Predikce MSJ: Teď, nebo nikdy. Češi mají na dosah medaili

(foto: 2018.worldjunior.hockey)

Než začnete kritizovat slova v titulku, věnujte, prosím, pozornost tomuto článku. Jedná se o subjektivní text admina Kuby z Milujeme Hokej. Loni Češi skončili čtvrtí a jak si možná někteří z vás pamatujete, komentátoři České televize vzpomenuli výrok: „Příští rok bude ta šance ještě větší, ročník 99-00 je ještě silnější.“ A skutečně je. Opory Nečas, Kaut, Zadina a další jsou zase o rok zkušenější a budou čerpat ze zámořského hokeje.

Ale není to jenom o nich a už vůbec nejen o českém výběru. Mezi tradiční favority musíme řadit zámořské týmy Spojených států a Kanady, k nim také evropskou trojici (Rusko, Finsko, Švédsko). Jak se ale níže v článku dovíte, s lehkou dávkou drzosti můžeme prohlásit, že tentokrát můžeme být ze starého kontinentu vůbec ti nejhladovější.

Proč? Jak je již zmíněno v odstavci výše, sloučení ročníků 1999 a 2000 se vytvoří konkurenceschopný tým útočící na medaile. Důkazem jsou právě individuality, které se objevili vysoko na draftu, nebo dokonce již odehráli své první zápasy v NHL či AHL.

Tým navíc spolu trénuje od raných kategorií a tolik tíženou chemii bychom hledali krátce. Skvadra obsahuje vše, co prosperující tým musí. Martin Nečas povede skupinu jako lídr, ke kterému již mohou ostatní vzhlížet, na druhou stranu se nad nikoho nepovyšuje. Střelce najdeme ve Filipu Zadinovi, Jáchym Kondelík zase bude moct strašit soupeře svou fyzickou hrou.

Kdo se bude ale bude muset předvést, je Jakub Škarek. Loni ho překvapivě Filip Pešán pasoval do roli dvojky za Josefa Kořenáře, který aktuálně válí na farmě San Jose. Letos má sice velkou konkurenci v Lukáš Dostálovi, i tak by měl ale dostat v brankovišti větší prostor. Před sezónou se přesunul do finského Lahti, kde v dresu Pelicans bojuje srdnatě o pozici týmové jedničky. A chytá skvěle, v průměru dostává pouze dva góly na zápas a kryje zhruba 92 % střel soupeře. Ovšem v reprezentacích se nad úspěšnost zákroků 90 % dostal pouze v šestnáctkách.

NOMINACE ČESKÉ REPREZENTACE:

Gólmani:

Jakub Škarek (Lahti, Finsko), Jiří Patera (Brandon, WHL), Lukáš Dostál (Kometa Brno/Třebíč).

Obránci:

Jakub Galvas (Olomouc), Filip Král (Spokane, WHL), Radim Šalda (Rimouski, QMJHL), David Kvasnička (Plzeň/Litoměřice), Dalimil Mikyska (Kometa Brno/Třebíč), Matyáš Zelingr (Kladno), Michael Gaspar (Mountfield HK/Litoměřice), Daniel Bukač (Niagara, OHL).

Útočníci:

Martin Nečas (Charlotte, AHL), Filip Zadina (Grand Rapids, AHL), Martin Kaut (Colorado, AHL), Jan Jeník (Liberec), Karel Plášek (Kometa Brno), Jakub Pour (Plzeň/Litoměřice), Petr Čajka (Erie, OHL), Jan Hladonik (Třinec), Jáchym Kondelík (Univ. Connecticut, NCAA), Jakub Lauko (Rouyn Noranda, QMJHL), Matěj Pekař (Barrie, OHL), Ondřej Machala (Pardubice), Kryštof Hrabík (Tri-City, WHL), Jan Kern (Omaha, USHL).

Takhle vypadá nominace naší reprezentace po poslední čistce, bohužel na ní nenajdeme jméno útočníka Rangers, který počas šampionátu bude hrát v první formaci newyorského klubu.

Kdo jsou soupeři naší reprezentace?

