Kvarteto silných prvoligistů, kdo z nich se probojuje do baráže a nebo ještě dál?

Autor: Pavel Mandát

(foto: pixabay.com)

České hokejové jaro každoročně není pouze ve znamení boje o extraligový titul. Na opačném pólu tabulky se svádí možná ještě litější souboje – o holé bytí a nebytí. Říká se, že play off je vlastně pohodová soutěž, neboť i když z ní vypadnete dá se sezona ve většině případů považovat za úspěšnou. Pokud se, ale z pohledu extraligového týmu dostanete do baráže, jsou nervy, které musí hráči, trenéři, funkcionáři i fanoušci podstoupit mnohem větší a mnohem méně příjemné.  Jestliže navíc baráž nezvládnete a sestoupíte, jedná se o naprosté fiasko, jenž může mít vliv na celé budoucí směřování daného klubu, navíc žádný s hráčů nikdy nechce být podepsán pod sestupem jakéhokoli klubu, to vám řeknou všichni, kterých se na to zeptáte.  Barážová utkání jsou navíc vždy nesmírná řehole, kvalita prvoligových týmů jež se do ní probojují, je totiž mnohdy minimálně srovnatelná s extraligisty. Navíc  mužstva, která se pokouší o postup do nejvyšší soutěže mají vždy jednu velkou výhodu, ta spočívá v psychcické pohodě, zatímco tým útočící z druhé nejvyšší soutěže na postup mezi elitu celý rok vyhrával, extraligové mužstvo, jenž musí bránit svou příslušnost k tuzemské hokejové smetánce, zažívalo během daného ročníku naprostý opak. I v tom je velká ošidnost těchto zápasů. Následující článek vám představí čtyři největší prvoligové aspiranty k boji o vstupenku do příštího extraligového ročníku. Shodou okolností jsou to všechno kluby, které mají v českém a československém hokeji velké jméno a velkou historii. Podaří se některé z těchto bašt návrat mezi čtrnáctku vyvolených?

Jihlava:  Jihlava je tradičním hokejovým pojmem.  Klub s Vysočiny je momentálně druhým nejúspěšnějším pojmem naší hokejové historie, s celkovým počtem dvanácti mistrovských titulů.  Ten poslední už je, ale pořádně vousatý, jelikož se váže k roku 1991. Od té doby Dukla strádala, někdejší armádní klub se nedokázal vyrovnat s koncem minulého režimu, což pro něj znamenalo, že přišel o hokejisty, kteří si v Jihlavě odbývali povinnou vojenskou docházku.  No a jak se známo Vysočina patří mezi finančně nejchudší české kraje, takže jihlavský hokej postupně nedokázal konkurovat bohatším klubům až nakonec na přelomu tisíciletí spadl o patro níž.  Od té doby působil hokejový velikán let minulých až ve druhé nejvyšší soutěži. Podařily se mu sice dva návraty do extraligy, ale pokaždé to byly jen epizodní příběhy. Ten první se odehál v sezoně 2003/2004, tehdy Jihlava v baráži porazila České Budějovice a zajistila si extraligovou místenku pro sezonu 2004/2005. K její smůle byl, ale právě toto ročník, jenž poznamenala výluka v NHL, mezi českými mantinely se tak poháněla esa jako Jaromír Jágr, Roman Hamrlík, Petr Čajánek nebo Patrik Eliáš. Klub z Vysočiny přitom neměl dostatek financí k tomu, aby v této konkurenci obstál, poslední msíto tak bylo nevyhnutelné. Do roka a do dne, přesně jak řekl sedlák Koina v jedné české pověsti došlo k repríze souboje mezi Jihlavou a Českými Budějovicemi. Jihočeši posílení o esa jako například Václav Prospal či Radek Dvořák sérii zvládli a Jihlavu opět odsoudili k prvoligovému přežívání. Další návrat Dukly mezi českou hokejovou smetánku přišel v sezoně 2016/2017, nicméně i tentokrát to bylo pouze na jednu sezonu, loňskou baráž, kdy dvanáctinásobného mistra připravily o extraligovou příslušnost Karlovy Vary máme ještě všichni v živé paměti.  Jihlavský jednatel Bedřich Ščerban nicméně okamžitě po sestupu deklaroval, že jeho klub se pokusí o návrat hned během následujícího ročníku.  Tomuto cíli se  přizpůsobil rovněž pohyb v hráčském kádru. Někteří hokejisté sice z Dukly odešli. ale náhrady byly pro potřeby Chance ligy velice solidní.  Mezi nejzdařilejší nákupy dozajista patří vyhlášený střelec Matěj Pekr (24+18), dobře  si vede rovněž zlínský host Nicolas Werbik (12+17), tradičně kvalitní výkony podává kapitán Tomáš Čachotský (11+21) a především Lukáš Anděl, talentovaný mladík je letos lídrem jihlavské produktivity s bilancí 17+27.  Když k tomu připočteme obstojnou defenzivu a vyrovnané brankářské trio, kterým se nemůže pochlubit žádný z jihlavských soupeřů, není překvapením, že Dukle momentálně náleží první příčka v tabulce se ziskem 102 bodů.  Sezona se pro Jihlavu, ale každopádně bude lámat až později, dokáží se na Vysočině opět vrátit mezi extraligisty? Tým na to kvalitu rozhodně má.

