Exotické hokejové soutěže #1 – Španělská liga. Málo týmů, spousta gólů

(foto: fedhielo.com)

Každý fanoušek v Česku určitě sleduje svůj tým napříč několika soutěžemi od nejvyšší až po amatérské. Kromě nich svůj čas věnuje koukáním na NHL, či KHL. Milujeme Hokej proto nabízí pohled i do exotických hokejových zemí, o kterých možná ani netušíte, že nějakou ligu mají. V prvním díle se vydáme do slunného Španělska.

Nejdříve trošku všeobecně. Hokejový svaz ve Španělsku byl založen v roce 1972 a první ligovou sezónou je 1972/1973. Tehdy se soutěže účastnilo šest celků – Real Sociedad HH, CH Jaca, CH Valladolid, CG Puigcerdá, CH Madrid a CF Barcelona. Mistrem byl první zmíněný klub, který dokázal vyhrát úvodní tři ročníky v řadě.

Španělsko má pouze jednu soutěž, a to zejména kvůli finančním problémům mnoha týmů. Proto je liga zredukovaná na pět celků (CH Urdin, CH Jaca, CF Barcelona, CG Puigcerdá a Majadahonda HC)

Historicky nejúspěšnějí jsou se třinácti tituly CH Urdin a CH Jaca. Prvně zmíněný klub má šanci svému konkurentovi odskočit, neboť v letošním ročníku se probojoval do finále, ve kterém hraje proti CG Puigcerdá (série je vyrovnaná 2:2 na zápasy, rozhodující duel je naplánován na 16. března).

Sezóna 2018/2019 dopadla po základní části, ve které každý tým odehrál 16 zápasů (čtyřikrát proti každému soupeřovi, dvakrát doma a dvakrát venku), nejlépe pro CH Urdin. Ten dokázal při skóre 69:37 nasbírat 40 bodů a nemusel se strachovat o play off. Se třiadvaceti body se následně zařadila CG Puidgcerdá (56:59) a CF Barcelona (56:66). Čtvrtá byla se sedmnácti body Majadahonda HC (50:57) a o pouhý bod na posledním místě CH Jaca (44:56). Nutno dodat, že svaz CH Jace jeden bod sebral.

Liga je extrémně ofenzivní. Protože je amatérská, dělají obránci velké chyby. Důkazem byť některé výsledky v základní části: Puigcerdá – Barcelona 8:3, Urdin – Puigcerdá 11:2, Urdin – Majadahonda 4:9.

Ve vyřazovací části se proti sobě postavily tyto dvojice: Majadahonda – Urdin (0:2 na zápasy – 1:2, 2:3) a Barcelona – Puigcerdá (0:2 na zápasy – 4:5, 6:7p).

Finálová série se hraje na tři vítězné zápasy. Rozhodující bitvu svedou Urdin a Puigcerdá 16. března. Dosud ve čtyřech utkáních padlo neuvěřitelných 42 gólů (z pohledu Urdinu: 6:4, 4:6, 3:5, 9:5).

Největší kapacitu ze všech týmů ma Jaca, na jejíž stadion se vejde 1 900 diváků. Nejmenší stánek má naopak Majadahonda (350 lidí). Průměrná návštěvnost v této sezóně je na čísle 429.

Nejproduktivnějším hráčem základní soutěže byl český útočník CH Urdin Petr Macháček. Ten v šestnácti zápasech nasbíral neuvěřitelných 41 bodů (19+22). V těsném závěsu za nim skončil jeho spoluhráč, španělský obránce s americkými kořeny, Luis Joshua Gimenez-Madill, jemuž se ve stejném počtu duelů povedlo nastřádat 36 bodů (11+25). Oba hráči jsou následováni duem z Barcelony, které však dosáhlo na “pouhých” 22 bodů.

Kromě Macháčka působí v lize ještě jeden Čech – brankář Martin Horáček. Ten letos v základní části nastoupil do patnácti duelů, průměrně inkasoval 3,26 gólů na utkání a jeho úspěšnost zákroků byla 88,4%.

Macháček si svou formu vzal i do play off, kanadskému bodování prozatím vévodí se 14 body (8+6) v šesti duelech. Určitě nepřekvapí, že jen o bod za nim (6+7) je jeho kolega Luis Joshua Gimenez-Madill.

Komentáře