V úvodním utkání šampionátu změří Varaďův výběr síly se Švýcarskem. Tradiční houževnatý soupeř na předchozím mistroství na Čechy nestačil, letos to bude chtít opět zlomit na svoji stranu. Se zemí Helvétského kříže jsme se utkali na světových turnajích již pětkrát, třikrát jsme dokázali zvítězit, hned tři souboje muselo rozhodnout až prodloužení.

Největší pozornost musí čeští obránci upřít na šikulu se jménem Philipp Kurashev. Devatenáctiletý centr byl draftován letos ve čtvrtém kole Chicagem, ambice a očekávání byly nastavené ale na kolo druhé. Ve dvou přípravných duelech před MS zaznamenal čtyři body za 2+2.

Nejdůležitější bitva čeká na Česko ve druhém zápase. S ruskou sbornou jde vždy o mnohem víc než jen o výsledek. Teď se očekává hlavně boj o druhé místo v tabulce a přijatelnějšího soupeře do vyřazovacích bojí. Otázkou je, zdali si lze vybrat z trojice USA, Švédsko, Finsko někdo „slabý“. Nepříznivou bilanci 2-5 budou chtít Češi zlepšit ve Vancouveru v sobotu ve dvě hodiny ráno.

„Bacha“ si budeme muset dát hlavně na Vitalije Kravcova, který se v draftu 2018 prodral do první desítky. Největší vítr v obraně s ním způsobí Grigori Denisenko, jenž patří mezi nejrychlejší bruslaře na celém šampionátu.

Ve třetím střetnutí skupinové fáze je přichystán souboj s Kanadou, snad souboj o první místo. Jmenovat nejnebezpečnější hráče je zbytečné, nikdo není jen do počtu. Těsně před turnajem vypadl ze sestavy Alex Formenton, který již skóroval v dresu ottawských Senátorů, kvůli zranění v dolní části těla. Češi se pokusí zopakovat úspěch z roku 2013, kdy porazili partu okolo McDavida, Ekblada a Drouina.

Pokora a nepodcenit. V posledním utkání ve skupině čeká na český výběr Dánsko. Letos by se nemělo jednat o tak obtížný zápas, spíše to bude o dobývání dánské klece, která se bude spoléhat na ofenzivní výpady Jonase Rondbjerga.

HVĚZDY ŠAMPIONÁTU

Kdybych měl jmenovat nejlepší pětici, od které si nejvíce slibuji, zmínil bych tato jména:

Maxime Comtois – pro mnohé neznámé jméno, pro fanoušky NHL ale Comtois najde místo v jejich pamětích. Ačkoli si pevné místo v sestavě Ducks zatím nevypracoval, v deseti zápasech zaznamenal hned 7 bodů. Poté byl odeslán na farmu a posléze zpět do quebecské juniorky.

Martin Nečas – podobně je na tom i rodák ze Žďáru nad Sázavou. Aklimatizoval se do amerického hokeje hlavně na farmě u Checkers, kam byl odeslán po sedmizápasové štaci. Lodivod českého týmu bude opět bojovat o vítězství v kanadském bodování turnaje, ale hlavně o tolik vysněnou medaili.

Isac Lundeström – nejspornější rozhodnutí mé „TOP“ sestavy. Vybojoval si ho hlavně skvělým usídlením v zámořském hokeji, které mu vyneslo i starty za Anaheim. Těžko říct, jak moc rozdílový v dresu Švédska bude, avšak rozhodně si na něj budou muset dávat ostatní týmy velký pozor.

Henri Jokiharju – finský bek má, jak se již zdá, místo u Blackhawks zajištěné, nicméně na MS byl přeci jen nakonec uvolněn. A to je skvělá práce pro Suomi, kterým se najednou výrazně zvedla kvalita defenzívy.

Quinn Hughes – zatím „pouze“ univerzitní hvězda, avšak v příštích letech hvězda celého hokejové světa. Aspoň takové jsou predikce na tohoto skvělého bruslaře na modré čáře. Bruslit ho učila maminka, která se dlouhodobě věnovala krasobruslení. Možná proto se nad ledem spíše vznáší.

