Shrnutí sedmileté historie Slovanu Bratislava v KHL. Zůstane klub ještě na další ročník?


Autor: Jiří Polášek (foto: habseyesontheprize.com)

Zůstane Slovan Bratislava v KHL? To je otázka, která hokejový internet omývá už měsíce. Posledními dny ale přibývají další a další fakta. Na začátek vás ujistím, že nyní ještě nevím, jestli jediný slovenský zástupce bude pokračovat v Kontinentální Hokejové Lize, shrneme si zde ale fakta a podíváme se na výsledky Slovanu v průběhu celého působení v této soutěži.

Konec hrozil tomuto klubu v KHL už nejednou. Nyní se ale zdá být za celé roky nejblíže. Jak asi všichni moc dobře víme, klub z Bratislavy zažívá nejhorší sezónu v historii. V KHL nikdy nebyl až takhle tragický. Pro připomenutí: v zápasní konferenci získal z 62 zápasů jen 33 bodů. Skončil beznadějně poslední – 12. V průběhu sezóny opět rozprodával hráče a na konci měl volného pouze mladičkého nezkušeného brankáře, náhradu mu musel dělat hráč z pole, který tím pádem nemohl pomoci svému týmu. V tomto ročníku metu 200 gólů přesáhly jen 2 kluby. Prvním je Petrohrad, ten 209 gólů vstřelil. Druhým je právě Slovan, ten jich ale 213 obdržel. To je jednoznačně hrozné číslo, nejblíže k němu měl Nižnij Novgorod se 193 brankami ve své síti, ale ten na rozdíl od klubu z Bratislavy nezažil špatnou sezónu a dostal se do play-off.

Pro Slovan to ale nebylo poprvé, co skončil poslední. Toto nelichotivé umístění zažil již v sezóně 14/15. Tehdy bylo v konferenci dokonce 14 klubů (dnes 12). Slovan Bratislava ale i tak dokázal získat 63 bodů dokonce ještě z menšího počtu zápasů (60). I minulá sezóna nebyla žádnou hitparádou. Ona vlastně byla dost špatná. Dvanácté místo ze třinácti, 58 bodů z 56 zápas a play-off v nedohlednu. Možná si teď říkáte, jestli se tam vůbec někdy dostal?

Dostal…. A to hned při své premiérové sezóně. V ní v západní konferenci zaujmul docela hezké 6. místo, které zaručovalo účast právě ve vyřazovacích bojích. Tehdy dokázal předčit o jedno místo a 2 body i Českého Lva. Z 52 zápasů měl sice ne úplně nejlepší, ale docela hezký zisk 78 bodů. Jenže v zmíněné vyřazovací části přišel strmý pád. Tým nedokázal ustát drtivý nápor Dynama Moskvy a vypadl už po prvním kole s výsledkem 4:0 na zápasy. Moskevské Dynamo po vyřazení CSKA (které vyřadilo v prvním kole Lva, také 4:0) zdolalo dalšího silného rivala – Petrohrad a po finále s Traktorem Čeljabinsk soutěž ovládlo a radovalo se z Gagarinova poháru.

Ročník 2015/16 bychom mohli považovat z hlediska historie klubu jako ten nejlepší. Slovan do vyřazovací části postoupil sice až z osmého místa, při tom ale s sebou pobral 89 bodů, a to je až neuvěřitelné, když 7 týmů před ním přesáhlo sto bodovou hranici. Opět ale po vstupu do play-off následovalo rychlé vyřazení. CSKA, absolutní lídr soutěže, který pobral dokonce více bodů, než je dvojnásobek odehraných zápasů (127 – 60), si na Slovanu hezky smlsnul a po 4 zápasech bylo hotovo. CSKA nakonec soutěž nevyhrálo, nedokázalo si poradit se silným Magnitogorskem a po 7 zápase ve finále nakonec končil Moskevský tým druhý. Magnitogorsk vyhrál pohár po druhé za 3 roky. V tom prvním totiž ke smutku všech Čechů porazil ve finále v sedmém zápase právě Pražského Lva. Po sezóně 15/16 se pokoušel pohár obhájit, ale nad síly mu byl Petrohrad.

V sezóně 2016/17 Slovanu unikl postup o 9 bodů, nakonec skončil 10. Poslední ještě nezmíněná sezóna byla 2013/14. Zde skončil tým jedenáctý. V tomto roce se však ještě hrálo play-off poražených týmů. Zde se mu osudným stalo také Dynamo, ale to Běloruské – tedy Dynamo Minsk. To vyhrálo oba zápasy o jeden gól (0:1 a 1:2). Tohle by bylo tedy k působení v KHL vše.

Co víme k možnému konci je to, že bude jasno do konce března. Vše se pravděpodobně odvíjí od toho, jestli tento tým dokáže sehnat silného sponzora. Údajně mají příslib od nejmenované firmy. Tak se vyjádřil ve čtvrtek na tiskové konferenci Juraj Široký mladší, který je člen klubového představenstva. Vedení KHL navíc na konci sezóny vyřadí jeden klub, ale Slovanu dalo zprávu, že není mezi ohroženými.

Uvidíme, jak to ale nakonec dopadne, jelikož sám pan Široký řekl, že klub hráčům dluží 3 výplaty za tuto sezónu. Pokud by se nakonec stalo, že by Slovan v KHL neodstartoval, nabízí se ještě možnost vrátit se do domácí Slovenské Tipsport Ligy. Alternativně by ještě mohl uvažovat o EBEL lize, kde hrají také týmy z různých zemí (Rakousko – 8, Česko, Chorvatsko, Maďarsko a Itálie po jednom). Tato možnost je podle informací ale méně pravděpodobná.

Dále visí otazník nad tím, kde bude Slovan příští sezónu (v případě bez KHL) hrát. Stadion Ondreje Nepely je totiž velmi drahý na údržbu. Přesná částka se pohybuje kolem 800 000 eur ročně. Hala nepatří klubu, ale městu a tomu už údajně Slovan dluží skoro milion eur.

Komentáře