Shrnutí HLINKA GRETZKY CUPU 2019

(foto: paherald.sk.ca)

Po roce tu je opět a zase Hlinka Gretzky Cup, který se letos konal Břeclavi a Piešťanech. Česká osmnáctka se pod vedením trenéra Filipa Pešána, snažila v prestižním turnaji zabojovat o medaile.

V přípravném zápase se předvedli Češi proti Američanům. Hráči do 18 let se nezalekli zámořského soupeře a vyhráli 3:1. V zápasu se trefil útočník Vítkovic Ivan Ivan a dva góly přidal útočník Pavel Novák z Motoru.

První zápas si Češi zahráli proti Švýcarsku. Ve třetí minutě se hned prosadil švýcarský útočník Hoffer. Češi si připravili rychlou odpověď a v páté minutě se opět prosadil útočník Ivan Ivan. Ve čtrnácté minutě se prosadil opět útočník Pavel Novák a zvýšil náskok českého týmu na 2:1. V druhé třetině Češi ztratili jednobrankové vedení. Ve dvacáté čtvrté minutě se trefil Allenspach a o dvě minuty později se trefil Derungs a Švýcaři vedli 3:2. V úplném závěru třetí třetiny vystřelil gól na švýcarskou bránu obránce Ondřej Baláž a utkání šlo do prodloužení. Prodloužení o vítězi zápasu nerozhodlo a muselo se rozhodovat až v samostatných nájezdech. Vítězný nájezd střelil Michal Gut.

Druhý zápas byl z české pozice výrazně horší. Češi nastoupili do utkání proti soupeři ze země, kterou omývá Baltské moře a leží na severu Evropy. Jde o Finsko. Finové do tohoto utkání nastoupili v jednoznačně lepší pohodě než naši hokejisté. První třetina byla vyrovnaná, ale na konci první třetiny se prosadil útočník Roni Hirvonen. V polovině druhé třetiny překonal Bednáře Aatu RATY. Pak už se o finskou režii v druhé třetině postaral již zmiňovaný Hirvonen, který vystřelil dva góly a tím si připsal hattrick. Prokletou druhou třetinu zakončil pátým gólem útočník Eero Niemi. V třetí třetině se jako jediný český hráč prosadil Jan Myšák z Litvínova.

Třetí utkání si Češi zahráli proti jednomu z největších, Kanadou. Skóre zápasu otevřel Cole Perfetti, který se trefil v poslední minutě první třetiny. A hned se prosadil i v druhé třetině a Kanada už tak vedla 3:0. Po něm se předvedl Connor McClennon a Kanada už tak měla v kapse čtyřgólový náskok. Hned na to se prosadil český střelec Michal Gut a Kanada dostala poprvé na turnaji gól. Po něm se však z české strany už nikdo neprosadil. Ze strany Kanady se ještě trefili Hendrix Lapierre, Ridly Greig a Jean-Luc Foudy. Kanada porazila Čechy 7:1 a Češi si tak zahráli jen o páté místo.

Utkání o páté místo si národní tým do osmnácti let zahrál proti Američanům, se kterými si zahráli přípravné utkání. Úvodní gól zápasu vystřelil Michal Gut. O chvíli později se k němu přidal Tobiáš Handl. Junioři šli do první třetiny s náskokem dvougólů. V druhé třetině snížil tento náskok Jack Williams. Osm minut před koncem třetí třetiny vyrovnal Cross Hanas. Rychlou odpověď si připravil Jan Myšák a národní tým vedl o jeden gól. V závěru třetí třetiny vyrovnal Noah Ellis. Zápas šel tedy do prodloužení. Gól na závěr trefil Pavel Novák a Češi obsadili na turnaji konečné páté místo.