NA NĚ POZOR, FAVORITÉ DRAFTU 2019

Jack Hughes – asi netřeba představovat. Bratr staršího Quinntona je očekávanou jedničkou pro nadcházející draft a dost možná se ukáže v elitní formaci Spojených států. S Wahlströmem a Farabeem tvořil smrtící trio v USDP a USHL a nevyužít toto spojení by byla pro tým velká škoda.

Kaapo Kakko – ve finské elitní soutěži již zapadl do dospěláckého hokeje a Turku se mu přezdívá „Druhý Laine“. Právě on je asi jediný, kdo by mohl sesadit Hughese z pozice největšího favorita na jedničku draftu. Na 90 % ho uvidíme na druhém místě.

(Alexis Lafreniére – tenhle klučina má přijít na řadu až v roce 2020, ale je o krok, spíše dva, napřed. Válcuje svoje soupeře v kanadské juniorce a jako sedmnáctiletý se dostal do kanadského výběru do dvaceti let.)

MIMOKANADŠTÍ HRÁČI, KTERÉ JE DOBRÉ ZNÁT

(foto: tsn.ca)

NEBEZPEČNÍ SEVEŘANÉ

V poslední době do medailovém seřazení promlouvá hlavně duo Finsko – Švédsko. Jak je již zmíněno výše, letos máme možná silnější tým než tyto dva celky, opět ale budou velmi nebezpeční.

Finové se budou opírat o dvojici z Karpatu Oulu – Kupari, Haponiemi. Nastupují spolu v jednom útoku a jestli formaci dotvoří nadějný Kakko, budou to právě Suomi, kteří možná budou mít nejlepší formaci na turnaji.

Naopak Švédové se můžou spolehnout na skvělou obranu. Brannström již válí na farmě Vegas a příští rok by se měl stát stálým pilířem obrany Zlatých Rytířů. Vedle něj stojí taková jména jako Adam Boqvist, Rasmus Sandin, Filip Westerlund a další. Na modré čáře zkrátka nenajdeme slabý článek.

K nim můžeme připojit i Philipa Broberga. Sedmnáctiletý obránce se objeví příští rok na draftu velmi vysoko, atakovat by dokonce měl elitní pětku! A od koho jiného by se měl učit než od těch, kteří si draftem již prošli.

PREDIKCE PLAY-OFF

Jedná se o mnou sestavený pavouk vyřazovací části a nemusí se nijak ztotožňovat s ostatními členy stránky. Budu rád za vaše ohlasy a reakce, všemu jsem nakloněn. Letos to ale prostě cinkne!

KONEČNÉ NOMINACE VŠECH TÝMŮ ZDE:

Canada

Goaltenders:

DIPIETRO Michael, Ottawa 67’s

SCOTT Ian, Prince Albert Raiders

 

Defencemen:

BOUCHARD Evan, London Knights

BROOK Josh, Moose Jaw Warriors

DOBSON Noah, Acadie-Bathurst Titan

McISAAC Jared, Halifax Mooseheads

MITCHELL Ian, University of Denver

PHILLIPS Markus, Owen Sound Attack

SMITH Ty, Spokane Chiefs

 

Forwards:

ANDERSON-DOLAN Jaret, Spokane Chiefs

BOWERS Shane, Boston University

COMTOIS Maxime, Drummondville Voltigeurs

ENTWISTLE Mackenzie, Hamilton Bulldogs

FROST Morgan, Sault Ste. Marie Greyhounds

GLASS Cody, Portland Winterhawks

HAYTON Barrett, Sault Ste. Marie Greyhounds

LAFRENIERE Alexis, Rimouski Oceanic

LEASON Brett, Prince Albert Raiders

STUDNICKA Jack, Oshawa Generals

SUZUKI Nick, Owen Sound Attack

TIPPETT Owen, Mississauga Steelheads

VELENO Joe, Drummondville Voltigeurs

VILARDI Gabriel, Ontario Reign

 

Head Coach:

HUNTER Tim

 

Czech Republic

Goaltenders:

DOSTAL Lukas, Slavia Trebic

PATERA Jiri, Brandon Wheat Kings

SKAREK Jakub, Pelicans Lahti

 

