Souboj v rámci Original Six, BRUINS se v playoff střetnou s MAPLE LEAFS!

(foto: nhl.com)

Již dnes v noci startuje série 1. kola bojů o Stalney Cup mezi Bostonem Bruins a Torontem Maple Leafs!

Ve vzájemných zápasech byli letos úspěšnější hráči Toronta, vyhráli 3 ze 4 duelů. Nutno však podotknout, že dva z toho rozdílem pouhého 1 gólu, jednou dokonce až v prodloužení. Tito soupeři se v playoff NHL střetli naposledy v roce 2013, kdy Bruins v prvním kole vyřadit Leafs poměrem 4:3. Série byla ale vyrovnaná a 7. zápas byl opravdu divoký. Ještě v 6. minutě třetí třetiny prohrával tým z Massachusetts 4:1. Třemi brankami se ale zvládl do zápasu vrátit, zvítězit 5:4 a postoupit do druhého kola.

Po základní části se v této sezóně lépe umístil Boston. S bilancí 50-12-20 a 112 body skončil na druhém místě v Atlantické divizi a na příčce třetí ve Východní konferenci, o jediný bod za Tampou Bay. Toronto bylo v závěsu za Bruins se ztrátou 7 bodů a o něco málo horší bilancí 49-7-26.

Nejproduktivnějším hráčem Bruins je v letošní sezóně Kanaďan Brad MARCHAND. Ten v 68 zápasech nastřílel do branky soupeře 34 gólů a na dalších 51 asistoval. Sesbíral tak celých 85 bodů a v tabulce kanadského bodování se po základní části drží na 13. místě. Nebezpečná je ale celá první útočná lajna (Marchand – Bergeron – Pastrňák), která patří mezi nejsehranější ustálené formace celé NHL. Obrovskou zbraní Toronta je pak mladík Auston MATTHEWS, který byl tímto týmem draftován na první pozici v roce 2016. Tuto sezónu dokončil Matthews s 63 góly, hned za Mitchellem MARNEREM. Ten ale letos nastoupil do všech utkání, zatímco Auston v 19 chyběl.

Oba týmy mají opravdu vysoké procento využitých přesilových her. Této statistice vévodí Pittsburgh. Hned za ním právě Bruins, kteří jich zužitkovali 26.99% a v opravdu těsné blízkosti za nimi Maple Leafs, kteří skórovali ve 26.05% všech přesilovek. Boston je navíc úspěšný i v oslabení. V této herní situaci inkasovali pouze čtyřicetkrát, což je třetí nejnižší číslo v celé lize a ubránili 81.74% všech oslabení.

Branky těchto klubů bude střežit na straně Bostonu Tuukka RASK a Frederik ANDERSEN na straně druhé. Gólman Bruins měl letos sezónu jako na horské dráze. Ze začátku úplně ztratil roli startujícího brankáře, polovinou února ale získal formu zpět. Jeho dosavadní úspěšnost zákroků ve vyřazovacích bojích je 92,8%. Andersen letos čelil hned 2 211 střelám soupeře, což je nejvyšší číslo v této sezóně. Z tohoto množství jich zlikvidoval 91,77% a ve statistikách tohoto ročníku se řadí na 13. místo, jen příčku před Raska, jehož úspěšnost v základní části byla 91,74%.

Tato série nemá jasného favorita a pravděpodobně půjde o opravdu vyrovnaný boj. Toronto se bude chtít pomstít za vyřazení z playoff 2013 a Bruins se budou po třech letech snažit probojovat dál, než do prvního kola. Jedno je ale jasné – půjde o skvělou hokejovou podívanou!