Hvězdy a pruhy, zámořský soupeř pro čtvrtfinále!

(teamusa.usahockey.com)

Tým USA měl hned na úvod velmi těžkého soupeře z Kanady, kterého nakonec přehrál 5:4 po prodloužení. Následovala dvě utkání s jasnou výhrou a navíc čistým kontem 4:0 a 3:0 proti Dánsku, respektive Německu. Další ztrátu bodu znamenalo pro Američany utkání proti Lotyšsku, kdy nedokázali zápas rozhodnout už v základní hrací době a vyhráli až 3:2 po prodloužení. Vůbec největší debakl na turnaji (13:1) si poté odnesl nováček z Koreje. Další vysokou výhru si hráči Spojených států připsali proti Norsku (9:3), aby pak nakonec v souboji o první místo v tabulce proti Finsku prohráli 6:2.

USA 2:6 FIN

Český tým odstartoval turnaj derby proti Slovensku. Protrápený duel, ve kterém jsme dlouho nemohli srovnat skóre vyrovnal až 10 sekund před koncem Martin NEČAS a v prodloužení rozhodl o bodu navíc DIMITRIJ JAŠKIN. Ve druhém zápase jsme i přes sympatický výkon nestačili na Švédy a Seveřanům podlehli 3:2. Následující utkání plné drama a oslabení proti Švýcarsku jsme vyhráli po samostaných nájezdech, které rozhodl až v poslední sérii Michal ŘEPÍK. Zápas proti Rusku byl ve znamení posil z Bostonu, Davida PASTRŇÁKA a Davida KREJČÍHO, který jsme nakonec skvělým výkonem zvládli a vyhráli 4:3 po prodloužení. Následující dva zápasy jsme podobně jako USA odehráli s čistým kontem (3:0 proti Bělorusku a 6:0 proti Francii). Poslední souboj ve skupině jsme svedli proti sousedům z Rakouska. V utkání jsme rychle vedli 2:0, ale po nevydařeném konci jsme se nakonec museli strachovat o výsledek. Konečné skóre se však zastavilo na stavu 4:3 pro nás.

CZE 4:3 AUT

Oba čtvrtfinálové celky předvedli ve skupinové fázi kvalitní výkony, ale i lehká zaváhání. Jak už to tak obvykle bývá, utkání velmi ovlivní speciální týmy a výkony brankářů. Pojďme si tedy rozebrat jak si týmy v jednotlivých aspektech vedly.

PŘESILOVÉ HRY

1. USA – úspěšnost 40%, 14 gólů, 35 pokusů
8. Česko – úspěšnost 22,22%, 6 gólů, 27 pokusů

Spojené státy mají vůbec nejlepší přesilové hry na turnaji. 40% je opravdu vysoké číslo a pro Čechy to bude velká výzva tuhle sílu zastavit. Naopak Česká Republika má v přesilových hrách spíše průměrné výsledky. České přesilovky by se však mohly zlepšit s příchodem Davidů PASTRŇÁKA a KREJČÍHO.

OSLABENÍ

4. USA – 4 obdržené góly z 26 pokusů
11. Česko – 6 obdržených gólů z 25 pokusů

I zde má USA slušná čísla, 4 obdržené branky nejsou mnoho a bude zajímavé sledovat, jestli se nám povede skórovat. Čísla českého týma jsou špatná především díky první polovině šampionátu. 11 příčka není příliš lichotivá, avšak s rostoucí porcí utkání šla naše oslabení kvalitou hodně nahoru. Pozitivní je také, že jsme se dokázali postupně vyvarovat zbytečných faulů. Tahle zlepšení se určitě počítají, nutno však dodat, že kromě Ruska přišla proti spíše slabším soupeřům.

STŘELECKÁ ÚSPĚŠNOST

3. USA – procentuální úspěšnost (13,98%)
7. Česko – procentuální úspěšnost (10,93%)

USA na tomhle turnaji vstřelilo zatím ze všech týmů nejvíce branek (39)! To znamená po Rusku a Finsku hned třetí nejlepší úspěšnost střelby. To čeští střelci jsou na tom o něco hůře, s 27 góly obsadili 7. příčku.

BRANKÁŘI

Keith KINKAID – statisticky 7. nejlepším brankářem, odchytal 6 utkání, 92.41% úspěšnost zásahů, průměr 2.09 inkasovaných gólů na zápas.

David RITTICH – statisticky 15. nejlepším brankářem, odchytal 3 utkání, 90.00% úspěšnost zásahů, průměr 1.98 inkasovaných gólů na zápas.

Pavel FRANCOUZ – statisticky 14. nejlepším brankářem, odchytal 4 utkání, 90.43% úspěšnost zásahů, průměr 2.21 inkasovaných gólů na zápas.

Jasnou americkou jedničkou je letos Keith KINKAID. Odchytal 6 ze 7 utkání a pokud nemá nějaké zdravotní potíže po zásahu kotouče do krku v zápase proti Finsku, bude připraven v brance na čtvrtfinále.
To na české straně je situace podstatně komplikovanější. Oba brankáři mají sice horší čísla než KINKAID, to ale úplně není chyba našich gólmanů, když v případě většiny obdržených branek byli v brankovišti bezmocní. Odpověď na otázku kdo se postaví do brankoviště ještě není známa.

Těžko odhadovat výsledek tohoto souboje, určitě nás však čeká velká bitva, kde jeden tým tomu druhému nedá nic zadarmo. Utkání se odehraje ve čtvrtek v 16:15. Nezbývá než věřit a užít si zápas. Češi do toho!