Rekordy, které jen tak někdo nepřekoná!

(foto: liveabout.com)

Tipsport extraliga. To je název, který od sezóny 2010/2011 nese naše nejvyšší hokejová soutěž. Vznikla ale už v ročníku 1993/1994 jako nástupkyně Československé hokejové ligy a je považována za pátou nejlepší na světě. Společně se podíváme do její historie, byť je krátká, už nám toho nabídla hodně, a to především rekordů, které se budou těžko překonávat.

TELH dosud hrálo 24 klubů, z toho pouze šest celků hraje samostatnou českou soutěž nepřetržitě od roku 1993. Které to jsou? Tady je odpověď – Sparta Praha, Zlín, Pardubice, Plzeň, Litvínov a Vítkovice, z této šestice nezískala extraligový titul pouze vítkovická Ridera.

Nejvíce mistrovských titulů celkově v československé, protektorátní a české nejvyšší lize obdržela Kometa, brněnští hokejisté byli třináctkrát mistry. Když vezmeme jen Tipsport extraligu, tak tam kraluje s šesti tituly Vsetín.

Teď něco málo z individuálních statistik. Nejvíce startů v extralize napočítal Petr Kadlec. Obránce, který ukončil profesionální kariéru minulý rok, nastoupil do 1250 zápasů. Nejvyšší počet titulů vybojoval také již bývalý hokejista Ondřej Kratěna, ten si mistrovských oslav užíval hned osmkrát. Nejvíce kanadských bodů posbíral Petr Leška, jenž v 1156 duelech zaznamenal 281 přesných tref a 628 přihrávek, což v součtu dělá 909 bodů. Nejmladší hráč, který dosud nastoupil, byl Adam Sedlák. 15 let 1 měsíc 25 dnů. To byl věk, v němž 15.11.2006 naskočil do svého prvního extraligového střetnutí.

Nejvyšším počtem získaných bodů v základní části se mohli chlubit liberečtí Bílí Tygři v sezóně 2015/2016, kdy z 52 mačů vyválčili 118 bodů. Nejrychlejší branka v historii extraligy padla pouhých sedm vteřin po úvodním vhazování, a to hned dvakrát. Nejprve v roce 2011, když své síly na ledě měřily Karlovy Vary a pražská Sparta, podruhé v roce 2013 a opět u toho byli hokejisté z našeho hlavního města, tentokrát ale soupeřili s Oceláři z Třince. Nejdelší utkání se odehrálo 7.3.2013, v pátém předkole play off rozhodlo o vítězi mezi Českými Budějovicemi a Vítkovicemi až třetí prodloužení. Když na časomíře svítil čas 113:51, ukončil utkání rozhodujícím gólem vítkovický Peter Húževka.

Není to tak dávno, co vznikl divácký rekord. Jistě si vzpomenete na utkání pod širým nebem, které se konalo 8.1.2016 v Brně za Lužánkami. Kometa tehdy vyzvala sparťanské hokejisty, souboji přihlíželo 21 500 diváků.

Komentáře