Jan Výtisk: Tvrdý bojovník s bohatou kariérou!


Autor: Jiří Polášek (foto: pixabay.com)

Každý hokejový fanoušek, který se zajímá o Český hokej pravděpodobně ví, kdo je Jan Výtisk. Houževnatý bojovník a pravděpodobně nejdůležitější článek současné obrany HC Vítkovice Ridera. Tento borec minulou neděli (24. 2. 2019) přesáhl fantastickou metu 1000 odehraných utkání v nejvyšší lize. Podařilo se mu to jako sedmnáctému v historii celé ligy. V tomto článku se podíváme, jaká byla jeho hokejová cesta a které kluby za svou bohatou kariéru zatím vystřídal.

Jan se narodil v Ostravě a zde taky začal psát svůj hokejový příběh. Za HC Vítkovice U20 nastupoval pravidelně v ročníku 1998/99. Odehrál zde 37 utkání a na obránce si připsal dobré čísla, když vstřelil 2 góly a na dalších 13 přihrával. Nastoupil také do mládežnického týmu České Republiky U18, kde si připsal 7 zápasů s jednou asistencí.

V sezóně 1999/2000 zde poprvé nastoupil do extraligového utkání za tehdejší HC Vítkovice. Utkání nakonec stihl až 21. Nepřipsal si ale žádné body a v +- bilanci skončil na -8. Lépe se mu dařilo v juniorském týmu U20, kde odehrál dalších 33 mačů a stihl v nich jeden gól a 7 přihrávek.

V další sezóně už nastupoval hlavně za první tým Vítkovic kde odehrál již 30 zápasů. Také si v tomto ročníku zahrál 7x za U20 tým, 6 zápasů na hostování v Opavě ve druhé lize a 5 zápasů v Šumperku, také ve druhé lize. Velký úspěch ale zaznamenal na mezinárodní úrovni, kde na Mistrovství Světa hráčů do 20 let získal s týmem zlaté medaile. Vítkovice tehdy skončily třetí v extralize.

Poslední 2 sezóny ve Vítkovicích (01/02, 02/03) před velkým putováním po extraligových klubech hrával Výtisk většinu zápasů za první tým. V první si připsal na svůj účet 47, v té druhé 48. Za U20 tým už nastoupil jen jednou. Vítkovice v té první ale dosáhly na skvělé druhé místo, když ve finále nestačily na Spartu.

Poté následoval přesun do HC Sparty Praha. Zde odehrál taky většinu sezóny. Pět asistencí si připsal za 43 zápasů. V této sezóně taky naskočil za Karlovy Vary, ale do pouhých dvou utkání. Sparta tento rok s Výtiskem c sestavě skončila celkově třetí. Další rok, další klub. Jan se stěhoval do Plzně. Ta byla bodově sice úspěšnější o 1 asistenci, odehrál zde ale taky o 4 zápasy více.

V Plzni ale dlouho nevydržel a přišla nová etapa. Nabídka z Třince byla lákavá a Výtisk se opět přesunul na Moravu. Do klubu největšího rivala svého bývalého týmu. Vydržel zde pět sezón, vcelku dobrých. První odehrál s přídělem 51 zápasů, za které dokonce vstřelil 2 góly a na 11 přihrál. Ta druhá byla ještě lepší, jelikož Výtisk vstřelil skvělé 4 góly a přidal 8 brankových nahrávek. Na obránce velmi dobré čísla. V této sezóně se zatím naposledy dostal do reprezentačního výběru, za který stihl 4 utkání. V následujícím ročníku měl podstatně menší příděl zápasů, odehrál jich jen 29. V sezóně 2008/09 ale opět zopakoval krásnou bilanci 4 gólů a 8 nahrávek za 52 zápasů.

Přišel poslední ročník v Třinci, ve kterém i ještě stihl 42x zahrát za Třinecké, než vyměnil svůj dres týmu dost daleko od svého působiště posledních 5 sezón, Liberci. Zde odehrál zatím asi nejúspěšnější část své kariéry. 6 sezón, z toho dvě s kapitánským „C“ na hrudi, tři s „Áčkem“. Jan hrál skvěle ve všech sezónách v tomto klubu. Po první sezóně a 37+7 zápasech už z něj byl asistent. Jako asistent kapitána odehrál následující 3 sezóny ve kterých nasbíral 149 zápasů. Připsal si 7 gólů a 11 asistencí a byl veledůležitou částí obrany. Následovala sezóna 2014/15, kterou už začnul jako kapitán. Ta nebyla pro tým moc povedená, jelikož skončil až 11. Jeho poslední sezóna v Liberci byla naopak jako sen. Kapitán Výtisk dotáhl svůj tým k celkovému vítězství. Prvnímu titulu v kariéře. Připsal si skvělé čísla a poprvé vyhrál novoučkou statistiku, který byla počítána teprve třetí ročník – Radegast Index (tehdy ještě nikdo nevěděl, že tato statistika mu bude patřit další minimálně roky po sobě).

Pak ale přišla zpráva, která rozjásala fanoušky Vítkovic, tehdy už Vítkovice Ridery. Výtisk se stěhuje do mateřského klubu. Ihned jako asistent nastoupil do všech 52 utkání základní části. Vyztužil obranu a na konci roku opanoval opět Radegast Index. Stal se tak celkově prvním dvojnásobným vítězem a prvním člověkem, který vítězství obhájil. V minulé sezóně stihl odehrát jenom 34 zápasů, ale tento ročník opět válí a už jich má na kontě 48. Navíc minule obhájil po druhé za sebou statistiku Radegast Index a tuto sezónu má k tomu opět výborně nakročeno. To by už se poté mohla anketa přejmenovat na Jan Výtisk Index 😊.

Tohle by bylo asi vše ohledně Janovy úspěšné a bohaté kariéry. 1000 utkání překročil tento bojovník jako 17. v historii a rozhodně nekončí, jelikož není to tomu tak dávno, co se upsal Vítkovické Rideře ještě na minimálně dvě další sezóny.  Honzo, gratulujeme k tomuto úspěchu a doufáme, že ještě minimálně 500 zápasů přidáš!! 😊

Komentáře