Jak vypadala kariéra Mariána Hossy a co vedlo k jejímu předčasnému konci?

(foto: eu.usatoday.com)

Pokud se člověk alespoň trochu zajímá o hokej, tak určitě musí znát Mariána Hossu! Slovenský útočník, který strávil několik sezón v NHL, kde dokázal v dresu Chicaga vyhrát třikrát Stanley Cup. Kde ovšem Marián s hokejem začínal a co vedlo k tomu, aby předčasně ukončil svoji kariéru? Na to všem se podíváme v dnešním článku!

S hokejem začínal tehdy pětiletý Marián Hossa na ledě trenčínské Dukly, kde strávil také své dorostenecké a juniorské období. Do dospělého hokeje pronikl poprvé v sezóně 1996/97, ve které okamžitě ukázal, že má obrovský talent. V tomto ročníku totiž během základní části dokázal nasbírat čtyřiapadesát bodů za třicet branek a 24 asistencí a společně se spoluhráči z Dukly získal titul pro mistra slovenské extraligy.

V roce 1997 byl Marián Hossa draftován Ottawou jako dvanáctý v pořadí. V další sezóně tedy odešel do zámoří, kde musel strávil ročník v juniorské lize v týmu Portland Winter Hawks, kde se mu vedlo báječně, když ve 49 utkáních dokázal nastřílet třiačtyřicet branek a zaznamenat 37 asistencí. Po ročníku stráveném ve Western Hockey League se vrátil do prvního týmu Ottawy, kde se mu také dařilo skvěle, což vedlo k tomu, že začal nastupovat pravidelně. V roce 2000 v Ottawě podepsal nový kontrakt do sezóny 2003/04 a od té doby se mu dařilo více a více. Následující ročník odehrál za Senators 80 utkání, ve kterých nasbíral šestašedesát kanadských bodů v základní části, další sezóna byla ještě lepší, když za stejný počet utkání nasbíral bodů osmdesát. Jeho poslední strávený ročník v Ottawě byl ještě o něco lepší, když za jednaosmdesát utkání vstřelil 36 branek a zaznamenal šestačtyřicet asistencí, čímž o bod překonal svoje maximum z předešlé sezóny.

Po několikaletém angažmá v Ottawě se slovenský forvard podíval na chvíli kvůli výluce v NHL do švédské ligy, kde oblékal dres Mory. Zbytek sezóny 2004/05 pak dohrál na ledě trenčínské Dukly, kde s hokejem začínal.

V další sezoně se opět domluvil s vedením Senators na podpisu nové smlouvy a vše nasvědčovalo tomu, že v Ottawě bude pokračovat, což se za pár hodin po podpisu změnilo. Vedení klubu ho vyměnilo do tehdejšího týmu Atlanty Trashers za kanadského útočníka Danyho Heatlyho. Marián ovšem ukázal, jak dobrým útočníkem je a obměna týmu po sedmi letech mu spíše prospěla. V první sezóně, kdy za Trashers odehrál 80 zápasů nasbíral krásných dvaadevadesát bodů. V ročníku, který následoval, dokonce Fero, jak byl Hossa přezdívaný, svůj limit opět navýšil a získal rovných sto bodů, čímž se dostal na šesté místo celkové tabulky produktivity.

Ke konci ročníku 2007/08 se blížil konec jeho smlouvy v Atlantě a bylo jasné, že bude muset přestoupit. Nakonec byl spolu s Dupuisem vyměněn do Pittsburghu, kde se od něho čekalo, že by mohl být posledním stavebním kamenem, který by mohl Tučňáky dovést ke Stanley Cupu. Marián se ovšem v základní části zranil a odehrál pouze třináct utkání. Do play off už byl ovšem připravený a dařilo se mu skvěle. Spolu s týmem postoupil až do finále, kde bohužel podlehli 2:4 na zápasy Detroitu. V celém play off si Hossa připsal šestadvacet bodů.

Po tomto ročníku se stal volným hráčem a všichni čekali, kam nakonec slovenská superstar zamíří. Jeho dalším působištěm se stal nakonec Detroit, jenž ho v předešlém ročníku porazil ve finále. Za Red Wings odehrál v základní části 74 zápasů a dokázal nasbírat třiašedesát bodů. Nakonec se ve finálové sérii potkal s Tučňáky, kteří po sedmi zápasech zvedli nad hlavu Stanleyův pohár, a tak Hossovi tato trofej opět o kousek unikla.

Posledním klubem, kterým Hossa prošel, je Chicago, se kterým je slovenský forvard nejvíce spojovaný. Do mužstva Blackhawks přišel roku 2009 jako volný hráč a podepsal smlouvu na dvanáct let! Hned v prvním ročníku s týmem postoupil do finále, kde Chicago dokázalo zvítězit 4:2 na zápasy proti Philadelphii, a Hossa tak mohl poprvé zvednout nad hlavu vytoužený pohár. Nyní se posuneme do sezóny 2012/13, kdy proběhla další výluka. Během této doby ovšem urostlý Slovák nikde nehrál a léčil své zranění z předešlého ročníku. V roce 2013 odehrál své 1000. utkání v NHL, a zapsal se tak do pětice Slováků, kterým se to povedlo. Během dalších roků dokázal Marián Hossa s týmem získat ještě dva Stanley Cupy, a vynahradil si tak nezdary z minulých sezón. Fanoušci Chicaga ho doslova milovali, protože se zajisté během osmi aktivních sezón stal legendou celého klubu, se kterým se třikrát zapsal do historie jako vítěz NHL.

Celou sezónu 2017/18 vynechal Hossa kvůli jeho zdravotnímu problému, který není příliš častý. Trápí ho totiž vyrážka z hokejové výstroje, které se nedá nijak předejít. Díky tomuto nevídanému problému tak musel 19.5. 2018 Marián Hossa svoji bohatou kariéru předčasně ukončit.

Komentáře