Možní muži v masce na MS 2019


Autor: Šárka Kolková (foto: nhl.com)

V letošním roce jsme mohli vidět již několik brankářů, kteří jsou víc než talentování a rozhodně jsou velkým přínosem do soutěže, která je vrcholem hokejové sezóny. Představme si brankáře, kteří by mohli být v hledáčku trenéra Miloše Říhy.

David Rittich

David Rittich si za národní tým mohl zachytat již minulý rok v Dánsku a opravdu se mu dařilo. V letošní sezóně vychytal za Calgary Flames 23 vítězných zápasů a připsal si tedy jen třináct porážek z celkového počtu 36 utkání. Úspěšnost zákroků má 91,3%. Sezóna v zámořské nejvyšší soutěži nezačala příliš dobře, nyní ho však hokejové média zařadila k velkým jménům. Uvidíme, zda se gólman ukáže i na letošním mistrovství světa.

Pavel Francouz

Pavel Francouz byl minulý rok českou jedničkou na Mistrovství světa 2018. Nejlepší brankář KHL podepsal kontrakt s Coloradem. Na farmě Colorada Avalanche za Eagles řádí! Byl dokonce vybrán na utkání hvězd AHL, bohužel kvůli zranění se zápasů nezúčastnil. Za Orly nastoupil v 36 zápasech s úspěšností 91,6%. Rodák z Plzně má možnost se znovu ukázat, že patří k nejlepším brankářům ČR.

Petr Mrázek

Další možností může být i vítkovický odchovanec Petr Mrázek. Sice o něj ztratil zájem Detroit, později i Philadelphie, ale nakonec se mu podařilo urvat roční smlouvu s Carolinou Hurricanes. Za klub odchytal 30 zápasů, z toho si připsal 15 vítězství a vychytal tři nuly. Úspěšnost zákroků má 90,29%. K jeho zkušenostem a výkonům můžeme i jeho zařadit na seznam gólmanů.

Jakub Kovář

Bezpochyby zde můžeme zařadit i Jakuba Kováře, který je jedním z dominujících brankářů. Za národní tým hrál naposledy na Karjale Cupu proti Švédsku. Češi tehdy prohráli 2:3. Kovář měl původně odchytat další zápasy, ale zranil se a v bráně dostal prostor Patrik Bartošák. Gólman momentálně hraje v KHL za Avtomobilist Ekaterinburg, kde z 50 zápasů základní části si připsal pouhých devět porážek. Úspěšnost má 93,9%. Dokonce se zúčastnil utkání hvězd KHL. Rodák z Jihočeského kraje má rozhodně velkou šanci si zahrát za národní tým.

Dominik Hrachovina

I brankář z Brna má šanci se letos ukázat. Momentálně hraje v KHL za ruský tým Barys Astana. Odehrál 22 utkání s úspěšností zákroků 91,40%. Několikrát posílil juniorský tým, jak už náš v reprezentaci, tak i juniorský tým Tappary Tampere. Dlouho byl dokonce i jedničkou finského klubu, jenže posléze byl na postu dvojky a v letošní sezóně podepsal smlouvu s již zmíněným klubem Barysem Astanou. Dominika jsme již minulý rok mohli vidět v Dánsku, bohužel jen na pozici trojky, ale na ČT Sport se ukázal po boku Roberta Záruby jako skvělý komentátor. Třeba letos dostane Hrachovina šanci a uvidíme ho i na ledě.

Patrik Bartošák

Hodně lidí ví, že patří k nejlepším gólmanům české nejvyšší soutěže. Hrál i v zámoří, ale po obvinění z domácího násilí se přesunul zpět do Česka a podepsal smlouvu s Moravskoslezským klubem HC Vítkovice Ridera. Není žádné tajemství, že brankář by mohl posílit národní tým, protože byl již třikrát v letošní sezóně nominován. Na Švédské hry však nemohl odjet kvůli zranění a proto ho zastoupil brankář Tygrů z Liberce Roman Will. V letošní sezóně odehrál v české soutěži 44 zápasů s úspěšností 93,40%. Možná, že brzy přidá Bartošák čtvrtou nominaci.

Šimon Hrubec

I brankář Třince má šanci se dostat na mistrovství. V minulé sezóně dovedl Oceláře do finále české nejvyšší soutěže, ale boj prohráli s Kometou. I přesto Šimon Hrubec získal pro klub stříbrnou medaili a bronzovou medaili z Champions Hockey League. Za národní tým nastoupil v letošní sezóně třikrát. Vychytal nájezdy proti Finsku, připsal si výhru proti Švédsku, jen proti Rusku se mu nedařilo. V letošní sezóně odehrál za Třinec 44 zápasů s úspěšností 92,11%. Kdo ví, třeba i krajan z Vimperku dostane šanci si zachytat proti těm nejlepším.

Roman Will

Posledním gólmanem, který by mohl být součástí národního týmu, je Roman Will. Brankář Bílých Tygrů z Liberce dostal šanci za národní tým na Švédských hrách, kde chytal v bráně místo zraněného Patrika Bartošáka. Will vychytal český tým v zápase proti Finsku 3:1 a stal se nejúspěšnějším gólmanem her. Podle statistik vítězství je Roman Will nejlepším gólmanem extraligy. Vychytal klubu celkem 31 vítězství ze 47 zápasů. Úspěšnost zákroků má 91,9%. I brankář Liberce si může splnit sen a dostat se na MS, které je vrcholem každé hokejové sezóny.

Komentáře