Češi zaznamenali proti Itálii osm přesných zásahů a dokráčeli za dalším vítězstvím!

(grafika: Jirka Michal)

Národní tým včera navázal na čtvrteční vítězné utkání a zapsal další tři body do tabulky po výhře 8:0 nad Itálií, která se na turnaji dál trápí. V pěti duelech nejenže ještě nebodovala, ale nedokázala vstřelit jedinou branku a naopak 38 jich už inkasovala. České mužstvo se momentálně nachází na třetím místě ve skupině B, na kontě má 12 bodů stejně jako Rusko a Švýcarsko, ale oba tyto týmy mají ještě zápas k dobru.

Trenéři udělali v sestavě oproti střetnutí s Lotyšskem pár změn. Mezi tři tyče se poprvé na letošním mistrovství světa postavil Pavel Francouz, záda mu kryl Šimon Hrubec. Bratři Zohornové dostali volno, v sestavě se tak uvolnilo místo pro Filipa Chytila, ten si zahrál ve čtvrtém útoku s Dmitrijem Jaškinem a Michaelem Řepíkem. Premiéru na velké reprezentační akci si včera ve 33 letech odbyl Milan Gulaš, jenž nastoupil ve třetí „plzeňské“ formaci s Janem Kovářem a Dominikem Kubalíkem.

Komentář k zápasu

Italové si hned na úvod zahráli oslabení, když Peter Hochkofler putoval na trestnou lavici za příliš mnoho hráčů na ledě, ovšem hráči se lvem na prsou této přesilové hry nevyužili. Naopak italští hráči působili velice aktivně a nepouštěli český tým ke střele. Před polovinou první třetiny už se ale čeští fanoušci mohli radovat z první branky. Milan Gulaš dostal nahrávku na pravý kruh, odkud nádherně trefil horní růžek italské klece. Plzeňský útočník si snad ani lepší start na světovém šampionátu přát nemohl. První utkání, první gól a hned vítězný. V první periodě se do dvou výrazných šancí dostal také Dominik Kubalík, ale pro něho byla včera italská svatyně zakletá.

Ve druhé dvacetiminutovce jsme viděli brankové hody. Když na kostce svítil čas 27:09 Radko Gudas snad překvapil všechny nejen na zimním stadionu v Bratislavě, ale i diváky u televizních obrazovek. Krok před červenou čárou tvrdě vypálil a kotouč se zastavil až v brankové síti. Na druhé straně se ocitl ve skvělé střelecké pozici de Luca, ale Francouze příliš neohrozil. Ve 33. minutě šli Jihoevropané podruhé do čtyř a čeští reprezentanti to potrestali. Michal Moravčík od levého kruhu našel před bránou Michaela Frolíka, který se nacházel ve správný čas na správném místě a dopravil hrací předmět za záda italského muže s maskou. O necelou minutu později se z gólu radoval i Jan Kovář, jenž se dostal k odraženému kotouči před klecí a usměrnil ho mezi tři tyče. Neuběhla ani minuta a Dmitrij Jaškin z mezikruží navýšil skóre už na 5:0.

Itálie si ve třetí periodě zahrála jedinou přesilovou hru za celý večer, když Česko muselo pykat za příliš mnoho hráčů na ledě, ovšem početní výhodu nezužitkovala. Ani český tým se ze začátku poslední části hry nedostal do žádné výraznější šance. Ale posledních pět minut před koncem se opět rozjel český brankostroj. Podruhé na tomto mistrovství rozvlnil síť Dominik Simon, jenž využil nabídku od Jakuba Voráčka a mezi betony italského gólmana poslal puk za brankovou čáru. Za malou chvíli byl Marco De Fillipo už posedmé překonán. Dmitrij Jaškin přejel modrou čáru a krásně vymetl horní roh. Česká reprezentace toho stále neměla dost. Mezi úspěšné střelce se o 16 vteřin později zapsal i Michael Frolík, ten od modré lajny jedovatě napřáhl a vystřelil si už desátý kanadský bod na mistrovství a stal se tak prozatím nejproduktivnějším hráčem šampionátu.

Svěřenci trenéra Miloše Říhy na turnaji zaváhali zatím pouze jednou, a to v zápase proti Rusku, na které si recept nenašli a neudeřili ani jednou. V ostatních mačích ale byli velice produktivní a nastříleli 26 branek, více dalo pouze Švédsko. Už zítra od 16:15 svede národní tým bitvu s Rakouskem, které stejně jako Itálie v Bratislavě ještě nebodovalo. My budeme našim klukům držet palce, protože potřebujeme co nejlepší pozici pro čtvrtfinále. HOŠI, HODNĚ ŠTĚSTÍ!