Opět to nevyšlo! Čeští reprezentanti na šampionátu skončili čtvrtí

(foto: Andre Ringuette)

Čekání na medaili dál pokračuje. Letos k němu měl ale národní tým velmi blízko. Svěřenci trenéra Miloše Říhy v základní skupině obsadili druhé místo, nestačili pouze na Rusko. Ve čtvrtfinále vyřadili Německo, našeho souseda přemohli 5:1, v následném semifinále na ně čekala Kanada, ta zvítězila 5:1, a otevřela si tak brány do finále. Naopak na naše reprezentanty zbyl jen duel o bronz, kde vyzvali Rusko. Český kádr odhodlaně bojoval, zápas došel až do samostatných nájezdů, tam ale byli šťastnější Rusové. Skončili jsme těsně pod stupni vítězů, avšak i čtvrté místo je úspěch.

Komentář k zápasu

Utkání začalo pěkně zostra, už po devadesáti vteřinách hry se Alexandr Ovečkin blýskl krásnou individuální akcí. Zmocnil se kotouče ve středním pásmu, sjel si až před Šimona Hrubce, ale v nejdůležitějším momentě mu sjel puk z hole. V osmé minutě se ocitl ve slibné příležitosti Milan Gulaš, jenž mířil mezi ruku a tělo Vasilevského, ale jeho pokus se mezi tři tyče nevešel. Když ze hry uběhlo sedm minut, ruští hráči se poprvé radovali. Michail Sergačjov střílel od modré čáry, před Hrubcem clonil Michail Grigorenko, který hrací předmět protečoval mezi betony českého muže s maskou. Národní tým dlouho smutnil nemusel, o pouhých 41 vteřin později udeřilo i na druhé straně. David Sklenička poslal krásným pasem do samostatného úniku Michala Řepíka, který zařídil vyrovnání. Necelou minutu a půl před koncem první periody otočil skóre zápasu Dominik Kubalík, jenž se na pravém kruhu z první opřel do touše, ten skončil až za zády ruského gólmana.

Bohužel na začátku druhé části hry měli Češi smůlu. Artem Anisimov vyslal ránu od levého mantinelu, puk zasáhl hůl Radka Gudase a odrazil se za brankovou čáru. V dobré možnosti se poté nacházel Alexandr Ovečkin, ale zblízka Hrubce nepřekonal. Na druhé straně se kotouč chvíli pohyboval v ruském brankovišti, přítomní Jan Kovář ani Milan Gulaš ho za ležícího ruského maskovaného muže nedostali. Za malý okamžik z jasné pozice netrefil zařízení Kirill Kaprizov. A to nebylo od Ruska vše, stále nám dělalo starosti. Nikita Gusev z levého kruhu naštěstí jen orazítkoval horní tyč. V polovině duelu skončil Řepíkovo pokus v předbrankovém prostoru, ovšem mezi tři tyče ho nikdo nedopravil. Další nabídku ke skórování dostal do mezikruží Jan Rutta, ale trefil jen připraveného ruského brankáře. V závěru třetiny Jevgenij Dadonov pálil z bezprostřední blízkosti před Hrubcem, ale český gólman podával skvělý výkon a nedovolil Rusům odskočit na rozdíl jedné branky.

Ve třetí dvacetiminutovce byli čeští reprezentanti lepší, soupeře přestříleli 18:5. Nejprve se ale Češi museli bránit, když na trestnou lavici usedl Jan Kolář. Byli to ale hráči se lvem na prsou, kdo se v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě dostal do obrovské šance. Michael Frolík oslovil v prostoru mezi kruhy úplně volného Radka Faksu, český útočník však zamířil jen do výstroje ruského muže s maskou. Za chvíli to zkoušel ze stejného prostoru Dominik Simon, jeho střela si cestu do svatyně také nenašla. Další projektil od modré vyslal David Sklenička, puk byl ztečován mimo. V 54. minutě měl gól na holi Filip Hronek, bohužel se ke střele neodhodlal. O něco déle zůstal Michail Grigorenko nikým nehlídaný u levého kruhu, obdržel přihrávku, neváhal a hned pálil, ale Šimon Hrubec podržel české barvy. V čase 58:47 ujížděl Radek Faksa s Ondřejem Palátem do přečíslení, první jmenovaný trefil jen dobře připraveného strážce ruské branky. V ještě větší šanci se zjevil Jan Kovář, který dorážel nahození Filipa Hronka, ale ze souboje opět vyšel vítězný Vasilevskij.

Jelikož byl po základní hrací době stav vyrovnaný 2:2, přišlo na řadu desetiminutové prodloužení. Hrálo se ve třech na každé straně, hra se rychle přelévala ze strany na stranu, a diváci tak mohli vidět několik slibných šancí. Filip Hronek se objevil ve velké příležitosti, ale prováhal střelu, na druhé straně zase Nikita Gusev v tutovce minul.

Po sedmdesáti minutách hry bylo skóre stále vyrovnané, a tak o vítězi musely rozhodnou samostatné nájezdy. Za český tým jeli Jakub Vrána, Dominik Kubalík, Jan Kovář a Filip Hronek, ale bohužel ani jeden nedostal puk za brankovou čáru. Naopak Rusové rozvlnili síť dvakrát. Hned z prvního ruského nájezdu slavil Ilja Kovalčuk, který bekhendem vymetl horní roh. Druhým úspěšným nájezdníkem ruského mužstva se stal Nikita Gusev, jenž prostrčil hrací předmět pod levým betonem Hrubce.

Češi na turnaji opět žádnou medaili nevyválčili, ale nutno uznat, že hlavně včera předvedli skvělý výkon a bojovali statečně, o vítězství se rvali až do poslední minuty, klobouk dolů. KLUCI DĚKUJEME, PŘÍŠTĚ TO SNAD VYJDE!