Kteří hráči z NHL hájí reprezentační dresy kterých zemí na Mistrovství světa? #3 – Skupina A

(foto: yle.fi)

Hráči z NHL, každoročně nejočekávanější posily týmů na světových turnajích. Kteří hráči hájí které barvy? Dnes se podíváme na soupisky zbývajících týmů ze skupiny A. Ukážeme si nejvýraznější hráče a celkový počet zámořských hráčů z nejlepší ligy na světě.

FINSKO

Reprezentační výběr Suomi na tomto šampionátu neoplývá nějak extra známými jmény. Týmu to ale dohromady sedí a hraje velmi dobře. Co ej ale překvapivé je fakt, že Finsko má na své soupisce pouze 2 hráče z NHL.

Henri Jokiharju je jedním z nich. Hráč začínal v Jokeritu Helsinky kde prošel týmu U16 a U18, následně se přesunul do Tappary Tampere, zde hrál za U18 a U20. Do „dospěláckého“ hokeje se podíval již ve WHL, kde odehrál 2 sezóny za farmu Chicaga – Potland Winterhawks. Tuto sezónu již odehrál finský talent napůl v Chicagu (38 zápasů, 0+12), a napůl na jejich farmě v AHL – Rockford IceHogs (30 zápasů, 2+12). Tento devatenáctiletý mladík je velkou nadějí do budoucna.

Juho Lammikko také odehrál první sezónu v NHL. Za Floridu Panthers si připsal 40 startů, ale neměl moc dobrou bilanci (0+6). Mnohem lépe mu to šlo na farmě ve Spriengfieldu, kde si připsal 36 zápasů (6+12). Kariéru začínal v Ässätu, hrál taky za Kingston v OHL a Portland (ne však Winterhawks, jako Jokiharju, nýbrž Pirates) v AHL.

Celkově hráčů z NHL: 2

Počet gólmanů – obránců – útočníků: 0 gólmanů, 1 obránce, 1 útočník

Zastoupení NHL klubů: Chicago – 1, Florida – 1

NĚMECKO

Naši zápasní sousedé ukázali hrdinský výkon a skvělý výsledek na zimních hrách z minulého roku. Na Mistrovství světa 2018 si ale uřízli docela ostudu, kdy skončili až 11, a před nimi se umístily týmy jako Dánsko, Lotyšsko nebo Slovensko, které jsou obvykle až za Německem. Dokonce ve skupině sedmé Norsko ztrácelo jen 1 bod na vyrovnání Německa.

Leon Draisaitl se stal  samozřejmě kapitánem německého výběru. Útočník kanadského Edmontonu nastřílel v této sezóně NHL úžasných 50 gólů a přidal 55 nahrávek. V tabulce střelců jen o jeden gól zaostal za ruským snajprem Ovechkinem a zůstal tak druhý. I tak úchvatný výkon. Svými zkušenostmi bude přisívat německému týmu a skládat reparát za minulý rok.

Dominik Kahun je německý útočník, který se však narodil v Plané, v České Republice. Kahůn je tedy českého původu, rozhodl se však reprezentovat Německo. Na zimních hrách minulý rok získal stříbrnou medaili, když jeho tým nakonec podlehl Atletům z Ruska. S EHC Red Bull Mnichov vyhrál v letech 15-16, 16-17 a 17-18 třikrát po sobě německou DEL ligu a udělal tak zlatý hattrick. Nyní již sbírá zkušenosti za Blackhawks, kde si v 18 zápasech připsal 13 gólů a 24 asistencí.

Celkově hráčů z NHL: 3

Počet gólmanů – obránců – útočníků: 0 gólmanů, 1 obránce, 2 útočníci

Zastoupení NHL klubů: Anaheim – 1, Edmonton – 1, Chicago – 1

Dánsko

I Dánsko se chtělo alespoň trochu vyzbrojit. V jejich mančaftu najdeme hráče z lig německé, dánské, KHL, ale hlavně švédské. Ze zámoří jim přijeli hráči a z nich pouze jeden hraje v NHL.

Mikkel Bødker již není na reprezentační úrovni žádný nováček. Za svůj národ jezdí na šampionáty vždy, pokud to jde. Zatím ale na větší úspěch se svým národem čeká. Se starším bratrem Madsem, který se také pravidelně účastní, již v reprezentaci do 20 let pomohl postoupit dánskému týmu mezi Elitu. V draftu NHL byl na vysoké pozici, dokonce 8. Draftoval ho dnes již neexistující Phoenix Coyotes (dnes Arizona). V NHL v průběhu let již vyzkoušel také angažmá v Arizoně, Coloradu, San Jose a nyní v Ottawě.

Celkově hráčů z NHL: 1

Počet gólmanů – obránců – útočníků: 0 gólmanů, 0 obránců, 1 útočník

Zastoupení NHL klubů: Ottawa – 1

FRANCIE

Jeden z větších outsiderů, a nejhorších týmů z elitní skupiny (tím samozřejmě nechci nějak nadávat nebo podceňovat Francii, v elitní skupině jsou ale prostě i lepší týmy), má v NHL 2 zástupce. Ani jeden z nich ale tento rok nereprezentuje. V týmu se nacházejí hráči hlavně z francouzské ligy, 4 zástupci ze švýcarské nejvyšší soutěže, jeden z Německa a dokonce českým fanouškům asi známější jméno – Jordann Perret z Dynama Pardubic. Ten ale na následující sezonu přestupuje k hlavnímu rivalovi z Hradce.

Celkově hráčů z NHL: 0

Počet gólmanů – obránců – útočníků: 0 gólmani, 0 obránců, 0 útočníků

Zastoupení NHL klubů: –

 

Komentáře