Defencemen:

BUKAC Daniel, Niagara IceDogs

GALVAS Jakub, HC Olomouc

GASPAR Michael, Stadion Litomerice

KRAL Filip, Spokane Chiefs

KVASNICKA David, Stadion Litomerice

MIKYSKA Dalimil, Slavia Trebic

SALDA Radim, Rimouski Oceanic

ZELINGR Matyas, Rytiri Kladno

 

Forwards:

CAJKA Petr, Erie Otters

HLADONIK Jan, Ocelari Trinec

HRABIK Krystof, Tri-City Americans

JENIK Jan, Bili Tygri Liberec

KAUT Martin, Colorado Eagles

KERN Jan, Omaha Lancers

KONDELIK Jachym, University of Connecticut

LAUKO Jakub, Rouyn-Noranda Huskies

MACHALA Ondrej, Dynamo Pardubice

NECAS Martin, Charlotte Checkers

PEKAR Matej, Barrie Colts

PLASEK Karel, Kometa Brno

POUR Jakub, Stadion Litomerice

ZADINA Filip, Grand Rapids Griffins

 

Head Coach:

VARADA Vaclav

 

Denmark

Goaltenders:

ADAMSEN Albert, Herning Blue Fox

RORTH William, Rodovre Mighty Bulls

SOEGAARD Mads, Medicine Hat Tigers

 

Defencemen:

ANDERSEN Victor, Herning Blue Fox

BAASTRUP Daniel, Linkoping HC

CARLSEN Lasse, Hvidovre IK

KOCH Magnus, Herlev Eagles

MORTENSEN Lasse, Rodovre Mighty Bulls

SCHULZE Oscar, Rungsted Ishockey

SETKOV Malte, Malmo Redhawks

URUP Jeppe, Sioux Falls Stampede

 

Forwards:

ANDERSEN Lucas, Karlskrona HK

BACH Lukas, EV Zug

BRINKMAN Jonathan, Aalborg Pirates

CUBARS Victor, Malmo Redhawks

DIETZ-LARSEN Soren, Malmo Redhawks

GATH Christoffer, Herlev Eagles

GREEN Gustav, Rungsted Ishockey

GRUNDTVIG Andreas, Esbjerg Energy

KJAER Oliver, Esbjerg Energy

MADSEN David, Malmo Redhawks

MARCUSSEN Emil, Aalborg Pirates

REUTER Oliver, Herlev Eagles

RONDBJERG Jonas, Vaxjo Lakers

SCHULTZ Phillip, Victoria Royals

WITTENDORF Jakob, Odense Bulldogs

 

Head Coach:

ELLER Olaf

 

Finland

Goaltenders:

LEHTINEN Lassi, Lukko Rauma

LINDBERG Filip, Uni. of Massachusetts Amherst

LUUKKONEN Ukko-Pekka, Sudbury Wolves

 

Defencemen:

ANTTALAINEN Aleksi, Blainville-Boisbriand Armada

HEINOLA Ville, Lukko Rauma

HONKA Anttoni, JYP Jyvaskyla

JOKIHARJU Henri, Chicago Blackhawks

KASKINEN Olli, TPS Turku

LAAKSONEN Oskari, Ilves Tampere

LATVALA Otto, HPK Hameenlinna

UTUNEN Toni, Tappara Tampere

VAAKANAINEN Urho, Boston Bruins

 

Forwards:

ENGBERG Teemu, IFK Helsinki

HEPONIEMI Aleksi, Karpat Oulu

KAKKO Kaapo, TPS Turku

KUPARI Rasmus, Karpat Oulu

LUNDELL Anton, IFK Helsinki

MOILANEN Sami, Tappara Tampere

NYMAN Linus, Lukko Rauma

PUUSTINEN Valtteri, HPK Hameenlinna

RANTA Sampo, University of Minnesota

TALVITIE Aarne, Penn State University

TOLVANEN Eeli, Nashville Predators

VAINIONPAA Samuli, Ilves Tampere

VIRTANEN Santeri, SaiPa Lappeenranta

YLONEN Jesse, Pelicans Lahti

 

Head Coach:

