Čeští hráči – kvalitní značka v KHL


Autor: Dan Kadlec (foto: rsport.ria.ru)

Mezinárodní lize KHL zatím, poměrně očekávaně, vládnou kluby CSKA Moskva a SKA Petrohrad. Příjemným překvapením této sezóny je klub Barys Astana, který momentálně vede v Černyševově divizi.

V současnosti působí v KHL 23 českých hráčů, což je hned po kanadských hráčích největší skupina cizinců, kteří nemají v lize vlastní klub. Pro srovnání, v lize působí 21 Slováků. Před Vánoci byla družina českých hráčů ještě o dva hokejisty větší, Matěj Stránský a Rudolf Červený přestoupili do švédské ligy.

Nejvíce z Českých hráčů letos o sobě dává vědět brankář Jakub Kovář, který působí v Jekatěrinburgu. Kovář je v této sezóně 3. nejúspěšnějším brankářem celé KHL s úspěšností zákroků 94,1 %. Lehce lepší jsou už pouze Lars Johanson (SWE) z CSKA Moskva a Igor Shestyorkin z SKA Petrohrad. Na rozdíl od těchto dvou brankářů, má Kovář přibližně dvakrát více startů. Z dalších českých brankářů velmi dobře chrání branku Marek Langhamer, který díky úspěšnosti svých zákroků je lehce pod 93 %. Přes 90 % se dále dostali Alexander Salák (92 %), Dominik Furch (91,3 %) a Dominik Hrachovina (91,1 %).

Čeští hráči nejsou však pouze brankáři, ale i hráči, kteří se snaží udělat co nejhorší den mužům v maskách. Největším takovým postrachem je Jiří Sekáč, pomáhající Kazani. Tento křídelník vstřelil 23 branek a dalších 21 připravil pro své spoluhráče. Není tím pádem asi velké překvapení, že je nejproduktivnějším hráčem v klubu z Tatarstánu. S větším odstupem atakují hranici 30 bodů hráči Tomáš Zohorna (14+15), Michal Řepík (14+13) a Robin Hanzl (9+18).

Většina českých obránců se v +/- hodnocení pohybuje okolo 0, na druhou stranu však pomáhají útočníkům svým ofenzivním stylem hry. Takovým je například Adam Polášek, který je 4. nejproduktivnějším evropským obráncem s 26 body za sedm gólů a 19 asistencí. Bohužel pro Poláška špatně vypadá již zmíněné +/- hodnocení, kde s -14 body patří mezi nejhorší obránce KHL. Horším je například Lukáš Klok ze Slovanu Bratislava s -17 body. Tento fakt spíš potvrzuje herní bídu slovenského klubu.

Doufáme, že co nejvíce českých hráčů dotáhne svůj tým co nejblíže Gagarinovu poháru a zkušenosti z KHL přetaví v úspěchy v reprezentaci.

Komentáře