Česko se opět radovalo! Tentokrát přemohlo Švýcary 5:4

(grafika: Jirka Michal)

Česká hokejová reprezentace včera úspěšně odehrála poslední utkání v základní skupině, když nad Švýcarskem zvítězila 5:4. Národní tým ve skupině B nasbíral ze sedmi duelů celkem 18 bodů, nestačil pouze na Rusko a v tabulce obsadil druhé místo, což mu zajistilo, že na čtvrtfinále zůstává v Bratislavě. Naopak švýcarští reprezentanti se musí stěhovat do Košic, jelikož se umístili na čtvrté pozici.

Svěřenci trenéra Miloše Říhy nastoupili do bitvy se Švýcary oproti nedělnímu utkání v trochu jiné sestavě. Pavla Francouze vystřídal v bráně Patrik Bartošák, po jednozápasové pauze se vrátil obránce Michal Moravčík, bohužel místo nezbylo na Petra Zámorského a na tribunu byl opět poslán i Filip Chytil. Na švýcarské straně poprvé na letošním šampionátu nastoupil Nino Niederreiter, který do Bratislavy přijel ze zámoří poté, co Carolina vypadla z boje o Stanley Cup.

Komentář k zápasu

Českému mužstvu se vstup do duelu moc nepovedl. Už v čase 2:13 totiž musel Patrik Bartošák lovit kotouč ze sítě, když Lino Martschini nahrál zpoza brány do mezikruží Lucasovi Frickovi, ten neváhal a hned pálil. O chvíli později se už skóre mohlo měnit znovu. Nico Hischier střílel těsně před brankovištěm, ale český gólman tentokrát předvedl úžasný zákrok. V polovině první třetiny se na ledě strhla mela a začalo se přiostřovat. Ve 12. minutě šel pykat za katr Scherwey, jelikož se provinil krosčekem a Češi jeho chybu potrestali. Jan Kovář nahrál z pravého kruhu na levý Jakubu Voráčkovi, který z první poslal puk za záda bezmocného Berry. V závěru první periody se v šanci ocitl ještě Ondřej Palát, ten se přes osu hřiště dostal až před švýcarského muže s maskou, ale zakončení do forhendu mu nevyšlo.

Druhá dvacetiminutovka začala pěkně zostra. Švýcaři ujeli dva na jednoho, Simon Moser vyslal prudkou ránu, ale Bartošák vytáhl další skvělý zákrok. Na druhé straně Jakub Voráček nahrál do prostoru mezi kruhy Dominiku Simonovi, jenž v pádu dopravil kotouč mezi tři tyče. Rozhodčí nejprve rozpažil, česká střídačka si ale vzala trenérskou výzvu, po které muži v pruhovaném uznali, že k nedovolenému bránění brankáři nedošlo a gól platil. Když z prostřední části hry uběhlo 6 minut a 20 vteřin svítil na kostce nad ledem stav už 3:1. Jakub Voráček poslal do úniku Michaela Frolíka, jenž krásně zakončil mezi betony švýcarského gólmana, a vyhnal ho tak na střídačku, do svatyně se poprvé na mistrovství postavil Robert Mayer. O 29 vteřin později udeřilo i na druhé straně. Strážce české klece nejprve zasáhl proti střele Tristana Scherweye, následně se hrací předmět dostal k Jaškinovi, který stál na hranici brankoviště, a nešťastně se od něho odrazil do brány. Nervalo dlouho a o čisté konto přišel i Mayer. Dominik Kubalík stál v mezikruží nikým nehlídaný, a tak měl čas pořádně seštelovat mířidla a vypálil jako z děla. Poté následovala série vyloučení, na trestnou lavici postupně usedli hned tři čeští hráči, jeden švýcarský, ale ani jedna početní výhoda využita nebyla.

Poslední třetina začala jako ty předchozí – opět rychlým gólem. Tristan Scherwey obdržel přihrávku na pravý kruh, odkud z první nasměroval kus černé gumy nad vyrážečku Bartošáka. Krátce poté putovalo švýcarské mužstvo do čtyř, přesto se i ve vlastním oslabení dostalo do velké příležitosti, když ujelo na strážce české svatyně do přečíslení. Tristan Scherwey střílel z pravé strany, český gólman zasáhl betonem a vyrazil puk na druhou stranu, tam se nacházel pouze Michael Foru, kterému hrací předmět naštěstí prosvištěl pod hokejkou. Další možnosti ke skórování měli Weber, Josi, Bertschy nebo Haas, ale nikdo účtem zápasu nepohnul. Ten se měnil až v 57. minutě, kdy Nino Niederreiter z předbrankového prostoru zavěsil touš do Bartošákovy svatyně. Přesto, že byl stav vyrovnaný, odjel Mayer na lavičku a země helvétského kříže hrála v šesti. To se jí však nevyplatilo, Jan Rutta totiž od modré poslal kotouč do opuštěné klece. Švýcaři se ale nepoučili a sáhli k power-play znovu, ale tentokrát už výsledek zůstal 5:4.

Od včerejšího večera již víme, že naším soupeřem pro první vyřazovací boj bude Německo, které skončilo ve skupině A v Košicích na 3. místě. S německým kádrem svedeme boj o semifinále na Zimním stadionu Ondreje Nepely už zítra od 20:15. Určitě se máme na co těšit, tak držte našim klukům palce.