Češi budou bojovat o bronz! V semifinále nestačili na Kanadu

(grafika: Jirka Michal)

Čeští reprezentanti v semifinálovém duelu podlehli Kanadě 5:1, a sen o zlaté medaili se tak rozplynul. Devítileté čekání na nejcennější kov se prodlouží minimálně ještě o rok. V roce 2011 ale čeští hráči na šampionátu na Slovensku vybojovali bronzové medaile, a tak doufejme, že i letos alespoň to třetí místo u našich sousedů urvou. I to by byl pro český národ úspěch.

Komentář k zápasu

Svěřenci trenéra Miloše Říhy vstoupili do souboje se zámořským týmem aktivně, přesto skóre utkání už v čase 5:18 otevřela Kanada. Troy Stecher nahrál od pravého mantinelu před českou klec, kde stál Mark Stone, který patkou hokejky zametl kotouč za záda Patrika Bartošáka, jenž včera dostal přednost před Pavlem Francouzem. Češi mohli vyrovnat v přesilové hře, Milan Gulaš jedovatě vypálil pár kroků za modrou, ale kanadský gólman puk vyrazil do ochranné sítě. V další české akci Dominik Kubalík poslal touš z vrcholu pravého kruhu Ondřejovi Palátovi, ten stál před kanadským maskovaným mužem, ale Matt Murray mu ve skórování zabránil. V polovině první části hry se v dobré palebné pozici ocitl Dmitrij Jaškin, ke střele se neodhodlal, místo toho si sjel až k tyči, odkud zkoušel oslovil Radka Faksu v mezikruží, ale černá guma k němu nedoputovala. Hráči se lvem na prsou si v první periodě zahráli ještě jednu početní výhodu, ovšem opět zůstala nevyužita. Ve velké šanci se sice nacházel Frolík, ale z prostoru mezi kruhy přestřelil.

Na úvod druhé dvacetiminutovky dostali čeští reprezentanti pořádně studenou sprchu, pouhých deset vteřin po začátku druhé periody byl totiž český gólman podruhé v utkání překonán. Sean Couturier tvrdě pálil, kotouč od Bartošáka doputoval za klec, tam se ho zmocnil Darnell Nurse a pohotově ho zasunul k levé tyči. Na druhé straně Jan Rutta chytře nasměroval puk na zadní mantinel, odkud se odrazil k brankové konstrukci, tam se ochomýtal Dominik Kubalík, ale mezi tři tyče ho zasunout nedokázal. Ve 26. minutě se stav znovu měnil, postaral se o to Pierre-Luc Dubois, který z předbrankového prostoru trefil část odkrytého zařízení. Tato dobře mířená střela vyhnala Patrika Bartošáka na střídačku, místo něj se do hry zapojil Pavel Francouz. Český výběr nic nebalil a dál se pokoušel o kontaktní branku. V polovině zápasu pobídl Dmitrij Jaškin ke skórování Ondřeje Paláta, ale jeho pokus zamířil mimo. Za pár okamžiků se česká osmnáctka ocitla v další obrovské příležitosti, ale kanadský brankář dál čaroval. Vzápětí v útočné třetině operoval Radko Gudas, ale oni on úspěšný nebyl. Recept si na kanadského gólmana nenašli ani Michael Frolík a Tomáš Zohorna.

V poslední třetině národní tým dál bojoval, ale žádný zázrak se bohužel nekonal. Dominik Kubalík tvrdě pálil z pravého kruhu, strážce kanadské svatyně opět úspěšně zasáhl. Běžel čas 46:26 a Pavel Francouz poprvé na mistrovství inkasoval. Kyle Turris obdržel přihrávku před brankoviště a z první poslal touš až do sítě. Ve 49. minutě si český muž s maskou již připsal důležitý zákrok, když se na něj řítil Anthony Mantha. Do samostatného úniku jel i Tomáš Zohorna, Matt Murray měl betony v pohotovosti. Zámořské mužstvo se ale pátého gólu přeci dočkalo. Thomas Chabot se zmocnil kotouče na útočné modré a krásnou individuální akcí se dostal až před Pavla Francouze, jenž byl na něho krátký. O necelou minutu později se Češi mohli radovat alespoň z jedné branky, a Matt Murray tak přišel o čisté konto. Tomáš Zohorna sám sprintoval dopředu a jeho rána se konečně ujala. V závěru duelu se ještě zkoušeli prosadit Radek Faksa a Ondřej Palát, tomu ale ve včerejším utkání nebylo přáno.

Na konci tohoto střetnutí byli nejlepšími hráči České hokejové reprezentace na mistrovství vyhlášeni brankářská jednička Patrik Bartošák, nejlepší střelec národního týmu Michael Frolík a nejproduktivnější hráč českého kádru Jakub Voráček.

Druhé semifinálové střetnutí

V odpoledním semifinále se urodilo překvapení. Finsko vyhrálo na Ruskem 1:0 a postoupilo do finále turnaje. O jedinou branku finského celku se v 51. minutě postaral Marco Anttila, naopak ruští reprezentanti ani jednou soupeřovo síť nerozvlnili. Rusko bylo v základní skupině stoprocentní, ze sedmi duelů vytěžilo všech 21 možných bodů, ve čtvrtfinále porazilo USA 4:3, ale na rozjeté Finy nestačilo.

Kanada a Finsko svedou bitvu o zlato už dnes večer od 20:15. Ještě před tím nás ale od 15:45 čeká boj o bronz, v němž se český tým střetne s Ruskem, které v základní skupině jako jediné mužstvo neporazil. Doufejme, že v odvetě už to vyjde. KLUCI BOJUJTE A TU MEDAILI NÁM PŘIVEZTE!