Poslední prověrka před MS! Jak jsou na tom účastnící EHT se šancemi na šampionátu?

Foto: NBC Sports

Rok se s rokem sešel a již tento čtvrtek se rozeběhne poslední díl letošního ročníku Eurou Hockey Tour. Zároveň se jedná o místní nejsledovanější reprezentační akci konanou na území České republiky. Třetí ročník, kdy turnaj nese jméno Carlson Hockey Games, to zatím vypadá na nebývale velkou účast špičkových hokejistů všech 4 zemí z nejprestižnější hokejové ligy světa – NHL. Pojďme si představit jednotlivé kádry mužstev a zhodnotit jejich šance na Českých hokejovách hrách!

FINSKO

Finové letos sázejí spíše na sehranost z reperezentačních přestávek a zkušeností na širokém kluzišti. V sestavě severské země najdeme pouze 1 hokejistu z NHL a to konkrétně Henriho JOKIHARJU. Jedná se za posledních pár let o papírově nejslabší kádr, ale to neznamená, že by Finové měli být na Českých hrách outsidery, spíše naopak. Díky chybějícím zvučným jménům můžeme očekávat, že budou podávat týmovostí tvořené velmi semknuté výkony a budou těžit především ze souhry z celé letošní sezony.

Finové se naposledy do finále podívali před 3 roky v Moskvě, kde ale podlehli Kanadě. V posledních letech však dokázali skoro vždy přejít přes čvrtfinále s vyjímkou loňské překvapivé prohry se Švýcarskem a v roce 2015, kdy je vyřadil národní tým. Po 2 letech bez medaile však budou hokejisté Leijonat chtít téměř jistě přivést cenný kov do své vlasti.

V přípravě před MS výběr Lauriho Marjamäkiho odehrál celkem 3 dvojzápasy v rámci Euro Hockey Challenge. Nejdříve dvakrát porazil o gól Dánsko, poté si připsal další výhru na vlastním ledě proti Norsku v poměru 3:1 a druhý den stejnému soupeři na cestu domů uštědřil debakl 7:0. Nejtěžší zkouška přišla na hokejisty Leijonat zhruba před týdnem, kdy se dvakrát střetli s reprezentací Švédska. V prvním zápase Finové vyhráli 5:4 na vlastním ledě a o den později na stejném místě se stejným soupeřem prohráli 3:1. V grafice se můžete podívat na aktuální složení finského kádru.

 

Švédsko

Oproti svým modrobílým sousedům aktuální složení Tre Kronor budí mnohem větší respekt a na letošním šampionátu mají opět velmi vysoké ambice. Papírově jsou na tom Švédi opravdu opět velmi dobře a touha po zisku titulu mistrů světa potřetí v řadě je jistě velká. Uvidíme, jak se jim jejich sílu podaří přenést na led.

V posledních letech ale hokejisté severské země nemají problémy s postupem do závěrečných bojů šampionátů s vyjímkou ročníků z let 2015 a 2016, kdy dvakrát vyhořeli ve čtvrfinále. Pokud se podíváme na jejich soupisku, letos by pro ně opět neměl být problém dostat se mezi top 4 turnaje, ba dokonce do finále.

Ihned po skončení základní části NHL Švédům potvrdili svoji účast na letošním MS a tudíž i Carlson Hockey Games velmi zvučná jména z NHL. Mezi ně patří jednoznačně gólman Henrik LUNDQVIST, který si po horší sezoně chce spravit chuť ziskem zlatého hattricku. Jeho záda mu bude krýt brankář Vancouveru Jacob MARKSTRÖM. Mezi největší pilíře obrany bude patřit edmontonský zadák Adam LARSSON, společně s Oliverem EKMAN-LARSSONEM, Erikem GUSTAFSSONEM a Robertem HÄGGEM. O ofenzivu mužstva se budou starat hráči se zkušenostmi také ze zámoří a rozhodně jich není málo. Mezi ně patří Marcus KRÜGER, mladičký útočník a kandidát na Calder Trophy v NHL Elias PETTERSSON, Adrian KEMPE, Loui ERIKSSON, Oskar LINDBLOM, Mario KEMPE, Jesper BRATT a pittsburghský útočník Patric HÖRNQVIST.

