Nejúspěšnější celek CHL zavítá do České republiky i letos!

(foto: www.theplayoffs.com.br)

Pětinásobný šampion švédské nejvyšší hokejové soutěže a trojnásobný vítěz Champions Hockey League. To je Flörunda Indians. Dosud nejúspěšnější tým hokejové Ligy mistrů, která je skoro za dveřmi, již v srpnu odstartuje šestý ročník. Pojďme nyní společně nahlédnout pod pokličku tohoto švédského mužstva.

Frölunda HC byl založen v roce 1938 jako sekce ledního hokeje ve fotbalovém Västa Frölunda IF, nezávislým se stal v roce 1984. Většinu času strávil v SHL, nejvyšší švédské hokejové soutěži, dříve známou jako Elitserien. V ní nastupuje nepřetržitě od roku 1995, kdy postoupil z Allsvenskaven.

Momentálně pestrobarevný dres klubu neobléká žádný z českých hokejistů, nicméně v minulosti na severu Evropy působili hned tři – Radek Hamr (1997 – 1999), Marián Kacíř (2001/2002) a Pavel Skrbek (2010/2011).

Indiáni válčí dobře nejen doma, ale i v Evropě. V domácí soutěži vybojovali pět mistrovských titulů, a to v letech 1965, 2003, 2005, 2016 a 2019. V letošním roce obsadili po základní části třetí místo, v play off ale byli suverénní, se všemi soupeři vyšli jako vítězové. Nejprve ve čtvrtfinále přejeli Malmö Redhawsk, v semifinále si poradili s týmem Luleä HF a ve finále porazili Djurgärdens IF.

Teď se podíváme na to, jak trápí nejen české kluby v Lize mistrů. Frölunda z pěti ročníků ovládla tři, nejprve v roce 2016, kdy ve finále zdolala finský Kärpät Oulu 2:1, o rok později o titul mistra soupeřila s pražskou Spartou, a že to byl tuhý boj. Hokejisté z našeho hlavního města padli v prodloužení 4:3. Následující ročník od nás přišla pomsta. V osmifinále se s Indians potkali Bílí Tygři, kteří švédským hráčům po výsledcích 2:3 a 6:4 zavřeli bránu do čtvrtfinále. Letos už ale opět úřadovali muži ze severní Evropy. V semifinále se utkali s plzeňskou škodovkou, té moc šancí nedali, v prvním zápase ji porazili 6:3, v tom druhém 3:1. Ve finále poté vyhráli i nad německým Mnichovem, a dokráčeli tak už za třetím pohárem.

I v té další sezóně se Frölunda představí v Česku, již v základní části ve skupině H na ni čeká Hradec Králové. Povede se Mountfieldu s ostatními mužstvy skupiny potrápit úřadujícího šampiona a znepříjemnit mu cestu do další fáze soutěže?

Komentáře