MS 2.A divize jako vstupenka mezi elitní týmy do 1. divize. Kdo se kvalifikoval?

(foto: iihf.com)

Srbsko od 9. do 15. března pořádalo MS ve 2.A divizi ve svém hlavním městě Bělehradu. Turnaje se zúčastnilo Chorvatko, které bylo velkým favoritem, protože do této divize sestoupilo z 1.B skupiny. Dalším faktorem, co mělo hrát v jejich prospěch bylo i to, že v kádru měli hráče se zkušenostmi z KHL. Za dalšího favorita se dala považovat Austrálie, nebo domácí Srbsko. Austrálie proto, že zdejší liga je relativně kvalitní a Srbsko díky domácímu prostředí. Adepty spíše na sestup by většina sledovatelů označila Belgii, Čínu a Španělsko, které se po roční odmlce vrátilo do 2.A divize.

Letošní divizní MS bylo mimořádně vyrovnané a zamotané. Po prvních dvou hracích dnech jednoznačně vedlo překvapivě Španělsko, dotahované balkánskými soupeři. Naopak se potvrdilo herním výkonem, že o udržení si zahraje Belgie s Čínou.

Druhá polovina turnaje celkem dosti zamíchala kartami a stalo se, že před posledním zápasem turnaje mělo první Chorvatsko pouze 11 bodů z 15, Austrálie 10 bodů. Domácí Srbsko čekal zdánlivě hratelný soupeř z Pyrenejí. Temperamentní Španělé však zaskočili domácí výběr natolik, že ještě minutu před koncem 3. třetiny si držel náskok 2:1. Srbsko si vzalo čas na poradu a při risku bez brankáře domácí vyrovnali 28 vteřin před koncem zápas do prodloužení. V tento moment mělo Chorvatsko 11 a Srbsko 10 bodů, ale výhodu lepšího vzájemného zápasu. Po opatrném prodloužení se dospělo k nájezdům, kde k nelibosti Chorvatka i Španělska bralo bonusový bod a tím pádem postup do 1.B divize Srbsko, po druhé v historii po rozpadu Jugoslávie.

Překvapivě i na tomto MS mělo Česko i Slovensko své zastoupení. Za reprezentaci Austrálie naskočil Josef Rezek, odchovanec budějovického Motoru a bývalý hráč Písku a Milevska. Od roku 2011 však působí v Australské lize, která je poloprofesionální, podobně jako Česká 2. liga. Na šampionátu si v 5 zápasech připsal 4 branky a jednu asistenci.

Druhou českou stopu bychom našli v reprezentaci Belgie, kde Cedric Delmarche působí ve 2. české lize v klubu Draci Bílina. V Česku si tento obránce v 36 zápasech připsal jednu, na MS bohužel nebodoval, do statistik si připsal pouze 4 trestné minuty. Do Česka se dostal přes BeNe ligu (Belgická a Nizozemská liga) a Švédskou juniorku.

Jediný slovenský zástupce byl v Chorvatském dresu, v brankovišti. Vilim Rosandič, který je odchovancem Nitry, dnes však působí ve Francouzské Luis Manus lize. Letošní MS bude pro něho nezapomenutelné, protože se stal nejlepším brankářem MS, díky úspěšnosti zákroků 94,5 % a průměru 1.58 branek na zápas.

Jako zajímavost na závěr by se dalo uvést, že každý tým měl alespoň jednoho hráče s dvojím občanstvím. Nejméně (pouze 1) mělo Španělsko a Čína, Chorvatsko 5, Belgie 6 a Austrálie se Srbskem po 7 hráčích.