Vsetín: Vsetín je se šesti tituly nejúspěšnějším klubem samostatné české extraligy.  Jeho největší úspěchy se datovaly ke konci minulého a začátku současného tisíciletí.  To byla doba kdy se na Valašsku bez nadsázky utvořila taková malá česká hokejová reprezentace. V našlapaném kádru postupně působila esa jako Rostislav Vlach, Antonín Stavjaňa, Jiří Dopita, Roman Čechmánek či známe kladenské duo P+P, tedy Pavel Patera, Martin Procházka.  Klub s těmito personami našeho hokeje postupně sbíral titul za titulem, přičemž bylo téměř nemožné ho zastavit. Podle mnohých to byl jeden z nejsilnějších klubů tehdejší hokejové Evropy, někteří dokonce tvrdí, že byl ve své době tím vůbec nejsilnějším.  Nic, ale netrvá věčně a i hokejový Vsetín se o pravdivosti tohoto rčení přesvědčil. Za vším stála především zhoršující se ekonomická situace klubu. Tehdejší majitel Roman Zubík začal mít navíc problémy se zákonem což vyústilo v neslavný konec vsetínského hokeje. Někdejší gigant byl  nakonec z české nejvyšší hokejové soutěže vyloučen.  Jeho znovuzrození si vzal na starosti především současný klubový jednatel Daniel Tobola, jemuž pomáhá z pozice sportovního manažera bývalý výborný obránce Radim Tesařík. Vsetínská organizace se navíc může opřít o silného generálního partnera, kterým je společnost ROBE. To umožňuje přivádět na Valašsko kvalitní hokejisty, což je dnes alfou a omegou ambicí v tomto sportu. Vsetín se teprve předloni probojoval do 1. ligy a už letos nahlas uvažuje o extraligovém návratu, i to poukazuje na nebývalou rychlost rozmachu šestinásobného mistra po jeho znovuzařazení  na českou hokejovou mapu.  Největšími esy Valachů během tohoto hokejového ročníku jsou bez debat Luboš Rob mladší (37+24, Antonín Pechanec (19+38), Vít Jonák 18+29), či nejproduktivnější obránce  Chance ligy Ondřej Slováček (10+25). Pomohou tyto trumfy Vsetínu k návratu do extraligy?

Kladno: Také Kladno patří k nejúspěšnějším klubům tuzemské hokejové historie, které navíc vychovalo nepřebernou plejádu špičkových hokejistů. Jména jako Jágr, Patera, Procházka, Vejvoda, Tomáš a František Kaberle, Marek Židlický nebo Milan Nový a mnozí další jistě není třeba nikomu představovat. Ovšem i na Kladno přišla ekonomická krize, která vyvrcholila sestupem do 1. ligy. Z ní se nynější Rytíři po několik sezon snaží marně dostat. Loni k tomu měli poměrně dost blízko, mužstvo vedené zkušeným trenérem Hořavou se probojovalo až do baráže, v ní, ale nakonec neuspělo. Přes léto pak došlo k mnoha překvapivým odchodům. Poroučel se hlavní trenér Hořava, nutno říci, že z osobních důvodů, Středočeši rovněž přišli o produktivní duo Kloz – Tůma, obránce Šticha se Štindlem či dalšího forvarda Přikryla. Tyto odchody navíc zdaleka nebyly jedinými, což přirozené rozpoutalo debaty o kladenské finanční situaci.  K příchodům se naopak řadí Jiří Říha, Petr Vampola, André Lakos a  kromě dalších především Tomáš Pleknec. Kladenský odchovanec a patriot ukončil v průběhu sezony své dlouhé působení v NHL a vrátil se domů. Nyní sice vypomáhá především brněnské Kometě, ale sám se nechal slyšet, že pro play off a případnou baráž bude jeho prioritou Kladno.  Středočechům se jeho zkušenosti budou nepochybně moc hodit, ostřílený útočník by měl plnit roli vůdce kladenského hokejového snu o návratu.  Mužstvo Rytířů je navíc velmi mladé a Plekanec by v něm měl plnit roli jakéhosi mentora. Podaří se mu to?  Ikona  Montrealu by  se měla taktéž starat o přísun kanadských bodů. Těmi nejproduktivnějšími hráči Kladna jsou momentálně Petr Vampola (11+33), Ladislav Zikmund (26+15, Patrik Machač (8+26) či Brendon Nash (6+19) a Jiří Říha (12+11). Vrátí se klub jemuž šéfuje Jaromír Jágr do nejvyšší soutěže?

České Budějovice: Čtvrtým uchazečem o návrat mezi naši hokejovou elitu je českobudějovický Motor. Klub, který před několika lety postihla doslova sportovní tragédie, když tehdejší generální partner společnost Mounfield, přemístila extraligovou licenci do Hradce Králové.  Tehdy museli Jihočeši začínat v podstatě od nuly a se zachováním klubu pomohli svou sbírkou především fanoušci.  Vrátil se název Motor a postupně začali v jihočeské metropoli plánovat  navrácení se do extraligy. To se jim, ale do dnešního dne nezdařilo ač i oni měli k dispozici již několik barážových pokusů, vždy i jim ten poslední pověstný kousek do finální mozaiky chyběl.  Před letošní sezonou převzal tým na pozici hlavního trenéra bývalý skvělý hráč Václav Prospal. České Budějovice mají rovněž kádr se zkušenými hráči, jenž doplnili mladíky.   Nejproduktivnějším členem týmu je Martin Novák 13+25, jehož náslduje David Gilbert (15+21) a Lukáš Endál (17+17). Nutno podotknout, že Motor momentálně za triem Jihlava, Vsetín, Kladno zaostává, vliv na to může mít i kontumace, která klub během tohoto ročníku postihla,ale jak všichni víme, blížící se play off je jinou soutěží a stát se v ní může cokoliv. Překvapí Motor?

Komentáře