Severní vítr nebyl až zas tak krutý. Skandinávie dobyta! (Druhý zápas Česka na Beijer HG)

(foto: hockejportal.net)

Větší část Beijer Hockey Games neboli Švédských hokejových her je již za námi. Česku se tento turnaj nad míru vydařil. Již nyní je jisté, že náš reprezentační výběr vyhrál turnaj bez ohledu na výsledek v posledním zápase tohoto ročníku na tomto turnaji – duelu s Ruskem. Jelikož jsme oba severské soupeře porazili, i kdyby ještě oba získali 6 bodů (což je nemožné), stejně bychom skončili před nimi díky vzájemnému zápasu. Rusko v prvním zápase vyhrálo až na nájezdy a jelikož se Švédskem prohrálo, na první místo už myslet nemůže. Pojďme si nyní připomenout zápas.

První třetina nezačala skvěle. To ale platilo pro oba týmy. Sice jsme neinkasovali, taky jsme ale gól nevstřelili. Co je nejvíce zarážející je, že první střelu jsme na soupeřovu svatyni vyslali až když probíhala 10. minuta první části hry. Podobně jako v duelu se Švédskem se nechal vyloučit Český hráč již brzy po startu. Tentokrát Hynek Zohorna v čase 01:26. Ubránili jsme to ale dobře. Stejně tak Suomi ubránilo jediné oslabení, které mělo v první části. Nutno ještě zmínit několik úžasných zákroků Romana Willa, zejména když po špatné rozehrávce našeho týmu jel jeden Fin samostatný únik. Náš gólman se ale perfektně přesunul a vychytal. Vystřelili jsme celkem 8x a oproti zápasu se Švédskem jsme se zlepšili v buly, které jsme vyhráli 8x. Jinak ale první třetina přinesla jen opatrný spíš defenzivní hokej obou týmů.

Do druhé třetiny ale Češi vlítli jako draci. Tyrvainenův faul a následnou přesilovku sice nevyužili, v 10. minutě ale Finové v útoku špatně přihráli a obránci okamžitě vyhodili kotouč na dojíždějící obránce, kteří se bleskurychle otočili, jeli sami 2 na gólmana, před kterým si 3x přihráli a Petr Holík nakonec zakončil. Poté přišel další šok pro Finy. Po obrovském tlaku na branku Suomi fauloval Horák a měl přijít oddech pro severský tým. 11 sekund po začátku přesilovky ale slavili druhý gól Češi. Bratři Zohornové zachytili přihrávku a sprintovali dopředu. Tomáš přihrál Hynkovi a viděli jsme krásný gól v oslavení. Chvíli po návratu Horáka na led on sám fauloval znovu, přesilovka byla ale zkrácena následným faulem Eronena. Finsko vystřelilo jen 4x za třetinu. Češi ovládli všechny statistiky včetně buly, kterých vyhráli už 11.

Do třetí třetiny si národní tým nesl náskok 2:0, který po chvíli zvýšil. Ruohomaa podrazil a Jiří Sekáč skóroval z přesilovky. Necelou minutu po faulu ale Roman Horák fauloval potřetí, aby zkompletoval hattrick. Nyní už mu to neprošlo a v čase 48:00 se dočkali gólu i Finové. Pokka udeřil z přesilovky. Následně v probíhající 12. minutě Jan Kovář zahrál obyčejný krosček, který měl být „oceněn“ 2 minutovým trestem. Rozhodčí ho poté ale nepochopitelně, a vlastně i neprávem (po shlédnutí situace na kostce) změnili na trest 5 + do konce utkání. Nepochopitelné. Česko ale další gól nepustilo i přes dlouhé oslabení a potvrdilo dominanci v tomto utkání. Statisticky byla tahle třetina nejvyrovnanější, herně nikoliv. Opět jsme navíc vyhráli vícekrát buly a jde vidět progres od úvodního zápasu se Švédskem.

Beijer Hockey Games jsme již vyhráli. Teprve po druhé v historii (jako samostatné Česko) jsme tento turnaj opanovali a přivezeme si pomyslné zlaté placky. Zápas proti Rusům se již tedy může zdát jako pouhá formalita. Ovšem kdo si tohle myslí, je na velkém omylu. Češi se porvou o další 3 cenné body do celkové tabulky Euro Hockey Tour, která zatím po nevydařené Karjale a ještě horším Channel One Cupu nevypadá úplně nejlíp. Navíc jde o zápas s odvěkými rivaly, a ten se nevypouští!

Komentáře