Loni mizerní, letos špičkoví – aneb 5 týmů s největším vzestupem

Jak už to tak bývá, každá sezóna je jiná a vždy se začíná od nuly. Nicméně v lize jsou i tak týmy, které se již pravidelně drží v popředí tabulky. Je jasné, že se mezi tyto týmy řadí Chicago, Washington, nebo Pittsburgh. Jenže rok od roku přibývá překvapení. Loni to byla hlavně Florida s Dallasem, které ovládly své divize, ovšem v play-off nijak neoslnily. Florida hned v prvním kole narazila na Islanders, Dallas sice prošel přes Minnesotu, ale v sedmi zápasech nestačil na St.Louis.

Liga se přehoupla do své druhé poloviny a my můžeme vyhodnotit, kdo letos udělal největší pokrok. Progres se od nějakých týmů čekal, některé celky toto očekávání naplnily, jiné zase ne. Pojďme si tedy shrnout TOP5 největších vzestupů oproti loňské sezóně:

#1 – COLUMBUS Blue Jackets

Na samotném vrcholu naší analýzy nenajdeme nikoho jiného než Modrokabátníky z Columbusu. Ohio letos vyloženě opěvuje hokejem. Všichni o tom mluví, všichni jsou ze svého týmu nadšení. Byť jedna výhra dělila Blue Jackets od vyrovnání rekordu série výher, kterou nakonec uhájil Pittsburgh se 16 výhrami. Loni skončil tento tým na samotném dně Metropolitní divize a 27. v celkovém pořadí. Z draftu si překvapivě ze třetího místa vytáhli Pierre-Luc DUBOISE, který zamířil do QMJHL. Ovšem letos, jak už jsem zmínil o jejich skvělé sérii výher, jedou jak utržení ze řetězu. Jejich výkony je vyšvihly až na vrchol celé ligy. Nyní se jim už tolik nedaří, ovšem stále jsou druzí v konferenci za Washingtonem.

#2 – MINNESOTA Wild

Jediný tým z vybrané pětice, který se loni podíval do play-off. Nicméně skončil hned v první kole, kde nestačil na Dallas. Minnesota byla posledním postupujícím, takže se od ní ani příliš nečekalo. Avšak je na místě uvést fakt, že Wild postoupili do vyřazovací části čtyřikrát po sobě. Díru do světa ale nespáchali. Jenže letos vypadá realita úplně jinak. Týmu se výjimečně daří, vedou konferenci i s několika zápasy k dobru a útočí i na post lídra celé ligy. A jaké jsou faktory tohoto zdaru? 12 výher v řadě, kouč Bruce Boudreau a hlavně Eric STAAL s Devanem DUBNYKEM. Staal vede kanadské bodování týmu se 40 body, Dubnyk je momentálně nejlepší jednička celé ligy. Nicméně Minnesota už jednou byla v podobně v euforii v sezóně 2011/12, kde rovněž vedli celou konferenci, nakonec se nepodívali ani do boje o Stanley Cup.

#3 – TORONTO Maple Leafs

Dlouholetá přestavba se konečně začíná vyplácet. Na začátku nového ročníku na to doplatil i Milan MICHÁLEK, který směřoval na farmu. Po konci sezóny mu navíc končí profesionální smlouva a jeho pokračování v NHL je dost nejisté. Toronto táhnou jiní a není divu, že to jsou nováčci, kteří aspirují na zisk Calder Trophy. Loňská jednička draftu, Auston MATTHEWS, vede klubové bodování. Spolu s ním je ústřední postavou ještě Mitchell MARNER, který má nejvíce asistencí ze všech nováčků. Spolupráce těchto dvou náctiletých hráčů ničí soupeře a vede Toronto do play-off!

#4 – EDMONTON Oilers

Další příklad toho, že si mládí musí sednout. Olejářům to trvalo roky a letos se konečně poperou o play-off. Zatím jsou na dobré cestě. V dresu Edmontonu stále ještě roste nová hvězda Connor McDAVID, který již v 19 letech plní roli kapitána a k tomu všemu vede produktivitu celé ligy. Tým sice před sezónou opustil Taylor HALL, který byl vytrejdován za Adama LARSSONA, který výrazně posílil defenzivu klubu, ovšem z UFA trhu si Edmonton stáhl Milana LUCICE, ke konci sezónu přišel ještě Patrick MAROON. Oba se stali základními pilíři edmontonského útoku. Jestli Toronto táhne Matthews s Marnerem, tady to jsou McDAVID a Leon DRAISAITL, který se blýskl už na Světovém poháru v dresu Evropy.

#5 – CALGARY Flames

Naplnilo se dlouholeté očekávání? Plameny se konečně pořádně rozhořely a míří za postupem do play-off! Ač měly pomalejší rozjezd, tak jejich výkon má vzestupnou tendenci a momentálně je najdeme na postupové divoké kartě. Loni se Calgary umístilo jen čtyři místa od posledního, to znamenalo dobrou výchozí pozici pro draft. Ze šestého místa tým posílil Matthew TKACHUK a hned se zapojil do týmu. Je stabilní částí top6 a tvoří údernou trojici společně s BACKLUNDEM a FROLÍKEM. Oba dva po příchodu Tkachuka do lajny zlepšili své výkony a našli zřejmě svojí formu. MONAHAN a GAUDREAU rovněž hrají jako skvělý pár a společně vedou tým za cílem. Letos by to podle všeho mělo vyjít.

Komentáře