Shrnutí série: Vítkovice – Sparta


(foto: canva.com)

První předkolo je za námi. S ním skončila sezóna prvnímu týmu – a to Spartě Praha. Ta si tak po ze začátku nadějně vypadající sezóně, kdy dokonce pár kol vedla tabulku, nyní připsala druhé vypadnutí v předkole v řadě (minulou sezónu s Libercem vypadla hned po třech zápasech). Tuto sezónu sice jeden uhrála, ale nebylo jim to moc platné.

Vítkovice se naopak posunuly dál a možná i naladily na čtvrtfinále, do kterého se přímo nakonec těsně nedostaly, když je předběhla Olomouc. Oproti minulé sezóně byly sice Vítkovice až sedmé, ale z minulo ročního čtvrtého místa nakonec nic nevytěžily, vypadly s Kometou, pozdějším vítězem po čtyřech zápasech. Neovládli jediný.. Nyní už vyřazovací boje vyhrál Ostravský tým tři a to by jim mohlo pomoci do dalších kol playoff. V tom nejbližším se střetnou s největším rivalem – Třincem – v jednom z největších derby Extraligy.

  1. Zápas

Začátek prvního utkání se odpískal 11. 03. v 17:00. Týmy byly opatrné a Vítkovice v první třetině vyslaly jen 3 střely na branku. V první třetině si tým z Ostravy koledoval dvěma vyloučeními, Sparta ale gól nevstřelila a jednu přesilovku nabídla i soupeři. Druhá třetina byla hodně divoká a nesla se ve znamení vyloučení. Už ve druhé minutě byli za hrubost vyloučeni na 2+2 minuty Jan Výtisk a Richard Jarůšek. Oba taky dostali osobní trest na 10 minut. Pár sekund po tom, co se zápas překlopil do své druhé poloviny se dokázal prosadit Tomáš Guman. Hráč, který do té doby v sezóně za Vítkovice nastoupil pouze do dvou utkání. Sparta ještě nabídla svému protivníkovi jednu přesilovku. V poslední minutě se po potyčce nechali za hrubost vyloučit Schleiss a Dvořák. I přestože Sparta Vítkovice přestřílela 15 ku 10, prohrávala 0:1. V třetí třetině přišel zásadní moment v čase 45:53. Mrázek dostal za nesportovní chování 2 minuty a o necelou minutu později už Rousek slavil srovnávací gól. Jenže to vydrželo jen nějakých cca 5 minut. Poté po spolupráci Romana a střelce Tybora opět vedl tým rytíře Vítka. A skóre se už nezměnilo. Sparta ze 37 střel využila jedinou a ochutnala hořkost porážky poprvé.

2. Zápas

Druhé utkání bylo opravdu vyhecované jak mohlo. Vždyť jen v první třetině padlo 7 dvouminutových trestu – všechny za hrubost. Začal to Černoch s Bartošákem a v jednu chvíli s nimi dostal trest i Krenželok. Dále pak Kalina, Schleiss, Forman a Hrabal. Sparta vystřelila přesně 2x více střel (12) než Vítkovice. Nic platné to ale nebylo. V druhé třetině však Pražané slavili brzy. V půlce třetí minuty poslal do Bartošákovy branky gól střelec i minulého zápas – devatenáctiletý Lukáš Rousek. Sparta tak poprvé v sérii vedla. Potom se nechal vyloučit Piskáček, jeho faul sice Ostravané nepotrestali, ale 16 sekund po jeho návratu na led se prosadil David Květoň. Vítkovice tak využily jednu z pouhých 5 střel. Zápas byl ale srovnán. Třetí třetina začala pro Vítkovice špatně, protože se nechal vyloučit Hrabal. Nedlouho po jeho návratu ale po spolupráci s Romanem opět skóroval David Květoň. Roman si připsal druhou asistenci v zápase a obrat Vítkovic setrval až do konce. I přes velkou střeleckou převahu (34 ku 19) Sparta opět vstřelila jediný gól a pocit prohry cítila podruhé. David Květoň byl po zásluze oceněn jako nejlepší hráč zápasu.

