Litva: KASPARAITIS hodlá reprezentovat LITEVSKÝ výběr!

Zdá se to až neuvěřitelné, ale čtyřiačtyřicetiletý bývalý obránce Darius KASPARAITIS, který si v devadesátých letech zahrál například za Pittsburgh, se rozhodl REPREZENTOVAT zemi, ve které se narodil.
“Jsem Litevec a vždycky jsem na to byl pyšný. Abych mohl za svoji zemi nastoupit v reprezentačním dresu na turnaji IIHF, musím splnit podmínku několikaletého angažmá v zemi,” objasnil situaci litevský veterán. Tohle pravidlo Kasparaitis splnil, jelikož v průběhu posledních čtyř sezón nastoupil za tým Hockey PUNKS, který hraje litevskou nejvyšší soutěž, dohromady k sedmi utkáním. Někdejší provokatér NHL tedy nenastupoval k zápasům pravidelně, spíše šlo o symbolické angažmá.
V další sezóně bude Kasparaitis nastupovat v nejvyšší litevské soutěži za svůj rodný tým Energija ELEKTRÉNAI, který bude obhajovat svůj loňský titul. Zde by se měl zároveň herně připravit na reprezentační štace.
Bývalý hráč NHL, který má na kontě přes 800 zápasů v nejlepší hokejové lize světa a přes 1300 trestných minut, také v minulosti zavzpomínal na léta v dresu Penguins, kde hrál mimo jiné společně například s JÁGREM či NEDVĚDEM. “Asi nejšťastnější jsem byl v Pittsburghu,” vzpomíná Kasparaitis a vypráví dál: “Hrál tam Jaromír Jágr, v mužstvu byli další Češi jako Petr Nedvěd nebo Martin Straka. Ty časy, kdy jsme společně trávili volno a měli skvělou partu, byly skutečně fantastické,” řekl na adresu proslulé “české mafie” v Pittsburghu.
Kasparaitis reprezentoval po rozpadu Sovětského Svazu na mezinárodní scéně především RUSKO. Během své reprezentační kariéry v ruském dresu získal kromě několika účastí na Mistrovství světa a Olympijských hrách také kompletní sbírku olympijských medailí.
S Litvou si defenzivní veterán Mistrovství světa nezahraje, jelikož litevský výběr hraje nižší třídu, ovšem to Kasparaitisovi nevadí, protože jeho motivace nebyla prestiž turnaje ani peníze, nýbrž “pouhá” radost z hokeje.
Litevský hokej nemá ve světě zvučné jméno, ale přesto se tato země může kromě Kasparaitise chlubit také útočníkem Dainiusem ZUBRUSEM, který během své kariéry odehrál v NHL bezmála 1300 utkání za týmy jako jsou například New Jersey DEVILS či Washington CAPITALS. (PL)

Komentáře