Jednička draftu 2000 – Rick DiPIETRO

Psal se rok 1999, kdy mladičký gólman z vesničky Winthrop u Washingtonu, přestoupil na bostonskou univerzitu, kde hrál za místní hokejový klub hrající NCAA. To ještě nevěděl, jakou má před sebou sezónu. O pořadí na draftu se vždy spekuluje hodně dopředu, takže se o kvalitách diPietra samozřejmě vědělo, ale očekávání rozhodně předčil. Sezónu v NCAA zvládl skvěle a byl nominován do výběru USA na světový šampionát dvacetiletých. Tam zazářil. Dostal se pod 2 obdržené branky na zápas a byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. 24. června 2000 se v Calgary uskutečnil každoroční draft NHL, kde se mělo rozhodnout o finálním pořadí. Nejvíce se mluvilo o třech hráčích, nakonec byli vybráni v pořadí DiPietro, Heatley, Gáborík. Rick DiPietro se stal vůbec prvním brankářem na čele draftu v celé historii!

Do své první profesionální sezóny vstoupil DiPietro jako devatenáctiletý gólman a koloval mezi Islanders a Chicago Wolves. V NHL si zachytal ve 20 zápasech, avšak úplně nezazářil. I přesto si opět zahrál na juniorském MS, které se mu z individuálního hlediska podařilo snad ještě víc, než to předchozí. Poprvé v kariéře se podíval i na seniorský šampionát.

Po dohodě s vedením klubu směřoval na farmu k Bridgeport Sound Tigers, aby byl více vytížený. Dostal tak důvěru na postu jedničky a nezklamal. Tým dovedl až do finále Calder Cupu, tam jeho tým nestačil na Chicago Wolves. Další sezónu zase pendloval mezi „A“ týmem a farmou, na trvalo se zabydlel v Islanders až v ročníku před výlukou. Ten rok si zachytal i jeden zápas na Světovém poháru, kde s USA „slavil“ po vypadnutí v semifinále bronz.

V době výluky nikde nehrál, žádné tamní ani zahraniční angažmá ho nezlákalo a tak se představil až na mistrovství světa. Ano, je to ten světový šampionát, kdy jsme to „Američanům vrátili“ po nezdaru z Prahy (výhra na nájezdy 3:2 – zrcadlové utkání).

Následovali takřka tři totožné sezóny na pozici jedničky v NYI, pak už to šlo pomalu z kopce. V roce 2006 si zahrál na Olympijských hrách v Turíně, kde Spojené státy vypadli s Finskem po prohře 3:4 už ve čtvrtfinále. Ten kopec byl celkem prudký, v pěti letech odchytal za klub z Long Islandu jen 50 zápasů. A ptáte se proč? Zranění, zranění, zranění… Po 13 sezónách v jednom klubu, se tak s New Yorkem rozloučil a zdálo se, že končí.

V říjnu ovšem dostal nabídku od Caroliny s tím, že bude chytat na farmě. Tam ovšem moc času nepobyl a musel se rozloučit i tady.

Trenér Charlotte Checkers, Jeff Daniels, v úterý ráno potvrdil, že se tým rozhodl vykoupit dvaatřicetiletého brankáře z profesionální zkušební smlouvy. Od přijetí do klubu, na den přesně před měsícem, DiPietro odchytal čtyři zápasy, ani jednou se mu nepovedlo dovést tým k vítězství a jeho statistiky činily 5,18 branek na zápas a 84,6% úspěšnost zásahů.

„Rick zavolal Jimu Rutherfordovi (tehdy mj. GM Caroliny) a děkoval mu za tuto příležitost. Sám už se domníval, že jednoduše nepůjde nikam,“ sdělil médiím kouč Checkers Daniels. „Mluvil jsem s ním minulý týden a narovinu mu řekl, že tu máme tři gólmany a jen jeden z nich bude tím mužem, který tu zůstane do sezóny. Rick měl tu příležitost, ovšem se necítil ideálně.“

Rick DiPietro tak po působení ve farmářském celku Caroliny Hurricanes ukončil svou hokejovou kariéru. Byla úspěšná? To posuďte sami…

 (KH)

Komentáře