3. Zápas

V třetím mači, už hraném v O2 aréně v Praze, měla více štěstí právě Sparta. Tybor sice svým gólem v první třetině (na který mimochodem asistoval opět Ondřej Roman a připsal si za 3 zápasy už 4. asistenci) poslal Ostravany do vedení, to ale do konce třetiny nevydrželo, jelikož Kudrna 26 sekund před koncem třetiny vyrovnal.  Další vývoj zápasu byl pro Vítkovice jako ze špatného snu. Nejprve za Spartu v přesilovce zvýšil Lukáš Klimek, hned v další taky Richard Jarůšek. Ke konci třetiny ještě Vítkovice věnovaly svému soku minutu a půl hry 5 na 3. To už ale zůstalo nevyužito. Třetí třetina přinesla ještě ledovější sprchu, když už v po 51 sekundách Steven Delisle zvýšil na 4:1, a to dokonce v oslabení.  Bohužel musíme podotknout, že tato branka jde na triko hlavně Patriku Bartošákovi. Ještě do páté minuty dokázal z přesilovky snížit Schleiss. Gól naděje přinesl Kucsera, který si taktéž dokázal prosadit v oslabení. Ale Sparta si zbytek zápasu pohlídala a hořkost porážky poprvé ucítily i Vítkovice.

4. Zápas

Poslední zápas série byl Vítkovickým nejúspěšnějším. I Přestože v některých chvílích Sparta vyvíjela drtivý tlak. Klíčový moment první třetiny přišel ve dvanácté minutě. Košťálek seděl za vysokou hůl. Vítkovickou přesilovku však zkrátil trest pro hráčskou lavici. Hráli totiž v šesti. Jenže už 10 sekund na to se při hře 4 na 4 parádím blafákem blýskl Šimon Stránský. A ten stejný hráč byl u zrodu brzkého gólu ve třetí minutě druhé třetiny. Ten vstřelil Lukáš Kucsera. V průběhu třetiny zvýšili Ostravané na 3:0 trefou Michala Poletína a Matěj Machovský už ztratil trpělivost. Přenechal v brance místo Jakubovi Sedáčkovi. Sparta poté rychle kontrovala a Richard Jarůšek vykřesal ještě jiskru naděje pro Pražany. Tu ale rychle uhasil Perer Trška, který po minutě a pár sekundách z přesilovky parádní dělovkou od modré skóre opět zvýšil. Třetí třetina ještě nabídla možná neočekávané drama. Na časomíře zbývalo něco málo pod 10 minut. Kucsera trefil loktem Sparťana, který ho chtěl u mantinelu dohrát. Ten musel zápas opustit a s ním ho opustil i Kucsera, který dostal trest do konce utkání a nabídl Spartě zvýhodněnou pětiminutovou přesilovku. Uwe Krupp navíc odvolal gólmana a najednou se vyvíjel a stupňoval drtivý tlak Pražského celku. Jenže tým z Ostravy prokázal pevné nervy a zdatně odolával. Následně podrazil Ouellet-Blain a pětiminutovou přesilovku, tedy poslední 2 minuty z ní usekl. Uwe Krupp nechal ale brankáře pořád sedět na střídačce, což byl vzhledem k skóre zápasu logický krok. Jakub lev ale v čase 14:20 definitivně pohřbil naděje Sparty, když poslal puk do odkryté klece. Následovaly ještě 4 vyloučení, po dvou na obou stranách. Pak už Ostravští hráči mohli slavit postup. I přes krásné střelecké konto celku z Prahy, který vyslal neuvěřitelných 46 střel opět zužitkoval jedinou. Naopak ten Ostravský z 18 využil 5.

Kromě postupu Vítkovic se dá vyzdvihnout ještě i produktivní 4. lajna. Ta podávala skvělé výkony celou sérii. V posledním zápase se prokázala jako nejproduktivnější. Kucsera skóroval, Stránský kromě gólu přidal i asistenci a další asistenci si připsal Patrik Zdráhal, se kterým jsme nedávno udělali rozhovor. Ten si můžete přečíst zde: (rozhovor).

Čtvrtfinálové boje již klepou na dveře. Vítkovice vyzvou Oceláře, na jejichž ledě série začíná tuto středu a poté se hraje ve čtvrtek. Do Vítkovic se hráči obou celků přestěhují v neděli 24. a poté sehrají další duel hned v pondělí. O dalších zápasech se rozhodne potom, vzhledem k vývoji.

Komentáře