha a odhodlanost po výhře ho nakonec přebyla.

Na to, že je Matthewsovi stále ještě pouhých 19 let, hraje s ledovým klidem. Po skvělém debutu se mu zas tolik bodově nedařilo, ovšem pomáhal týmu jiným způsobem, než je střílení gólů. I tak se nakonec zastavil na čtyřiceti vstřelených brankách, k nimž přidal ještě 29 asistencí. Víc branek se podařilo vstřelit v základní části pouze Sidney Crosbymu, který zareagoval na porci gólů svého konkurenta: „Střílí branky různými způsoby a myslím si, že to je pravděpodobně velký důvod toho, proč byl tak konzistentní. Má skvělou střelu, ale dokáže skórovat také z dorážky a jít tvrdě do branky.“

S blížícím se koncem sezóny se také začalo spekulovat o tom, kdo by se měl stát nováčkem sezóny. Bez žádných překvapení byl jedním s favoritů i Matthews. „Bylo by mi ctí být považovaný za finalistu, když vidím, že je tady tolik skvělých nováčků tento rok. Měl jsem štěstí, že v této sezoně hraju s mnoha skvělými spoluhráči a táhneme Toronto,“ řekl Matthews ještě před tím, než byl seznam kandidátů na Calder Trophy zveřejněný. Spolu s ním se do finálové nominace dostal LAINE (Winnipeg Jets) a WERENSKI (Columbus Blue Jackets).

Sezónu nakonec tým ukončil v prvním kole play-off, kde nestačil na favorizovaný WASHINGTON. Rozhodně se nejednalo o jasnou sérii, která se očekávala. Auston MATTHEWS završil svoji úspěšnou sezónu se statistikou 4+1 v šesti zápasech.

(Děkujeme za spolupráci s Toronto Maple Leafs CZ)

Komentáře