JEDNIČKA DRAFTU 2001 – Ilya KOVALCHUK

Nepříliš nabitý draft, to byl ten z roku 2001. Proto bylo více než snadné ještě před samotným výběrem určit, kdo bude ten na špici. Z 95 % to měl být právě Kovalchuk, zbylých 5 % zastupoval Jason Spezza. Nakonec se očekávání naplnila a tyto dva se seřadili hned za sebe. Pojďme se ale ohlédnout, co draftu předcházelo.

Na Canada Cup Challenge Under-17 se šestnáctiletý Ilya blýskl neuvěřitelnými výkony, které ho dostali na oči všech skautů. V šesti zápasech se hned desetkrát prosadil a přidal ještě čtyři asistence! Nejvíce byla opěvována jeho práce s kotoučem, jeho kontrola a přechod přes střední pásmo. Mimo jiné také ochrana zkušenějších hráčů z jeho rodného Spartaku Moskva. Na toto téma odpověděl i pro jeden z několika rozhovorů. „Ostatní týmy mají stejné mladé hráče jako já. Když někdo začne dorážet na naše „veterány“, musíme je od nich dostat a pomoci jim.“

ZAČÁTKY a DRAFT

Ilya Kovalchuk se po roce na farmě Dynama Moskva přesunul do Spartaku, kde první sezónu strávil převážně v juniorce. Tam nastřílel neuvěřitelných 70 gólu, což bylo dvakrát více co druhý nejlepší střelec! Po sezóně měl nabídky do zámořských juniorských lig, ale se slovy: „Nač sbírat STO bodů v juniorce, když můžu hrát tady a lépe se připravit na NHL?“

Nakonec se slova všech potvrdila a byl vybrán Atlantou jako první v pořadí. Bylo jasné, že se další sezónu objeví v dresu Thrashers, avšak nikdo netušil, jak si v nejlepší lize světa povede. Dostal se do All-Star týmu nováčků společně se svým spoluhráčem Danym Heatleym, se kterým tvořil smrtonosné duo! Jenže play-off z toho nebylo, to přišlo až v roce 2007, kde už byl ruský mladíček vyzrálým hráčem. Ovšem tým narazil hned v prvním kole na NY Rangers, kteří nedovolili Atlantě ovládnout jediný zápas a po zápasech 4:3, 2:1, 7:0 a 4:2 prošli do druhého kola.

Jelikož se Kovalchuk s Atlantou ani v dalších dvou letech do play-off nepodíval a ani v té třetí to nevypadalo nadějně, s tamním klubem se rozloučil a mířil k New Jersey jako hlavní složka velkého trejdu. „Nebyl to lehký trejd na provedení. Ilya u nás strávil nedílných sedm let a udělal toho pro nás mnoho jak na ledě, tak i mimo něj,“ rozloučil se GM Waddell s Kovalchukem. Spolu s ním putoval k Ďáblům Anssi Salmela a druhé kolo draftu. Opačným směrem pak Johnny Oduya, prospekt Patrice Cormier, Niclas Bergfors, první kolo draftu 2010 a ještě volba v druhém kole.

Těsně před trade deadline se tedy šestadvacetiletý útočník připojil k týmu Devils, se kterými mířil do play-off. Ani napodruhé se Ilya nepodíval do druhého kola. Tentokrát jeho tým podlehl Philadelphii a to 1:4 na zápasy. Opět tedy nastalo dlouhé čekání a naděje pro příští rok. Ta ovšem zhasla, jelikož se New Jersey nedostalo mezi postupovou osmičku. Po sezóně se měl stát volným hráčem, 19. června pak podepsal rekordní smlouvu. S Devils se domluvil na SEDMNÁCTILETÉ smlouvě za 102 miliónů dolarů!

Sezóna 2011/2012 byla pro Kovalchuka vůbec ta nejúspěšnější. Ze šestého místa se Ďáblové po roce probojovali do vyřazovacích bojů. V prvním kole se střetli s Floridou a zpočátku to nevypadalo, že by se mělo na zaběhnutém trejdu Ilyi něco měnit. Po pěti zápasech čelili dvěma mečbolům, oba ovšem dokázali odvrátit. V sedmém zápase v čele s Martinem Brodeurem zvítězili ve druhém prodloužení 3:2, když v čase 83:47 skóroval Adam Henrique. Druhé kolo bylo již jednoznačnější. Ačkoli Ďáblové ztratili hned první domácí zápas v prodloužení, radovali se nakonec z postupu 4:1. V konferenčním finále se Devils utkali s Rangers a podobně jako v prvním kole i tady došlo k obratu. New Jersey z 1:2 otočilo stav série na konečných 4:2 a bylo ve finále. Tam už ale narazilo na překvapení play-off z Los Angeles. Po porážce v domácím šestém zápase 1:6 musel Kovalchuk zklopit hlavu těsně pod trůnem. S 19 body obsadil třetí příčku kanadského bodování play-off hned za dvojicí Brown Kopitar z LA.

V další sezóně oblékl dres Petrohradu s kapitánským céčkem kvůli výluce, za NJ nastoupil pouze ve 37 utkáních, play-off z toho opět nebylo. I to byl jeden z důvodů, proč se Kovalchuk rozhodl odejít z NHL. Spekuloval ose o penězích, času s rodinou, tak jako tak se Ilya rozloučil s NHL a podepsal čtyřletou smlouvu s ruským SKA.

Tam se mu v roce 2015 povedlo pro Petrohrad vyhrát vůbec premiérový Gagarinův pohár a stal se nejužitečnějším hráčem play-off, ovšem toto ocenění předal jeho spoluhráči, Evgenii Dadonovi. Druhé celkové vítězství dokázal s týmem v loňské sezóně 2016/2017. V létě ukončil spekulace o návratu do NHL podepsaným ročním kontraktem s Petrohradem.

Ovšem zdá se, že ruský útočník neřekl v NHL poslední slovo.

Takto by vypadal draft 2001, kdyby byly již dopředu známy výkony hráčů v budoucnu:

REPREZENTAČNÍ ÚSPĚCHY V RYCHLOSTI

Díky tomu, že se mu v zámoří jen málokdy podařilo prokousat do play-off, dost času strávil na mezinárodních akcích. Jako junior vyhrál MS do 18 let, jednou získal stříbro. Po přechodu do seniorského hokeje dvakrát ovládl s ruským týmem světový šampionát a to v letech 2008 a 2009. Stříbro přidal v roce 2010 a 2015, bronz pak o několik let dříve (2005, 2007). V neposlední řadě se stal úspěchem bronz z Olympiády v Salt Lake City v roce 2002.

Komentáře