Poslední mise legendy. Dotáhne Jágr Kladno do extraligy?


Autor: Pavel Mandát (foto: eu.usatoday.com)

Je ve věku kdy už si většina hokejistů užívá zaslouženého sportovního důchodu, Jaromír Jágr před pár dny oslavil svoje 47. narozeniny. Ale stále má motivaci hrát hokej na té nejvyšší úrovni. Jeho cíl? Pomoci mateřskému Kladnu k extraligovému návratu. Podaří se mu to?

Jaromír Jágr patří ke sportovcům, kteří se stali legendami ještě během své aktivní kariéry. Jeho první sezona v dospělém hokeji psala svůj příběh v letech 1988/89, tehdy ještě nebyla spousta jeho nynějších kladenských spoluhráčů na světě. Přesto je s nimi legendární šedesátosmička po 30 letech kariéry stále v kabině jako spoluhráč. Výčet Jágrových úspěchů je fenomenální stejně jako jeho hokejová dlouhověkost. Téměř 1800 zápasů v NHL, ze kterých si odnesl 1921 bodů. Triumf na naganském turnaji století a v neposlední řadě prvenství na Mistrovství světa a nepřeberná spousta individuálních ocenění. To jsou pouze ty nejdůležitější milníky v Jágrově fantastická kariéře, ale už ty mu zajistily nesmrtelnost. Nyní sedmačtyřicetiletý hokejista patří mezi vzory malých dětí, kteří se svoji kariérou teprve začínají. Když se jich zeptáte jako kdo by chtěli být, velmi často vám odpoví jako Jágr. Sám tvrdím, že skutečný dosah výjimečnosti hráče s číslem 68 se ukáže až po skončení jeho profesionální hokejové pouti, protože jak už to tak často bývá, teprve historie ukáže jak dobrý Jágr byl.

Z těchto zmíněných faktů může spoustě lidem vycházet jedna jediná otázka a sice – Proč ještě s hokejem pokračuje? Pravdou je, že v utkání s Havířovem, které se odehrálo na konci února nastoupil k ostrému střetnutí prakticky po roční pauze. Přesně před rokem totiž právě ze zápasu proti Severomoravanům předčasně odstoupil, na vině byl tehdy nutno říci nezaviněný zákrok Marka Sikory. Od té doby se už ostřílený forvard na ledě neobjevil. Přesněji řečeno během loňského play off vždy nastoupil k jednomu střídání, aby mohl Rytířům případně pomoci v baráži, ovšem to nelze považovat za plnohodnotný start. Vždy když se už blížil jeho návrat na led objevilo se nové zranění, které Jagrův comeback oddálilo. Mnozí tak začali pochybovat zda se majitel kladenských Rytířů k hokeji ještě vrátí. Tyto spekulace byly ještě posíleny po jeho únorovém rozhovoru, v němž se slavná osmašedesátka vyjádřila, že její profesionální kariéra skončila posledním utkáním v NHL. “Teď už pomáhám jen sám sobě”, řekl velezkušený rutinér.

Klíčové datum však nastalo 18.2. Tento den zajížděli kladenští hokejisté na led Havířova se staronovou posilou – Jaromírem Jágrem. Kladenský majitel nastoupil v první útočné formaci, jak se předpokládalo na centru s Tomášem Plekanecem, přičemž svému týmu pomohl k výhře 2:0. Nutno zmínit, že od jeho návratu Středočeši šlapou, to se projevuje především v právě probíhajícím play off, neboť kladenští vedou v době tohoto článku v sérii s Přerovem 2:0 na zápasy. Jágrova dosavadní bilance? 4 zápasy během kterých si připsal 1 gól a 3 asistence. Nedá se očekávat, že bude patřit k hokejistům, jenž jsou momentálně na vrcholu své profesionální kariéru, nicméně Jaromíra Jágra nemůžeme nikdy odepisovat. V mnoha případech ukázal nesmírnou ctižádostivost, zarputilost a touho po úspěchu. Právě tohle jsou vlastnosti, jenž mohou Rytířům nakonec pomoci k postupu mezi elitu. V play off i případné baráži totiž velmi výraznou měrou rozhodují zkušenosti a kdo jiný z případných soupeřů Kladna má ve svém středu hráče formátu Jaromíra Jágra, potažmo Tomáše Plekance? Jistě jména sama o sobě úspěch nezaručují, ale můžete se spolehnout na jednu věc. Tihle dva udělají vše pro splnění společného cíle. Dostat Kladno do extraligy je pro ně momentálně snem,ale nikdo by se neměl divit pokud se na jaře stane sen realitou.

Komentáře