Rozjetá mašina jménem Tampa! Vyhraje legendární Stanley Cup?

(foto: rawcharge.com)

Mezi hokejovými fanoušky určitě není člověk, který by neznal tým Tampa Bay Lightning. Celek z Floridy, za který hraje taky rodák z Frýdku – Místku Ondřej Palát, posledních pár sezón podává velmi slušné výkony. Přesto jejich jediný a poslední Stanley Cup, který vyhráli, se datuje na rok 2004. Přitom tomu poslední roky nebylo nějak moc daleko. Podaří se to tomuto našlapanému týmu „urvat“ tento rok?

Základní části

Výukovou sezónu 2012/13 budeme brát jako takový přelomový milník. Jeden rok před ní se tým do play-off vůbec nedostal, a v té zkrácené zapsal tragické výsledky, když v konferenci skončil předposlední. Od ní si ale Tampa kromě 2016/17 vybojovala postup do play-off a dokonce třikrát dokázala přelomit magickou hranici 100 bodů – skončila dvakrát třetí a minulý rok první. Nyní tabulku zatím s přehledem vede.

Když šlo do tuhého..

Výsledky základní části ale historii moc nezajímají, všechny zajímá Stanley cup a mančaft, který ho vyhrál. V první sezóně od „našeho milníku“ Tampa přes dobrý výsledek v základní části vyhořela. S Montrealem jasně prohrála sérii 0:4. Další rok byl ale parádní. Postupně se floridský tým probojoval přes Detroit, Montreal a Rangers až do finále Stanleyova poháru. Zde nakonec podlehl Chicagu 2:4 na zápasy. I tak to byl ale po letech obrovský úspěch. Rok se s rokem sešel a bylo zde další play-off, ve kterém opět vyřadila Tampa v prvním kole Detroit. Následně si lehce poradila s Islanders a až ve finále konference nestačila na pozdějšího vítěze – Pittsburg. Série skončila nejtěsněji, jak mohla – 3:4 na zápasy. V dalším ročníku Blesky play-off nehrály, v té loňské to ale opět dotáhly až do finále konference, opět prohrály s pozdějším vítězem a opět nejtěsnějším možným výsledkem.

Sezóna 2017/18

Minulá sezóna vypadala velmi dobře. Někdy od půlky sezóny si tým z Amalie Areny držel první pozici. Tu si taky udržel až do konce základní části. V konferenci skončil první se 113 body, v celé lize třetí, když ho předběhl Winnipeg (114) a Nashville (117). Potom začala vyřazovací část. Zde Tampa lehce vyřadila New Jersey Devils 4:1 na zápasy. Celkem zde vstřelila 18 gólů a 12 dostala. Pak přišel Boston Bruins s Davidy Pastrňákem a Krejčím. První utkání série vyhráli Bruins. To bylo ale taky poslední, pak už vyhrávala jen Tampa a vyhrála čtyři potřebné zápasy k vyřazení protivníka v řade. Zde vstřelila 17 gólů a 13 obdržela. Následovalo finále konference, kde už to bylo mnohem těžší. Washington Capitals vyhrál úvodní dva mače a šlo to z kopce. Jenže pak předvedl floridský tým tři fantastické výkony a sérii otočil. Jenže další zápas byl hrozný a bylo opět srovnáno. Navíc Tampa nevstřelila ani gól. A rozhodující zápas už nezvládla vůbec, doma prohrála 0:4 a vypadalo to, jako by ani hráči modrobílých nechtěli postoupit. Pustili navíc celkem do své sítě 23 gólů a vstřelili jenom 15.

Současný tým

Nyní to ale opět šlape. V týmu je několik výrazných jmen. Jako prvního bych zmínil famózního brankáře Andreie Vasilevskiyho. Ten sice nemá tak úžasná čísla jako minulý rok, kdy útočil na Vezina Trophy, kde nakonec obsadil místo ve finální trojce, opět to ale nejsou vůbec čísla k zahození. Průměr 2,66 gólů na zápas a 92.01% úspěšnost. Dále Nikita Kucherov. Absolutní vládce a momentálně /v době psaní článku/ nejlepší hráč v kanadském bodování s 69 body za 20 gólů a 49 asistencí. Následně již klasicky Steven Stamkos, 23 gólů a 24 asistencí, což je zatím 20. místo a jako poslední zmíněný Brayden Point, který zaznamenal 24 gólů a 30 asistencí, což mu stačí na sedmé místo před Davidem Pastrňákem.

Z klasických opor můžeme zmínit ještě Alexandra Killorna, Victora Hedmana, Tylera Johnsona, daří se i Ryanu McDonaghovi, Yannimu Gourdeovi a a J. T. Millerovi, který je ale nyní zraněný. Ondřej Palát si připsal zatím čtyři góly a 11 asistencí.

Aktuální pozice?

Nyní má Tampa velmi dobře našlápnuto k vítězství alespoň základní části. Pokud si udrží výsledky, stane se neohroženou. S 66 body z 42 zápasů suverénně vede ligu. Nejblíže k ní jsou Toronto s 56 body z 41 zápasů a Calgary, které má taky 56 bodů, ale již 43 zápasů. Celkem Tampa tuto sezónu již 32x vyhrála, z toho osmkrát v prodloužení nebo nájezdech a desetkrát prohrála, z toho dvakrát v prodloužení nebo nájezdech.

Závěr

Tampa Bay Lightning určitě patří k nejvýraznějším kandidátům na titul. Ano, play-off je samozřejmě úplně jiný příběh, ale v týmu to šlape na 100 % a nevypadá to, že by se to nějak mělo změnit. Stejně to vidí i sazkové kanceláře, které na titul Tampy vypisují kurz 3,9. Pro srovnání Toronto má 5,5. Dále už je pak velká mezera, za kterou stojí Winnipeg a Calgary s kurzem 12.

Komentáře