Rozhovor MH s Jakubem Gašparovičem!

V Pardubickém dresu se již po druhé představil slovenský útočník Jakub GAŠPAROVIČ. Jakub přišel do východočeského klubu z Trenčína, kde strávil skoro celou svou hokejovou kariéru. V loňské sezoně ale také působil ve VHL v týmu Sary Arka Karaganda, se kterým získal titul. Po dnešním zápase nám poskytl rozhovor.

Kubo, dnes jste se Zlínem prohráli 3:2. Co si myslíš, že rozhodlo dnešní zápas?
Určitě to byla ta naše vyloučení, mám dojem, že jich bylo celkem devět a toto se nemůže stávat, protože v dnešním hokeji rozhodují zápasy hlavně ty přesilovky a Zlínu se dnes ty přesilovky podařilo zužitkovat.

Nepodcenili jste Zlín? V minulém kole jste totiž Olomouc porazili celkem jednoznačně.
Myslím si, že ne. My jsme věděli, že i když se Zlínu teď moc nedaří, doma je přesto hodně silný a podle toho jsme se na něj taky připravovali. Ze začátku nám to moc nešlo, ale potom jsme se do zápasu dostali a musím uznat, že Zlín byl dnes o ten jeden gól přece jenom lepší.

Pardubický trenér Zdeněk VENERA zná velmi dobře zlínské prostředí. Neradil Vám jak na Zlín?
Taktika se přizpůsobuje tomu soupeři, takže ani dnes to nebylo jinak a samozřejmě pro něho to byl dnes speciální zápas, ale nepotěšili jsme ho. Ale nedá se nic dělat, musíme jít dál.

Vyhlásil Vám nějaké speciální prémie za to, že dnes Zlín porazíte?
No nevím, jestli to můžu říct – ale ano, něco nám slíbil (smích )

Premiéru jsi zažil v pátek s Olomoucí, dnes jsi se představil po druhé v pardubickém dresu proti Zlínu. Jak na tebe působí česká extraliga, co se týče kvality, právě po těchto dvou zápasech?
Pravda je, že úroveň české extraligy je vyšší, než na Slovensku. Už jsem to v jednom rozhovoru říkal, že tady jsou hráči víc sebevědomější, a v dnešním hokeji rozhoduje hlavně ta hlava, ta hra není ani tak rychlejší, ale určitě je tato liga víc disciplinovanější, víc se brání a tímto tu kvalitu víc vyzdvihuje.

Jak dlouho trvaly tvé námluvy s Pardubicemi? Jak vlastně probíhala komunikace mezi tebou a Pardubicemi?
Domluvili jsme se během tří dnů. Nebyla to tedy žádná dlouhá doba.
Strávil si nějakou dobu v kazašské soutěži VHL. Měl jsi i nějaké jiné nabídky z Čech?
Ano, měl jsem nějaké, ale nějak mě moc nezaujaly. Říkal jsem si, že zkusím počkat a vyplatilo se mi to.

Když se vrátíme ještě k týmu, ze kterého jsi odcházel do Pardubic Trenčína, jak by jsi zhodnotil své působení první polovině sezony?
Popravdě, když jsem z Dukly odcházel poprvé , tak to tam nebylo nejrůžovější, nic tam nefungovalo. Teď se tam situace už zlepšil, co se týče i prostředí, které tam bylo velmi příjemné a můžu říct, že se mi těžce tento tým opouštěl.

Měl jsi znovu chuť do hokeje , když o Karagandě mluvil Tomáš FROLO, Boris VALABÍK, resp. Vlado KOVÁČ, v tom smyslu, že se tam hokej hraje úplně jinak, než v Evropě a i přesto, že ty jsi tam toho moc nenahrál?
Tak hokej se asi jinak nehraje, ale ty podmínky tam nejsou zrovna nejlepší. Ten přístup k Vám je takový specifický. Můžu říct, že jsem tam zažil věci, které asi nikde jinde nezažijete. Taky jsem měl kolikrát v průběhu sezony myšlenky, že odejdu, že to tam zabalím, ale nakonec jsme získali titul, takže
Konec dobrý, všechno dobré, ale můžu říct, že to nebyla ani tak hokejová zkušenost, spíš jako životní.

Byl jsi i na zkoušce v Třinci. Proč ti toto možné angažmá nevyšlo?
To je těžké říct, v Třinci jsou zkušení hráči. Myslím si, že jsem tehdy dobře i rok začal, ale potom podepsali Zbyňka IRGLA, takže to místo získal on a já jsem se vrátil domů.

Již dvakrát vše ztroskotalo na tom, že tě nechtěli ani ve čtvrté pětce a tvé místo chtěli zaplnit svými hráči. Myslíš, že se ti v Pardubicích podaří získat víc prostoru?
Doufám, že ano, v podstatě je teď na nějaké závěry ještě brzo, protože jsem teprve do týmu přišel a ještě se rozkoukávám a nechodím zatím ještě ani na přesilovky. Na to si musí člověk počkat, zatím je to ještě opravdu takové to rozkoukávání se věřím tomu, že Pardubicím budu hodně nápomocný.

V Pardubicích působí tři Slováci. Asi nejvíc z nich znáš Radoslava TYBORA. Měl jsi od něho nějaké reference na Pardubice?
Do sezony jsem šel s tím, že chci jít hrát někam ven a jsem rád, že jsem se sem dostal a je jasné, že jsem si s Radom volal, ptal jsem se ho, jak se v klubu cítí, ale neměl jsem o čem přemýšlet.

Rado je v současné době tahounem Pardubic a také nejproduktivnějším Slovákem v české extralize. Spolu jste v Dukle Trenčín vyrůstali. Myslíš si, že díky tomuto „spojení“ existuje možnost, že byste mohli spolu hrát v Pardubicích v jedné pětce?
Bylo by to pěkné, ale zatím to neřeším. Vše záleží na trenérovi.

Co říkáš na to, že se Rado takto v Pardubicích vyšvihl?
Jak jsme se již bavili, tak Rada znám od malička, takže vím, jaký je hráč a co v něm je. A nepřekvapuje mě to. I on to měl na začátku v Pardubicích docela těžké, ale dokázal se tím prokousat a teď se mu to vyplácí.

Radovi a tvému dalšímu spoluhráči Tomáši MARCINKOVI patří místo v národním týmu Slovenska. Myslíš si, že se lépe do národního týmu dostává z Pardubic, než z Trenčína?
Myslím si, že to vyjde asi na stejno, když hraješ dobře, tak ty dveře do reprezentace máš otevřen. Nechci říct, že to má hráč, který hraje českou extraligu do národního týmu blíž, než ten, který hraje slovenskou ligu, ale pokud nebude hráč podávat dobré výkony v lize, tak se do reprezentace nepodívá.

Jak se ti pardubické mužstvo zamlouvá?
Mužstvo je hodně kvalitní, všechny útoky jsou velmi silné, takže to naše umístění v tabulce není náhodné.

Z trenčínského Sihotu je to do Zlína necelých 70 km. Byl tu dnes někdo z tvé rodiny, popřípadě známých tě podpořit při tvých prvních krocích v české extralize?
Dnes chtěli dojet, ale něco jim do toho vlezlo, takže tu dnes nikdo nebyl, ale příště určitě už dojedou.

(Autor: Nika Martínková – 28.12.2014)

Komentáře

Comments are closed.