Kteří ČEŠI a SLOVÁCI by se měli „bát“ LAS VEGAS?

S koncem sezóny se blíží i velká událost posezónní doby. Po obhajobě Stanley Cupu PITTSBURGHEM se všechny oči obrací na rozšiřovací draft, kde si vedení nového týmu, LAS VEGAS Golden Knights, vyberou vždy jednoho hráče z každého týmu, který ovšem nebude svým týmem chráněn. Každý celek má možnost ochránit buď 7 útočníků+3 obránce+1 gólmana, nebo 4 útočníky+4 obránce+1 gólmana. Navíc každý hráč, který má ve smlouvě klauzuli o nevyměnitelnosti, musí být chráněn. Dále pak jsou automaticky uchráněni mimo tento seznam nováčci, kteří mají za sebou 2 nebo méně sezón v profesionální soutěži. Tým ovšem musí nechat volné alespoň jednoho beka, jenž má smlouvy minimálně pro další sezónu a odehrál v letošní sezóně alespoň 40 zápasů, nebo v posledních dvou sezónách zápasů 70. Stejně tak musí poskytnout i dva útočníky se stejnými pravidly a jednoho brankáře buď s platnou smlouvy na příští sezónu, nebo jako chráněného volného hráče (hráč bez smlouvy s věkem 27 a méně). Všechny týmy musí svůj seznam ochráněných hráčů odevzdat do 18.4., o 3 dny později pak vedení LAS VEGAS oznámí svou soupisku na předávání ocenění za sezónu 2016/2017.

Jakých Čechů se tento draft může týkat? Kteří hráči českého/slovenského původy by si teoreticky mohli za tým z Kalifornie zahrát?

Radim VRBATA, Arizona Coyotes

Šestatřicetiletý útočník a odchovanec mladoboleslavského hokeje by se mohl stát součástí nově vzniklého klubu. Ačkoliv nemá platnou smlouvu pro příští ročník, i tak by se mohl stát hlavním kandidátem na posilnění vegasského útoku. Vrbata podepsal před sezónou jednoletý kontrakt za 1 milión dolarů a tento nákup se Arizoně velmi vyplatil. V sezóně se mu velice dařilo, a tak by nebylo překvapení, kdyby si ho Golden Knights vybrali. Z Coyotes se ale také nabízí Jamie McGINN.

Michael FROLÍK, Calgary Flames

Kladenský odchovanec prožil dobrou sezónu ve druhém útoku Plamenů. 44 kanadských bodů je dost slušná statistika a taky dost lákavá pro Las Vegas. 29letý forvard je největším aspirantem Calgary na odchod do herního města. Ovšem není vyloučena ani ta varianta, že by se vedení Flames rozhodla Frolíka ochránit.

Tomáš JURČO, Chicago Blackhawks

Hlavně díky velkému množství zmiňovaných klauzulí o nevyměnitelnosti musí být Jurčo nechráněn. Až moc hráčů totiž tuto podmínku ve smlouvě má (Kane, Toews, Hossa, Anisimov, Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Crawford). Hráč draftovaný z druhého kola se v průběhu sezóny stěhoval do Chicaga z Detroitu výměnou za volbu v třetím kole draftu 2017.

Aleš HEMSKÝ, Dallas Stars

I velký hračička z Pardubic se vešel do našeho seznamu. Tady je pravděpodobnost na přesun do Vegas ale velmi malá. Může za to zranění, díky kterému Hemský nastoupil pouze do 15 zápasů. Navíc mu končí smlouva a stane se nechráněným volným hráčem.

Jiří HUDLER, Dallas Stars

I stejně starý HUDLER sem byl zařazen. Nicméně i tady se nejedná o nijak možnou situaci. Zranění a nabitá sestava Stars moc Hudlera do hry nedostala, navíc je po sezóně rovněž bez smlouvy.

Jaromír JÁGR, Florida Panthers

Česká hrající legenda se stále pokouší domluvit novou smlouvu na Floridě, která by mohla být i zároveň velkým lákadlem pro Las Vegas. Dá se očekávat, že Golden Knights spíše sáhnou po nadějném obránci Pysykovi, ovšem ani varianta s Jágrem není nereálná.

Marián GÁBORÍK, Los Angeles Kings

Gáborík nebude ochráněn, to můžeme tvrdit celkem sebejistě, nicméně jeho předražená smlouva zřejmě překazí možné stěhování. Los Angeles by se ale o hodně lépe dýchalo. Smlouva je velmi kritizována i fanoušky Kings, častá zranění Gáboríka tomu moc nepřidají…

Martin HANZAL, Minnesota Wild

Další Čech bez smlouvy je velkým tahákem pro Zlaté rytíře. Po příchodu z Arizony se mu velmi dařilo, vedení bylo ale trochu zklamáno z jeho výkonů v play-off, kde zaznamenal v pěti zápasech pouze jedinou branku. I to by mohlo být hlavním důvodem k jeho vyšoupnutí mimo chráněné hráče.

Radko GUDAS, Philadelphia Flyers

Český rváč a „Hulk“ by se mohl objevit na soupisce Vegas. Ačkoliv vedení týmu z „gemblerského“ města nejspíše zvolí verzi s mladým talentem, Gudas by mohl být velkým lákadlem pro místní fanoušky.

Ondřej PALÁT, Tampa Bay Lightning

Floridský tým bude mít velké starosti s rozšiřovacím draftem, možná vůbec ty největší ze všech klubů. To může také schytat Ondřej Palát, který se klidně nemusí na seznam vejít. V tomto případě by s velkou pravděpodobností zamířil do nového kalifornského klubu.

Marko DAŇO, Winnipeg Jets

Daňo se po podpisu nové jednoleté smlouvy dostal do hledáčku Las Vegas. Velký přetlak mladých útočníků dost možná odnese právě i slovenský talent. Tady hodně záleží na tom, jestli se Jets rozhodnout ochránit 7, nebo pouze 4 útočníky. Tak jako tak se Marko Daňo do ani jednoho ze seznamu s velkou pravděpodobností nevejde. Ochráněn nebude ani veterán Matthias, který je taky velkým aspirantem.

 

Potencionální soupiska Las Vegas Golden Knights (podle foxsports.com)

Útočníci:
Carl Soderberg, Michael Frolík, Benoit Pouliot, Jakob Silfverberg, Jamie McGinn, Josh Bailey, Leo Komarov, Marcus Foligno, Shawn Matthias, Jesper Fast, Jean-Gabriel Pageau, Tomáš Jurčo, Scott Laughton, Sam Gagner, Ty Rattie, Colton Sissons.

Obránci:
Marco Scandella, Justin Braun, Braydon Coburn, Brayden McNabb, Jon Merrill, Mark Pysyk, Jordie Benn, Taylor Chorney, Greg Pateryn, Dylan McIlrath.

Brankáři:
Marc-Andre Fleury, Eddie Lack, Malcolm Subban, Richard Bachman.

(KH)

 

 

Komentáře