AHOKAS Jussi

 

Kazakhstan

Goaltenders:

KARATAYEV Denis, Snezhnye Barsy Astana

NUREK Vladislav, Altai Ust-Kamenogorsk

YEREMEYEV Demid, Snezhnye Barsy Astana

 

Defencemen:

DANIYAR Samat, Snezhnye Barsy Astana

KHRIPKOV Yaroslav, Altai Ust-Kamenogorsk

KOROLYOV Artyom, Snezhnye Barsy Astana

MURATOV David, Snezhnye Barsy Astana

MUSABAYEV Yernar, Snezhnye Barsy Astana

OREKHOV Valeri, Barys Astana

SHINKARETSKI Yevgeni, Snezhnye Barsy Astana

 

Forwards:

BOIKO Oleg, Snezhnye Barsy Astana

BUYALSKI Andrei, Saryarka Karaganda

DANIYAR Sayan, Snezhnye Barsy Astana

DYOMIN Ruslan, HK Temirtau

GATIYATOV Artur, Snezhnye Barsy Astana

GUSEINOV Dias, Snezhnye Barsy Astana

MAKUTSKI Davyd, Snezhnye Barsy Astana

MITENKOV Dmitri, Snezhnye Barsy Astana

MURATOV Batyrlan, Snezhnye Barsy Astana

MUSOROV Maxim, Snezhnye Barsy Astana

TRETIAKOVSKI Danil, Altai Ust-Kamenogorsk

VERESHAGIN Ivan, Nomad Astana

ZHORABEK Aidos, Snezhnye Barsy Astana

 

Head Coach:

STARYGIN Sergei

 

Russia

Goaltenders:

KOCHETKOV Pyotr, HK Ryazan

MIFTAKHOV Amir, Bars Kazan

TARASOV Danil, Toros Neftekamsk

 

Defencemen:

ALEXEYEV Alexander, Red Deer Rebels

KALABUSHKIN Yevgeni, SKA-Neva St. Petersburg

MOROZOV Ilya, Sibir Novosibirsk

OLSHANSKI Saveli, Zauralie Kurgan

ROMANOV Alexander, CSKA Moscow

RUBINCHIK Mark, Toros Neftekamsk

SAMORUKOV Dmitri, Guelph Storm

ZHURAVLYOV Danil, Bars Kazan

 

Forwards:

DENISENKO Grigori, Lada Togliatti

GALIMOV Artyom, Bars Kazan

KHOVANOV Alexander, Moncton Wildcats

KOSTIN Klim, San Antonio Rampage

KOVALENKO Nikolai, Lokomotiv Yaroslavl

KRAVTSOV Vitali, Traktor Chelyabinsk

MARCHENKO Kirill, SKA-Neva St. Petersburg

MOROZOV Ivan, SKA-Neva St. Petersburg

MURANOV Ivan, Dynamo Moscow

SHASHKOV Nikita, Sibir Novosibirsk

SHEN Pavel, Salavat Yulayev Ufa

SLEPETS Kirill, Lokomotiv Yaroslavl

STARKOV Stepan, HK Sochi

 

Head Coach:

BRAGIN Valeri

 

Slovakia

Goaltenders:

HLAVAJ Samuel, HK Orange 20

KOSTELNY Jakub, Dukla Trencin

SKLENAR Juraj, HK Orange 20

 

Defencemen:

DEMO Daniel, Lulea HF

DLUGOS Marcel, HK Orange 20

FEHERVARY Martin, HV71 Jonkoping

GOLIAN Andrej, HK Orange 20

IVAN Michal, Acadie-Bathurst Titan

KORENCIK Marek, Lulea HF

KUPEC Martin, HK Orange 20

ZIAK Adam, TuTo Turku

 

Forwards:

BALAZ Jozef, HC Poruba

FAFRAK Milos, HK Orange 20

GIERTL Oliver, HK Orange 20

HREHORCAK Patrik, Rouyn-Noranda Huskies

KELEMEN Milos, HKM Zvolen

KOLLAR Andrej, HK Orange 20

KRIVOSIK Filip, HPK Hameenlinna

KUKUCA Andrej, Seattle Thunderbirds

LISKA Adam, Slovan Bratislava

POSPISIL Martin, Sioux City Musketeers

REGENDA Pavol, Vaxjo Lakers

ROMAN Milos, Vancouver Giants

RUZICKA Adam, Sarnia Sting

 

