Faksa a Frk posílí národní tým!

Národní tým může hlásit další dvě zámořské posily pro světový šampionát v Dánsku! Přijede dvojice Radek FAKSA – Martin FRK!

Martin FRK přislíbil účast už dříve, ale až včera se o ní rozhodlo. Čekal ještě na výstupní prohlídku, která zmařila účast na turnaji třeba obránci CHICAGA Janu RUTTOVI. Detroitský útočník se hlásí k seniorskému nároďáku vůbec poprvé, doposud hrával se státním znakem na hrudi pouze v juniorkách. Dvakrát si zahrál na mistrovství osmnáctiletých, dvakrát i na dvacítkách, ale ani jednou s týmem na medaili nedosáhl.

Odchovanec karlovarského hokeje zamířil již v sedmnácti letech do zámoří, kde oblékal dres HALIFAXU Mooseheads. Strávil tam tři roky a po jeho boku se vystřídali takoví hráči jako Nathan MACKINNON či Jonathan DROUIN, se kterými v poslední sezóně tvořil nejsilnější útok v lize. I díky němu v roce 2013 vyhrál Halifax prestižní Memorial Cup!

Kvůli stáří musel juniorku opustit a čekali ho dva těžké ročníky, při kterých koloval mezi AHL a nižší ECHL. V DETROITU ale neuspěl a z waiver listu si ho tak stáhla CAROLINA, která mu dopřála i dva starty v nejlepší lize světa. Ani na ně příliš velký dojem neudělal a i oni ho vydali na pospas všech týmu. Trochu paradoxně si ho vzali zpátky RED WINGS, s nimiž podepsal v létě jednoletý kontrakt. Celou sezónu odehrál v „A“ týmu a ohromil svět svou skvělou dělovkou, který mu vynesla 11 branek a s celkovým zápisem 11 + 14 by měl v létě dostat nový kontrakt.

To Radek FAKSA má v NHL odehráno daleko víc, konkrétně 204 utkání. I on se vydal do zámoří již v útlém věku a možná i díky tomu se objevil na draftu roku 2012 už na 13. pozici. Stal se součástí organizace DALLASU Stars, nicméně i on zůstal trochu za očekáváním. Tři roky čekal na šanci, která přišla měsíc po začátku další sezóny. A debutoval na Floridě, ledě svého největšího idola, Jaromíra Jágra.

Celou sezónu pak cestoval mezi Dallasem a AHL, rok poté si už ale vytvořil pevné místo v sestavě Hvězd. Dva roky po sobě zaznamenal 33 bodů a letos si připsal rekordních 17 přesných zásahů.

Rodák z Opavy si již zahrál na mistrovství světa 2016 v Minsku, o pár měsíců později byl členem národního týmu na Světovém poháru. I on byl součástí juniorských výběru, i on ale na velkou medaili zatím čeká.

Dočkají se jí oba hráči letos v Dánsku?

Komentáře