Svěřenci Rikarda Grönborga se v přípravě střetli s totožnými soupeři jako jejich sousedé z Finska a nutno podotknout, že si s nimi vedli naprosto stejně. Před těmito dvojzápasy ale ještě sehráli přátelské zápasy na půdě Slovenska, kde zvítězili 4:0 a následně v Maďarsku, kde zvítězili poměrem 4:3. Na soupisku se můžete podívat opět v přiložené grafice.

 

RUSKO

Rusové již 4 roky nebyli ve finále a letos si budou určitě chtít spravit chuť, protože jak je u aktuálních šampionů z turnaje v Jižní Korei zvykem, s 2 bronzy za poslední 3 roky se jen těžko může země na pomezí Evropy a Asie uspokojit. Tato skutečnost znamená jediné – sestavit supertým, tak jako se povedlo loni v únoru. A to se přesně děje! Na soupisce ruské sborné byste jen těžko hledali nějaké neznámé jméno, pokud hokej alespoň trochu sledujete.

Bránu této party bude hlídat raketa letošní základní části Andrej VASILEVSKIJ a střelci budou mít s největší pravděpodobností co dělat, aby dostali černou šmouhu za jeho záda. Dvojku výběru by měl zastávat objev letošní sezony Alexander GEORGIEV, který sbíral zkušenosti od hvězdy švédského kádru a newyorských Rangers Henrika LUNDQVISTA. Rusové v tuto chvílí disponují snad nejlepším brankářským tandemem, co se papírových předpokladů týče. Obranu kádru Ilyi Vorobieva bude vystužovat hned vystužovat 5 bruslařů z NHL! Konkrétně Dmitrij ORLOV, Nikita ZAITSEV, Mikhail SERGACHEV, Bogdan KISELEVICH a Ilya LYUBUSHKIN. Ještě hrozivější pohled se nám naskytne, když si přečteme ofenzivní esa. Ruské reprezentanty totiž posílí nejlepší střelec NHL za poslední 2 roky Alexander OVECHKIN a nejproduktivnější hráč základní části severoamerické soutěže Nikita KUCHEROV! Spolu s nimi své “ano” generálnímu štábu Rusů vyslovil i Evgeni KUZNETSOV, Evgeni MALKIN, Nikita GUSEV, Artem ANISIMOV, Ilya KOVALCHUK a Evgeny DADONOV.

V přípravě se Rusům dařilo stejně jako předešlým týmům. Nejprve ve dvojzápasech dokázali ve všech případech udolat týmy Francie a Švýcarska. Jediné Lotyšsko dokázalo vytěžit z dvojzápasu jednu výhru 2:1 po základní hrací době.

Rusové jednoznačně patří k favoritům letošního MS a tudíž se dá očekávat, že pokud jim bude fungovat souhra, na hokejových hrách v Brně budou velmi těžkým oříškem pro ostatní týmy. Nicméně na druhou stranu při takto velkém počtu hráčů z úzkého kluziště může bý velkou neznámou, jak si poradí s přechodem s právě na evropský formát. Co když se s tím hráči těžko popasují, nebo tým, k velkému počtu ikon, nebude tahat za jeden provaz a překvapení bude na světě?

 

ČESKO

Jako posledního účastníka CHG si představíme domácí Českou republiku. Češi mají velký hlad po úspěchu, a to může být velmi důležitý aspekt, který se může viditelně projevit na ledě a mohl by být jakým si hnacím motorem mužstva. Národní tým se naposledy podíval za hranici čtvrfinále na domácím šampionátu v roce 2015, dále ale nevyhrál ani jeden zápas, a tak 4. místo z tohoto šampionátu zůstalo nejlepším umístěním za poslední 4 roky na MS, poté jen následovaly neúspěchy ve čtvrtfinále. Letošní tým vypadá velmi zajímavě, i díky účasti několika hráčů z NHL a další hráči jsou stále v jednání, tudíž se čeká na případné vypadnutí San Jose či Bostonu.

