Jaké jsou šance Velké Británie a Itálie na letošním MS?

(foto: commons.wikipedia.com)

Na Slovensku se letos objeví dva nové státy, které budou bojovat o titul mistrů světa. Hokejisté z Korey a Běloruska vystřídá země proslulá svým jídlem a země, která se řadí mezi ekonomicky nejvyspělejší státy v Evropě. Jak jste mohli uhodnout, jde o Itálii a Velkou Británii. Otázkou však zůstává, kdo a jak dlouho se udrží. Shrňme si proto tyto dva nováčky na letošním MS.

Itálie

Italové se po dvou letech vrací na místa těch nejlepších. V roce 2017 byli na mistrovství, které pořádalo Německo a Francie, poslední v tabulce, tím pádem je čekal sestup. Od roku 2002 se hokejistům ze státu ležícího na Apeninském poloostrově „podařilo“ již šestkrát sklouznout z nejlepšího výběru. Poslední vrcholové umístění bylo až v roce 1956, kdy obsadili na zimních hrách sedmé místo. Roku 1996 obsadili šesté místo na mistrovství, které sami pořádali. Od tohoto roku se můžou chlubit čtyřmi stříbrnými a třemi zlatými medailemi z první divize. Itálii se však nikdy nepodařilo žádnou medaili získat ve vrcholové soutěži.

V zemi se celkem nachází pět klubů, které se věnují hokeji. Nejznámější z nich je klub HC Bolzano. Tento klub můžeme znát především z Ligy mistrů. Ve skupině C obsadilo Bolzano druhé místo, ve čtvrtfinále se však utkali proti našemu českému klubu HC Škoda Plzeň. Indiáni je ve čtvrtfinále porazili, a tým tak nemohl pokračovat v cestě za medailí. Zajímavým faktem je, že za italský klub si v hokejové historii zahráli dva Češi. Jedním z nich je nepříliš známý Jan Němeček. Druhé jméno je každému hodně dobře známé. Jde o Jaromíra Jágra, který během výluky v NHL za klub hrál v sezóně 1994/95. V minulém roce se Italové utkali proti Slovinsku. Itálie sice vyhrála, ale aby mohla postoupit dál, musela by Británie uhrát proti Maďarsku aspoň jeden bod, protože pak by postoupil Kazachstán a Maďarsko. To se však nestalo a Italská republika se vrátila zpět mezi elitu. Uvidíme, zda se zemi z jižní Evropy bude letos dařit.

Velká Británie

O tomto státu se v poslední době hovoří ani ne z hlediska hokeje, jako z hlediska politiky. Pokud aspoň trochu sledujete dění v politice, tak víte, že Spojené království chce odstoupit z EU (Brexit). Stát, který je ve všech měřítkách nejlepší jak už od cestovního ruchu, tak od ekonomiky, se po 25 letech vrací mezi špičku. Před dvěma lety se podařilo Britům postoupit z druhé divize do první a hned se opět vrátit mezi země s nejlepší hokejovou průpravou. Hokej se proto ve Spojeném království těší velké popularitě.

Ostrovní stát se může chlubit dvěma stříbrnými a jednou zlatou medailí z druhé divize. V první divizi získali bronzovou, stříbrnou i zlatou medaili. Země čtyř území má deset hokejových klubů, z nichž nejznámějším klubem je velšský klub Cardiff Devils. Klub však prohrál v Lize mistrů všechny zápasy a umístil se ve skupině G na posledním místě. Ve Velké Británii zatím nikdo ze známých českých hráčů nehrál, hrají tam převážně hokejisté, jejichž jména nejsou u nás příliš známá. Někteří by čekali, že v Británii by mohla být atmosféra velice bídná. Podle českého beka Michala Dobroně to však není pravda. Ve Spojeném království působí hodně hráčů ze zámoří a nejpříjemnější je pro ně začít právě v Británii. Kam daleko se ostrovní stát dostane, není jasné, ale aspoň se můžeme podívat na velký hokejový návrat tohoto státu.

Komentáře