Head Coach:

BOKROS Ernest

 

Sweden

Goaltenders:

AHMAN Adam, HV71 Jonkoping

ERIKSSON EK Olle, BIK Karlskoga

ERSSON Samuel, Vasteras IK

 

Defencemen:

BOQVIST Adam, London Knights

BRANNSTROM Erik, Chicago Wolves

BROBERG Philip, AIK Solna

GINNING Adam, Linkoping HC

LUNDKVIST Nils, Lulea HF

SANDIN Rasmus, Toronto Marlies

WESTERLUND Filip, Frolunda Gothenburg

 

Forwards:

BACK Oskar, BIK Karlskoga

BEMSTROM Emil, Djurgarden Stockholm

ELVENES Lucas, Rogle Angelholm

FAGEMO Samuel, Frolunda Gothenburg

GUSTAFSSON David, HV71 Jonkoping

HALLANDER Filip, Timra IK

HOLMBERG Pontus, Vaxjo Lakers

HUGG Rickard, Kitchener Rangers

LUNDESTROM Isac, Anaheim Ducks

OLOFSSON Jacob, Timra IK

SODERGRAN Johan, Linkoping HC

SVENINGSSON Filip, IK Oskarshamn

ZETTERLUND Fabian, Farjestad Karlstad

 

Head Coach:

MONTEN Tomas

 

Switzerland

Goaltenders:

HOLLENSTEIN Luca, EV Zug

SCHMID Akira, Omaha Lancers

ZAETTA Gianluca, EV Zug

 

Defencemen:

AEBISCHER David, Gatineau Olympiques

BARANDUN Davyd, HC Davos

BERNI Tim, ZSC Lions Zurich

BURGER Gianluca, GCK Lions Zurich

GEISSER Tobias, Hershey Bears

GROSS Nico, Oshawa Generals

le COULTRE Simon, Moncton Wildcats

MOSER Janis, EHC Biel

 

Forwards:

BRUSCHWEILER Yannick, GCK Lions Zurich

EGGENBERGER Nando, Oshawa Generals

GERBER Jeremi, SC Bern

KURASHEV Philipp, Quebec Remparts

LEHMANN Marco, EHC Kloten

LEUENBERGER Sven, EV Zug

MULLER Nicolas, MODO Ornskoldsvik

NUSSBAUMER Valentin, Shawinigan Cataractes

SCHMID Sandro, Malmo Redhawks

SIGRIST Justin, GCK Lions Zurich

TANNER Ramon, EHC Biel

VERBOON Matthew, Salmon Arm Silverbacks

WYSS Luca, SC Langenthal

 

Head Coach:

WOHLWEND Christian

 

USA

Goaltenders:

KEYSER Kyle, Oshawa Generals

KNIGHT Spencer, U.S. National U18

PRIMEAU Cayden, Northeastern University

 

Defencemen:

ANDERSON Mikey, University of Minnesota Duluth

HUGHES Quinn, University of Michigan

KEMP Phil, Yale University

MILLER K’Andre, University of Wisconsin

SAMBERG Dylan, University of Minnesota Duluth

SAMUELSSON Mattias, Western Michigan University

ST. IVANY Jack, Yale University

 

Forwards:

BARRATT Evan, Penn State University

CATES Noah, University of Minnesota Duluth

CHMELEVSKI Sasha, Ottawa 67’s

COCKERILL Logan, Boston University

DRURY Jack, Harvard University

FARABEE Joel, Boston University

HUGHES Jack, U.S. National U18

MADDEN Tyler, Northeastern University

NORRIS Josh, University of Michigan

O’BRIEN Jay, Providence College

POEHLING Ryan, St. Cloud State

ROBERTSON Jason, Niagara IceDogs

WAHLSTROM Oliver, Boston College

 

Head Coach:

HASTINGS Mike

Komentáře

Start a Conversation