Magnet na permanentky. Kesselova mise v Arizoně odstartovala

(foto: AZcentral)

Bez přehánění můžeme říct, že takový zájem o hokej v Arizoně ještě nikdy nebyl. Pro drtivou většinu Američanů je datum 4. července téměř posvátné, protože v ten den se v zemi slaví Den nezávislosti. Pro zástupce Arizona Coyotes se tohle datum stalo výjimečným ještě z jednoho důvodu. Začátkem týdne, který končil právě Dnem nezávislosti, přivedlo vedení útočníka Phila Kessela z Pittsburghu. Reakce fanoušků mimo sezónu a před největším svátkem v zemi?  Nárůst prodeje permanentek o 600 procent!

ARIZONA/OSTRAVA – Zbývala hodina do začátku sedmého duelu série druhého kola play-off 2017 mezi Pittsburghem a Washingtonem. Hráči Penguins se zrovna připravovali na utkání. Někteří si kopali s míčem, někteří cvičili, jiní zase poslouchali muziku. Útočník Phil Kessel popíjel kávu společně s tehdejším asistentem trenéra Penguins Rickem Tocchetem, když v tom si všiml nedaleké hrazdy.

Dokáže zahnat nervozitu

„Vsadím se, že neuděláš ani 12 přítahů,“ začal Kessel hecovat člena realizačního týmu podle webu ESPN. „Opravdu neudělám?,“ jízlivě odvětil Tocchet, který měl v té době 53 let, ale také odehráno i 18 let v NHL. „OK, co říkáš na tohle? Vsadíme se o 100 dolarů,“ navrhl Kessel. Jeho nadřízený částku navýšil. „Co takhle 200 dolarů?,“ podal Tocchet protinávrh. Kessel sázku přijal, a ihned začal svolávat spoluhráče.

„Najednou bylo kolem mě 20 hráčů,“ vzpomínal Tocchet a pokračoval v rozhovoru pro ESPN. „Počítali mi to. Myslím, že jsem jich udělal zhruba 13 nebo 14. Phil se na mě výmluvně podíval, zašel zpátky do šatny a donesl mi těch 200 dolarů.“

Důvod, proč vám píšeme tuhle historku je ten, že ukazuje Kesselovu osobnost. V důležité situaci, kdy jsou všichni, hlavně nováčci, pod enormním tlakem, dokáže všechny odreagovat a zahnat nervozitu. Umí stmelit mančaft díky různým fórkům. Jak dopadl onen zápas už víme. Pittsburgh vyhrál nejen tuto sérii, ale v tom roce dokázal obhájit Stanley Cup. Nebylo to samozřejmě jen díky Kesselovým vylomeninám, ale i jeho chování mimo led k tomu svou částí přispělo.

Rekordní prodej permanentek

Přesně takovou úlohu mimo led si od dvojnásobného vítěze Stanley Cupu slibují zástupci Coyotes. Tocchet po oné sezoně odešel právě do Arizony, a letos zde odstartoval třetí ročník ve funkci hlavního kouče. Kessel tak nešel úplně do neznáma. Prezident klubu Ahron Cohen dokonce označil tuto akvizici za jeden z největších kroků, které tato organizace kdy podstoupila.

Tenhle názor potvrdila lavina žádostí o permanentku Coyotes na další ročník, která se po ohlášení Kesselova příchodu spustila. Takový zájem o hokej na začátku července snad v Glendale ještě nikdy nebyl. Během prvních dnů zaznamenalo vedení Coyotes nárůst prodeje permanentek o závratných 600 % v porovnání se stejným týdnem v minulém kalendářním roce.

„Je skvělé, že se tahle informace dostala k ostatním fanouškům a lidem z marketingu. Díky tomu nás oslovili další lidé, jestli se k nám nemohou přidat. Je to dobrá, pozitivní situace pro naši organizaci,“ pochvaloval si Cohen pro nhl.com.

Hokejový „Iron man“

Mimo jiné má Kessel do šatny přivést vítěznou mentalitu. Arizona se naposledy do play-off dostala před sedmi lety. Kesselův přístup by měl dopomoct k ukončení této negativní série. Od sezony 2008/09 pouze čtyři hráči v NHL nastříleli více gólů, než on (329), a v celkovém bodování mu patří osmá příčka mezi všemi hráči v NHL (762). Ve sbírce má i stříbrnou medaili ze Zimních her 2010 ve Vancouveru.

Další pozitivní fakt vedle produktivity a vítězné mentality je parádní zdravotní stav. Naposledy chyběl „Phil the Thrill“ v sestavě před devíti lety. Jeho aktuální zápasová šňůra činí 781 utkání v řadě. V současnosti se jedná o třetí nejdelší sérii v NHL, hned za útočníkem Patrickem Marleauem ze San José (793) a obráncem Keithem Yandlem z Floridy (806).

Začátkem ročníku odehrál v NHL jubilejní 1000. zápas v NHL. V následujícím domácím utkání pak klub připravil předzápasový ceremoniál, během kterého Kessel obdržel nejen gratulace jako například od bývalého kapitána mužstva Shanea Doana, ale také tradiční stříbrnou hokejku.

Že je Kessel stále platným hráčem dokazuje především v přesilovkách. Tři z jeho dosavadních pěti bodů v novém působišti posbíral během početní výhody. Nejprve jeho střelu v utkání proti Winnipegu (původní Jets se stěhovali právě do Arizony, pozn. red.) dorážel spoluhráč Christian Dvorak. Připsal si tak nahrávku u klíčového gólu, po kterém šla Arizona do vedení, které už nepustila.  O dva dny později už pálil ostrými, když dvakrát gólově potrestal vyloučení Nashvillu, a výrazně tak pomohl k celkovému vítězství 5:2. „Pokud budeme na sobě stále pracovat, soupeřům se bude proti nám hrát těžce,“ pronesl Kessel odhodlaně po zápase pro oficiální web NHL.

Arizona zaznamenala v loňském roce herní progres. Letos už dokonce zažila sérii čtyř výher v řadě. Pokud budou pokračovat v podobném tempu v čele s Kesselem, dost možná přeruší sedmiletou absenci ve vyřazovacích bojích.

Komentáře