Pennsylvánské derby v letošním prvním kole play-off


(foto: nhl.com)

Poprvé od roku 2012 se tyhle dva celky střetnou znovu v play-off. Naposledy, kdy se tyhle týmy potkaly ve vyřazovací části, dokázaly dohromady vstřelit 56 branek během pouhých 6 zápasů. Za zmínku stojí vítězství Philadelphie ve druhém utkání 8:5 a výhra Pittsburghu 10:3 v utkání čtvrtém. Ačkoliv si oba tábory prošly běhěm těchto let značnými změnami a vzájemná rivalita se již nemusí na první pohled jevit tak intezivní jako v minulosti, jistě nebude nouze o pořádnou bitvu o každý kousek ledu, však i mezi mladíky je spousta hráčů, kteří nejdou pro ránu daleko. Jedna věc se ale nezměnila, oba týmy zůstávají vyznavači ofenzivního stylu. Bude se emotivní série přestřelek opakovat nebo budeme svědky poklidnějších duelů?

Všechno napovídá tomu, že by mohla. Jen 4 z top 10 vládců produktivity soutěže se představí v tomhle souboji. Claude GIROUX posbíral 102 kanadských bodů, Evgeni MALKIN 98, Phil KESSEL 92 a Sidney CROSBY bodů 102. O tom, že bychom mohli vidět střelecké hody napovídají i statistiky brankářů. Letci se většinu sezóny potýkali se zraněními Briana ELLIOTTA a Michala NEUVIRTHA, stejně jako s jejich nepříliš vyrovnanými výkony, totéž platí i v případě únorové posily Petra MRÁZKA. Na opačné straně kluziště ani Matt MURRAY neměl zdaleka tak vydařený ročník jako v případě posledních dvou sezón (úspěšnost zákroků 90.7% a průměr 2.92 branek na zápas).

Vzájemné výsledky týmů v letošní sezóně hovoří jasně pro Pittsburgh. Tučňáci vyhráli všechny 4 střetnutí (ve dvou případech až po prodloužení), kdy v každém z nich nastříleli 5 branek.

 

Pittsburgh Penguins:

Pittsburgh se bude snažit o takzvaný “three-peat”, neboli výhru Stanley Cupu třetí rok po sobě. Naposledy se tenhle unikát podařil před 35 lety týmu New York Islanders.

První polovina letošního ročníku se Pens vůbec nepovedla, vždyť ještě 1. Ledna okupovali až 22. příčku. Druhá polovina se jim ale povedla podstatně lépe a skončili na celkovém druhém místě Metropolní divize. O ofenzivní síle Tučňáků nemůže být pochyb, v první formaci kapitán CROSBY, ve druhé MALKIN, v té třetí pak KESSEL s BRASSARDEM, k tomu nejlepší přesilové hry celé NHL (26,2%). Do hlavního týmu se letos probil i Čech, Dominik SIMON, ten se ale ke konci ročníku zranil a poté sledoval zbytek utkání základní části pouze z tribuny, jeho start je tedy nejistý.

Jestliže bychom měli hledat slabiny týmu, útok to nebude. K úspěchu ale budou znovu potřebovat špičkový výkon brankáře MURRAYHO, který zatím zůstává lehce za očekáváním.

 

Philadelphia Flyers:

Pokud měl nějaký tým sezónu jako na houpačce, byli to hráči Flyers. 10 proher v ředě, hned potom 7 vítězství v 8 zápasech, později pak 11 výher ve 23 utkáních.

Letci jsou také tým vyznávající útočný hokej, 11. nejlepší útok NHL je tomu důkazem. V elitní formaci si náramně rozumí Claude GIROUX se Seanem COUTURIEREM, prvně jmenovaný zažil nejlepší ročník své kariéry se 102 body (v loňské sezóně pouze jich měl pouze 58). To COUTURIER měl bodů 79, což je neuvěřitelné číslo vezmeme-li v potaz, že do letošní sezóny nepřekročil hranici 39 bodů. Spoléhat se budou i na 15. hráče kanadského bodování, Jakuba VORÁČKA, a s ním hrajícího Nolana PATRICKA, dvojku posledního draftu, která předvedla skvělý progres ve druhé polovině tohoto ročníku.

Položit Flyers by mohla nepříliš zkušená obrana, ale take tradiční problém letců – brankáři. Brian ELLIOTT se stihl vrátit ještě před koncem základní části a jistě bude chtít zapomenout na loňskou sérii v dresu Calgary Flames, kdy za svá záda propustil 12 branek ve 4 utkáních s úspěšností zákroků pouhých 88%. Ačkoliv elitní formace Philadelphie by nejspíš neměla mít momentálně problém udržet krok s kýmkoliv, ostatní lajny budou ze sebe muset vydat maximum, hlavně v kvalitě čtvrtých formací je rozdíl patrný. Pokud byla řeč o nejlepších přesilovkách Penguins, je třeba zmínit i 3. nejhorší oslabení ligy Philadephie Flyers. Zbytečná vyloučení by mohla znamenat rychlou cestu na golfová hřiště a slunné pláže hráčů oranžových barev.

 

Favorit série je jasně daný, nicméně Philadelphie se letos dokázala “splašit” již několikrát, zkazit rivalům možnost třetího poháru je jistě lákavá vyhlídka, možné je cokoliv. Čeká nás určitě skvělá série plná hokejových zážitků.

 


(foto: nhl.com)

Komentáře