Nylanderovi zbývá jen pár dní. Skončí v Evropě?

(foto: canadanewsmedia.ca)

William Andrew Michael Junior Nylander Altelius, jak zní jeho celé jméno, je od července bez smlouvy a stále se na nové nemůže s klubem dohodnout. Řeč je o Torontu Maple Leafs, pod jehož křídla spadá. Švédský útočník chce pořád více, než je Dubas a spol. ochotný nabídnout.

Jenže teď Nylanderovi začíná téct do bot. Pokud se s klubem do konce listopadu na novém kontraktu nedomluví, může na hokej za mořem letos zapomenout. A zatím to nevypadá, že by jedna strana slevila a té druhé povolila.

Co když skutečně Nylander smlouvu nepodepíše?

V ten moment by nastala varianta přesunu do Evropy. Tam se nejvíce nabízejí tři varianty destinací. Rusko, Švédsko a Rakousko. Proč právě tyto tři?

V roce 2013 prošel draftem KHL, kde si ho ze 60. místa vybral exjágrovský klub Avangard Omsk. Ten na něj stále vlastní práva, co se KHL týče. Jestli by tedy zvolil druhou nejlepší ligu světa, nastoupil by právě za ruský Omsk.

Možnost druhá, transport do Švédska, asi nikoho nepřekvapí. Ačkoli se útočník nosící číslo 29 narodil v Calgary, pyšní se švédskou národností. V dresu Tre Kronor odehrál napříč všemi kategoriemi 101 utkání, v nichž zaznamenal 141 bodů (60 + 81). Kde přesně by místní ligu hrál, ale zůstává záhadou. V úvahu přichází Frolunda, s jejíž manažerem vedl Lewis Gross, Nylanderův agent, údajně nějaké pohovory při klientově štaci po Evropě zkraje října. Dále připadá v úvahu Rögle, za nějž dříve nastupoval, a Skellefteå.

V Rakousku mu dal na začátku sezóny prostor Dornbirner EC. Dvaadvacetiletý Švéd se zapojil do tréninkové procesu v malém městečku, ve kterém žije přibližně 40 tisíc obyvatel. Kdyby se skutečně do Rakouska opět přesunul, spadla by čelist asi všem hokejovým příznivcům. Po Nylanderovi poté volají i švýcarské hlasy.

Co požadují jednotlivé strany?

Hráč a jeho agent vstoupili do vyjednávání s částkou okolo osmi milionů s tím, že se hovoří spíše o částce 8 a víc. Kdežto Dubas by byl spokojený se sumou o dva miliony chudší. Několik návrhů, a to i vyšších než je číslo se šestkou a šesti nuly, Nylander odmítl. Údajně vedení Toronta skončila na platu 6,6 milionů, tedy stejném jako pobírá David Pastrňák v Bostonu.

Možností je i výměna, tu Dubas ale odmítá

Respektive odmítal. Dost dlouho znělo z kanceláře organizace, že svého šikovného forvarda klidně nechají sedět celou sezónu, než aby ho pustili do jiného týmu. To se ale změnilo v listopadu, kde veřejně oznámili, že si rádi vyslechnou nabídky. Nejvíce je vedení Leafs v kontaktu údajně s Donem Waddellem, GM Caroliny. Ten může nabídnout kvalitu na modré, případně i nějakou mladou pušku do útoku.

Naopak pomoc do útoku potřebují Anaheim Ducks, jenž se po Nylanderovi rovněž otázali. Josh Manson a draftové volby by přicházely v úvahu. Mluví se hodně o Voráčkovi a spol. a to konkrétně o dvojici Gostisbehere – Provorov. Nekonkrétní představu zatím vyzařuje i Los Angeles, které se trápí na dně celé NHL.

Jak kauza dopadne? TIPY ADMINŮ MILUJEME HOKEJ:

Kuba (autor článku): „Fanoušci Toronta to brali jako pohromu, že jejich oblíbenec zůstane zkraje sezóny na tribuně. Jenže jak vidíte, Toronto to zvládá celkem v klidu i bez něj. Otázkou by bylo, kdyby se nad Toronto vznesl mrak zranění. Proto si myslím, že v posledních dnech možného vyjednávání (tedy posledních pár listopadových dnů), se nakonec domluví. Dle mého se bude jednat o kompromis, dostane podobnou částku jako Pastrňák, ale délka bude krátká. Tipuji tedy dvouletý kontrakt s platem 6,8 milionu dolarů.“

Jiří: „Nylander si klade moc velké požadavky. Toronto mu nechce dát tak velký plat a obávám se, že si takhle zavřel na nějaký čas celou NHL. Něco mi říká, že by mohl jít do New York Rangers, se kterými už i jednal, zatím bezúspěšně. Nylander by možná zapadl do nově přestaveného týmu Rangers. Reálněji si ale myslím, že spíš zamíří do Švýcarska, ve kterém se připravuje nyní, když je bez smlouvy, anebo do rodného Švédska. Největší zájem by mohli mít Frolunda Indians a HV71 Jönköping. Samozřejmě i další kluby budou mít zájem, protože Nylander je obrovská hvězda, ale u těchto dvou by byl dle mého přestup reálnější.“

Matyáš: „Nemám tyhle předpovědi úplně v lásce, protože je to velmi nevyzpytatelné a může se stát cokoliv. Nicméně v tomto případě to podle mě dopadne spíše tak, že Nylander couvne a vezme to, co mu Toronto nabídne. Tipoval bych nějaký bridge kontrakt třeba na dva roky za 6-6,5 mil. ročně. A i kdyby nakonec skončil třeba na rok v Evropě, Maple Leafs to, myslím, příliš neuškodí. I bez něj jsou v útoku velmi silní.“

Adam: „Myslím, že určitě v co nejbližší době podepíše, protože hráč jeho kvalit musí hrát v NHL. Jeho plat se bude pohybovat okolo 7 miliónů ročně a délka kontraktu bude na 1-2 roky.“

Lucka: „Podle mě podepíše s Torontem na 7 milionů ročně. Na 6 let.“

Jirka: „Myslím si, že by mu Toronto ty peníze dát nemělo, rozhodně ještě na to takovou kvalitu nemá. Měli by se dohodnout buď na menší částce a třeba na 2 roky, nebo ho vytrejdovat. Myslím si, že kdyby ho za takový plat podepsali, tak to nebude dobře vzhledem k tomu, kolika hráčům letos končí smlouva, a budou pak logicky taky chtít dostat co nejvíc.“

Komentáře