Rozhovor MH s Martinem Cibákem!

V šestnáctém kole extraligy ledního hokeje zavítala na led Zlína Olomouc. V dresu nováčka české extraligy působí i slovenský útočník Martin CIBÁK, který nám po zápase poskytl rozhovor.

Co myslíš, že rozhodlo dnešní zápas?
Zlín začal velmi dobře, bylo vidět, že chtějí dnes vyhrát, každé vítězství je pro ně důležité, ale to samé platí i o nás samozřejmě. V první třetině nás zatlačili, hráli hodně agresivně a my jsme i díky našemu brankáři tomu talku odolali. O přestávce jsme si také něco řekli a potom jsme již hráli naši hru. Pak se už hra vyrovnala, dali jsme kontaktní branku a na Zlín to asi trochu poznamenalo psychiky,. Nechci říct, že by se lekli, ale přestali hrát to, co hráli a ve třetí třetině to byl už spíš vabank.

Dnes jste vyhráli 3:2 po nájezdech, v minulém vzájemném měření sil jste vyhráli 3:2 v normální hrací době, ale zápas měl stejný průběh V první třetině jste prohrávali 2:0, pak jste dokázali vyrovnat. Nevzpomněli jste si trochu na tento zápas?
Nemyslím si, protože dnes to bylo něco jiné. Dnes hrajeme už šestnáctý zápas v sezoně. Tehdy to bylo takové poznávání se. Přiznám se, že jsme se na Zlín připravovali, ale jak jsem už říkal, Zlín hrál dneska opravdu dobře a jenom díky našemu brankáři jsme neprohrávali po první třetině víc.

Nesnažil jste se využít situace, že se Zlínu nedaří?
Myslím si, že se z té situace chtějí taky dostat, dnes hráli opravdu dobře. Je to ale hokej, dnes byo štěstí na naší straně, příště třeba vyhraje zase Zlín.

Jak vzpomínáš na své působení v celku zámořské NHL Tampy Bay?
Juj, tak to už bylo dávno. Byl jsem mladý, takže jsem se v tom profesionálním hokeji rozkoukával, z domu jsem odešel v sedmnácti, takže ta cesta byla velmi dlouhá. Samozřejmě jsou to krásné vzpomínky, člověk je mladý, užívá si to, Teď je to ale pro mě už spíš jako nostalgická vzpomínka.

Patří zisk Stanley Cupu k největším vrcholům tvé kariéry?
Určitě, pro mě to bylo velké štěstí, že jsem v tom týmu mohl působit. Proto si toho vážím čím dál tím víc. Asi je to tím, že stárnu ( smích ).

Z NHL vedli tvé další hokejové kroky do Švédska, pak do ruské KHL.
Jde nějak srovnat tyto dvě soutěže?
Do Skandinávie jsem se vrátil, když jsem byl mladý. V té době byla švédská liga velmi kvalitní a patřila k nejlepším v Evropě, protože KHL ještě neexistovala. A v současné době je určitě ruská KHL hodně kvalitní. Pro mě ty roky strávené v Rusku, byly zase další zkušenosti a budu se je snažit zúrokovat i tady.

Co tedy rozhodlo pro Olomouc? Měl jsi ještě nějaké jiné nabídky?
Říkal jsem si, že bych ještě tak dva tři roky mohl hrát v zahraničí, čekal jsem na nějaké nabídky, samozřejmě hlavně z KHL, ale jelikož žádná zajímavá nabídka nepřišla, tak jsem se rozhodl pro Olomouc. Olomouc mi nabídla velmi dobré podmínky. Teď je před námi přestávka, uvidíme, s čím Olomouc přijde.

Na dnešním zápase byl přítomen i slovenský reprezentační trenér Vladimír VŮJTEK. Cítíš šanci, že by jsi se mohl dostat do národního týmu i kvůli tomu, že se letos mistrovství světa hraje v České republice a že trenér má víc šancí jak vidět slovenské hráče působící v české extralize?
Myslím, že je to sen každého hokejisty reprezentovat svou zemi, neříkám, že je to povinnost, ale neznám hokejistu, který by nechtěl svou krajinu reprezentovat, ale já jsem osobně jsem byl v národním dresu přes třemi lety a myslím si, že teď už mají trenéři jinou koncepci. Já se snažím hrát svou hru a když se do národního týmu dostanu, tak se budu šance využít.

I když jsi teď „Olomoučák“ a Olomouc je blízko hranic ze Slovenskem, je pro tebe lepší, když tě rodina, známí, kamarádi, můžou přijet podpořit třeba do Zlína, Vítkovic, nebo Třince?
Jasné, byli za mnou jezdí za mnou , většinou ty víkendy, když hrajeme doma, nebo právě poblíž hranic a jsou rádi, protože mě moc naživo neviděli hrát, protože jsem pryč od svých osmnácti, patří to taky k těm pozitivním věcem, proč jsem se pro Olomouc rozhodl.

(Autor: Nika Martínková – 26.10.2014)