Příjemné překvapení versus zkušenost, to bude série Islanders vs Penguins

New York Islanders je tým, jenž má většina hokejových fanoušků spojený s výraznými úspěchy z 80. let minulého století. Na konci minulého ročníku byli však Ostrované známí jako celek, který obdržel nejvíce gólů v celé lize. Letos je situace zcela opačná a Isles naopak obdrželi nejméně gólů v NHL. Jejich soupeř je ale velmi respektované jméno v NHL, Pittsburgh Penguins v posledních 10 letech ovládli play-off 3× a svými dobrými výkony se pokusí o zisk Stanley cupu znovu.

Pro Newyorčany je tento vývoj více než přívětivý po očekáváních z minulé sezóny. Vyřazovací boje se do modro-oranžové části největšího města USA vrací po dvou letech. V sezóně 2015/16 postoupili přes první kolo, kde v 6 zápasech přehráli Floridu Panthers. Stopku jim v dalším kole ale vystavil další tým z jihu, Tampa Bay Lightning, poměrem 1:4 na zápasy.

Fanoušci Islanders v říjnu pravděpodobně takovou sezónu, zvlášť bez Johna Tavarese, neočekávali. Duo brankářů Robin Lehner a Thomas Greiss získalo letošní William M. Jennings trophy za nejméně obdržených gólů, tým skončil jen bod od vítězství v Metropolitní divizi a hlavní část zakončil výhrou 3:0 nad úřadujícími mistry z Washingtonu. Do týmu přibyla jména jako Filppula, Lehner nebo Komarov. Pro hráče jako Barzal, Dal Colle nebo Pelech mají nadcházející play-off i další zvláštnost, jsou totiž jejich první.

Nejcitelnější ztrátou Ostrovanů je jednoznačně chybějící Andrew Ladd. Ten na konci března prodělal operaci kolene a odhadovaný čas rekonvalescence 5 měsíců ho do vyřazovacích bojů jistě nepustí.

V Pittsburghu si už jaro bez boje o Stanleyův pohár snad ani neumí představit. Poslední sezóna, kdy se pro fanoušky zavřely dveře stadionu dříve, je už 13 let pryč a Tučňáci od té doby své tažení za pohárem dokázali ve třech případech dovést do vítězného konce. Vloni ale toto tažení ztroskotalo na Washingtonu, který dokázal vzájemnou sérii vyhrát vůbec poprvé.

Vedoucím mužem kanadského bodování je kdo jiný než Sidney Crosby. Jeho sbírka bodů se zastavila na rovných 100 bodech, což ho řadí na celkové 6. místo v lize. Další hranice, tentokrát 40 gólů dosáhl Jake Guentzel, jehož stoupající hvězda mu vynesla v této sezóně i prodloužení smlouvy. Nejcitelnější ztrátou pro Penguins byl pravděpodobně Derick Brassard a Jamie Oleksiak. Nově však v dresu s tučňákem nastupují třeba Erik Gudbranson, Jared McCann nebo Nick Bjugstad. Uplatnitelnost těchto nákupů budeme moci sledovat v nadcházejících zápasech, protože jsou všichni fit.

Z marodky Pens přišlo pár dobrých zpráv. Brian Dumoulin, který byl nějakou dobu mimo hru, už opět s týmem trénuje a mohl by nastoupit. Stejně tak je na tom Zach Aston-Reese, jehož návrat je také očekáván každým zápasem. Penguins by tedy měli být dalším týmem, jehož opory budou po zdravotní stránce připraveny předvést své maximum.

VZÁJEMNÉ ZÁPASY:

New York – Pittsburgh 1:2 po SN

Pittsburgh – New York 6:2

New York – Pittsburgh 3:2 po SN

Pittsburgh – New York 3:6

Komentáře