Napočtvrté to vyšlo! Češi porazili Němce a jsou v bojích o medaili!

(grafika: Jirka Michal)

Od Prahy a Ostravy 2015 se dlouhé 3 roky Český národní tým snažil přejít přes čtvrtfinále, pokaždé neúspěšně. V roce 2016 naděje uťalo USA, 2:1 po samostatných nájezdech (zápas byl poznamenán gólem Austona Matthewse, který byl z velkého offsidu). Poté Rusko, v Paříži nás naši rivalové přehráli jasně, 3:0. A minulý rok v Kodani opět USA, zejména Patrick Kane. 3:2….

Nyní se to napočtvrté konečně povedlo! Možná se dá konstatovat, že je to nejlehčí možný soupeř, že je mimo top 6, ale je to tým, který minulý rok vyhrál olympijské stříbro v absolutně vyrovnaném souboji s Atlety z Ruska. A zápas to byl opravdu těžký, tedy mám na mysli ten dnešní.

V první třetině sice Češi začali trošku aktivněji, ale báli se, stejně jako Němci, aby neudělali zbytečnou chybu. Za první třetinu jsme měli dvě obrovské šance. Jedna skočila na tyčce, druhá netrefením prázdné branky. Již v čase 02:00 nám soupeř nabídl přesilovku za faul vysokou holí. Tu ale naši kluci úplně nezvládli. Horké chvilky přišly v čase 14:01, kdy byl Ondra Palát vyloučen za sekání, ale Německo si přesilovku zkrátilo, Hager dostal za držení hole v čase 14:42 také dvouminutový trest. Minutu před koncem šel již podruhé za katr Hager, za podražení, ale ani tuto výhodu jsme nezužitkovali. Soupeř měl jednu obrovskou šanci, kdy se do samostatného úniku dostal volný Draisaitl, ale toho vychytal excelentním zákrokem Patrik Bartošák.

Druhou třetinu jsme sice začali ještě minutovou přesilovkou, ta ale nic neznamenala. Němci ale nabírali na výkonu. Jejich vzestup zarazil zpět do země Jan Kovář, který si zpracoval puk, potáhl kolem obránce a za jízdy vypálil. Vstřelil úchvatný gól a všem, kteří ho před šampionátem kritizovali ukázal, že on na to stále má. Česká radost ale trvala jen pár minut, potom přišla obrovská chyba. Patrik Bartošák si tímhle bohužel trošku pošramotil svůj jinak bezchybný výkon. Puk mířil do rohu, kde si pro něj Patrik přijel a chtěl rozehrát. Vypadalo to však že se nepodíval, že přímo u mantinelu, kam přihraje, stojí jeden z Němců. Pak přišla jen rychlá přihrávka na střed, a přestože se Patrik vrátil, Německo slavilo.

Ve třetí třetině jsme ale soupeři ukázali, zač je toho loket. Ukázali jsme, že my jsme Češi, světová špička. Kuba Voráček nejdřív poslal Česko zpět do vedení (s přihrávkou Simona), to bylo v čase 04:19. Ve 12. minutě zase zvýšil Dominik Kubalík (asistovali mu Kovář a Hronek) a o minutu a půl později po velké chybě Grubauera skóroval poprvé na turnaji i Ondra Palát. Ten konečně zabodoval. I když předváděl dobrou práci, vyhrával souboje a ukazoval krásné přihrávky a kličky, gólově se ještě neprosadil. Teď už konečně ano, a patrně v tom nejdůležitějším zápasu. V čase 16:26 byl Dmitrij Jaškin poslán na trestnou lavici za podražení a Němci to zkoušeli bez brankáře. Jenže jejich tlak nebyl vůbec nijak drtivý, náš Nároďák se často osvobodil, několikrát dokonce poslal střelu na prázdnou branku. Definitivní tečku za zápasem udělal Jan Kovář svým druhým gólem v zápase, tentokrát do prázdné branky, 10 sekund před koncem.

Národní tým tedy svého čtvrtfinálového soupeře po dlouhé době porazil. Zde se musím ještě zastavit a pochválit brankáře Patrika Bartošáka. Ten chytá svoje první Mistrovství, ukazuje ale excelentní výkony a polovina úspěchu v zápase v Německem stojí právě za ním. Patrik předvedl několik skvělých zákroků a až na ten nešťastný gól jim nedal šanci.

Souběžně s Německem z turnaje nakonec vypadlo i Švédsko, které podlehlo houževnatému nahecovanému výběru jejich úhlavního nepřítele – Suomi neboli Finska. V odpoledních zápasech pak vypadlo USA, které nedokázalo vzdorovat drtivému tlaku Rusů, a také Švýcarsko. To dostalo od Kanady nehezký srovnávací gól 0,4 setiny před koncem! Následně pak Kanada opanovala zápas v prodloužení.

Semifinálové bitvy začínají v sobotu zápasem Ruska s Finskem od 15:15. Český výběr se střetne s Kanadou od 19:15. HOŠI DĚKUJEME, A AŤ PORAZÍTE I KANADU!

Komentáře