Skvělou a zároveň málem konečnou sezonu zažil brankář Jekatěrinburgu Jakub KOVÁŘ, kterému se po skvělém začátku obnovil zánět v noze a vyskytl se ohromně blízko amputace. Zázrakem se však podařilo zánět rozkapat a písecký odchovanec opět mohl obout brusle a svoji výkonnost si víceméně udržel. Jeho pozice však na MS bude nejspíše v roli druhého brankáře. Realizační tým momentálně horlivě sleduje situaci okolo Pavla FRANCOUZE a pokud se pro šampionát uvolní, bude s největší pravděpodobností jedničkou on. To samé platí i o Petru MRÁZKOVI, který ale nejspíše dostupný pomoci nebude, jelikož Carolina vede nad Islanders v sérii 2:0 a čekají ji zápasy na domácím ledě a navíc poslední zápas český maskovaný muž nedochytal kvůli zranění v dolní části těla. Můj názor tedy je, jako autora tohoto díla, že pokud přijede jeden z dvou gólmanů chytajících v zámoří, aktuální jednička v přípravě se rázem stane dvojkou a o post rezervního gólmana se popere jeden z trojice Patrik BARTOŠÁK, Jakub LANGHAMER a úřadující mistr extraligy Šimon HRUBEC. Pokud by se měli připojit oba (Francouz i Mrázek), myslím si že Kovář trojku přenechá jinému adeptovi.

Obranu bude vést tvrďák z Philadelphie Radko GUDAS společně s Janem RUTTOU, Filipem HRONKEM, Jakubem JEŘÁBKEM, Davidem SKLENIČKOU, Michalem MORAVČÍKEM, Janem KOLÁŘEM, Jakubem KREJČÍKEM, Filipem PAVLÍKEM, Petrem ZÁMORSKÝM, Tomášem KUNDRÁTKEM a Davidem MUSILEM. Je jasné, že ne všichni se podívají do Bratislavy, ale minimálně první 4 zmíněná jména jsou dle mého subjektivního názoru téměř jistá, pokud se aktéři nezraní.

Velmi důležitým faktorem v hokeji jsou góly, a toho si je vědom i Miloš Říha a momentálně povolal do ofenzivních řad to nejlepší, co bylo k dispozici a jeho výběr mu ladil se stanovenou koncepcí. Tahounem mužstva bude téměř jistě Jakub VORÁČEK, který bude se stejnou jistotou i kapitánem národního týmu. Z Tampy si přijel spravit chuť Ondřej PALÁT, který se již několikátým rokem učil od hvězd typu Kucherov či Stamkos a všichni pevně doufají, že své zkušenosti prokáže i na širokém kluzišti. Zajímavou sezonu má za sebou i Michael FROLÍK, který se sice několikrát dostal mimo základní sestavu Calgary, ale když byl na ledě tak velmi často bodoval. Dominikovi SIMONOVI se dařilo spíše ze začátku, poté se bodově trošku odmlčel, ale pořád sbíral zkušenosti od jednoho z nejlepších hráčů současnosti Sidneyho Crosbyho, se kterým se i docela často sešel v jedné lajně. Dmitrij JAŠKIN nezažil dobrou sezonu, po trejdu ze St. Louis do Washingtonu toho moc nenahrál a od ledna nehrál soutěžní zápas. O to větší motivaci má ukázat své dovednosti a přesvědčit své bývalé či budoucí zaměstnavatele o svých kvalitách, jelikož mu letos v létě vyprší kontrakt. Filip CHYTIL, to je český teenager co v 19 letech okouzlil celou NHL. U Rangers probíhá přestavba týmu a právě tento mladíček by měl být základním kamenem do buducích let. Velkou část sezony strávil v prvních dvou lajnách, nicméně ke konci měl menší nevyrovnanosti ve svých výkonech, a tak se párkrát ocitl mimo sestavu jezdců. Trenér Rangers za ním však pevně stojí a odůvodňuje tento fakt, že je to součást vývoje. Doufejme, že tedy své zkušenosti uplatní i za týden a půl.  Velkým esem by také měl být střelec Dominik KUBALÍK, nejlepší střelec švýcarské ligy, který by měl přístí sezonu zahájit v týmu Chicaga Blackhawks.V kádru národního týmu také figurují další jména z evropských soutěží. Mezi ně patří Robin HANZL, Michal ŘEPÍK, Jiří SEKÁČ, Tomáš ZOHORNA, David TOMÁŠEK, Rudolf ČERVENÝ, Hynek ZOHORNA, Jan KOVÁŘ, Martin ZAŤOVIČ, Tomáš FOŘT, Radim ZOHORNA a mladičký sparťanský útočník Lukáš ROUSEK.

Složení národního týmu se bude ještě jistě měnit a hodně se bude vyvíjet od situace v zámoří. Pokud by vypadli medvědi z Bostonu a žraloci ze San Jose a potvrdila by se slova Petra Nedvěda o zájmu všech 3 hráčů, letošní sestava by opravdu byla velmi zajímavá.

Komentáře