Shrnutí základní části: Liberec s pohárem, Pardubice beznadějně poslední

Shrnutí základní části. Liberec s pohárem, Pardubice beznadějně poslední

Základní část letošní Tipsport extraligy je minulostí. V následujícím článku si rozebereme její klíčové okamžiky, podíváme se na kluby, které uspěly a rovněž na ty, jenž svým fanouškům radost neudělaly.  Nebude chybět ani výhled do klíčové jarní fáze sezony.

Liberec jako jediný překročil hranici 100 bodů

Maratón 52 kol základní části letos už potřetí za poslední 4 roky ovládli liberečtí Bílí Tygři, kteří nasbírali celkových 101 bodů. Svěřenci Filipa Pešána jsou zároveň jediným mužstvem, které překročilo mýtickou stovku na bodovém kontě. Severočeši se během celého ročníku mohli opírat o spolehlivé výkony Romana Willa, jenž patří k nejlepším brankářům soutěže. V obraně tvrdili muziku především ostřílení Martin Ševc s Ladislavem Šmídem a útočné trumfy drželi liberečtí především v druhém nejproduktivnějším hráči celé soutěže Marku Kvapilovi. Dařilo se i dalším hokejistům, jako například Liboru Hudáčkovi, Tomáši Filippimu, či Michalu Birnerovi. To vše dalo dohromady výsledný mix z něhož letos pod Ještědem těží Druhá pozice v účtování základní části patří třineckým Ocelářům. Loňský finalista se letos rozjížděl pomaleji, ale nakonec Slezané dostáli očekáváním, která do nich byla před sezonou vkládána. Hokejisté s dráčkem na prsou nasbírali 99 bodů, mezi základní stavební kameny jejich kádru patří už dlouholeté opory Šimon Hrubec, Martin Růžička, Jiří Polanský, nebo Martin Adamský. Vůdčí roli plní bezesporu rovněž kapitán Lukáš Krajíček. Bronzový stupínek náleží Plzni. Západočeši se stejně jako Třinec v v první polovině sezony trápili, nicméně v jejich případě přišel hlavní zlom díky návratu Jana Kováře. Šikovný útočník neuspěl v NHL a tak se rozhodl tuto sezonu dohrát v extralize. Okamžitě po svém příchodu vytvořil elitní útočné duo soutěže s Milanem Gulašem. Právě díky nic patří nakonec Plzni třetí místo.  Opomenout, ale nesmíme ani brankáře Dominika Frodla, nebo zadáka Petera Čerešňáka, další důležité persony v úspěšné západočeské mozaice. Za Škodovkou následuje Hradec Králové. Mounfield prošel před tímto ročníkem dosti zásadní proměnou. Na trenérskou lavičku se postavil Tomáš Martinec, z mužstva zmizela spousta zkušených hráčů, které nahradili spíše mladší hokejisté. Takže se logicky čekali jako vliv to na Mounfield bude mít. Nutno, ale zmínit, že Lvi patří k překvapením soutěže, což dokresluje i tabulka po základní části. Mezi lídry mužstva se řadí především Radek Smoleňák, Tomáš Vincour a opomenout nesmíme ani Petra Zámorského, jenž letos zdá se úspěšně restartoval svoji uvadající kariéru.  Pátá pozice náleží mistru z předešlých dvou let, tedy brněnské Kometě. Libor Zábranský se letos musel vypořádat s odchodem důležitých hráčů, na jihu Moravy skončili kupříkladu Hynek Zohorna, Jakub Krejčík, Tomáš Vincour… Hokejový jackpot naopak v Brně odkryli příchodem Američana Petera Muellera. Zámořský střelec, který loni řádil v barvách rakouského Salcburku, jenž hraje mezinárodní EBEL ligu se okamžitě zařadil k nejlepším tuzemském forvardům.  Dařilo se ale rovněž Martinu Eratovi, Petru Holíkovi, či Ondřeji Němcovi.

Poslední příčku zaručující přímý postup do vyřazovacích bojů si pro sebe zarezervovala Olomouc. Hanáci patří rovněž k tě, kteří překvapili. Klub se skromným rozpočtem citlivě vybudoval letošní mužstvo, což se ukázalo být trefou do černého. Mezi největší devízy Kohoutů patří brankářské duo Konrád – Lukáš, Daří se i Janu Knotkovi, obranu řídí především mladý Jakub Galvas s kapitánem Martinem Vyrůbalíkem. Za Olomoucí naopak následuje celek, od kterého se letos čekalo rozhodně víc. Vítkovice ohlásily pro tento rok jasný cíl – postup minimálně do semifinále. Zatím se tyto ambice ale ostravskému celku naplňovat nedaří, je sice pravdou, že svěřencům Jakuba Patra patřilo jednu chvíli druhé místo průběžného pořadí, jenže pokles formy vyústil v propad mimo elitní šestku. Ridera tak bude muset před případným čtvrtfinále absolvovat předkolo, narazí v něm na pražskou Spartu. Stěžejním borcem Vítkovic je rozhodně brankář Patrik Bartošák. Není bez zajímavosti, že v případě výhry v předkole narazí Severomoravané na na Třinec. Čtvrtfinále by tak okořenilo derby těchto dvou rivalů. Do předkola se taktéž podívá Mladá Boleslav. Klub z města automobilů prošel během sezony trenérskou rošádou, Vladimíra Kýhose nahradili Miloslav Hořava, Radim Rulík a Pavel Patera. Správnost tohoto kroku potvrdily výsledky, kterých Středočeši následně dosahovali. Konečně osmé místo je vzhledem ke zpackanému začátku soutěže pro Bruslaře úspěchem. V předkole se zelenobílí postaví Zlínu. Právě Zlín totiž skončil devátý. Klub z Baťova města přitom před sezonou počítal citelné ztráty. Z jeho řad zmizeli Kašík (během sezony se vrátil), Bukarts, nebo Šťastný, i tak ovšem na jihovýchodě Moravy překvapili. Mužstvo trenérů Svobody a Hamrlíka předvádělo především v domácím prostředí koukatelný agresivní hokej, jehož výsledkem je zmíněné deváté místo. Pro tým bez hvězd se rozhodně jedná o úspěch. Mezi tahouny týmu patří navrátilec Libor Kašík, Ralfs Freibergs, opomenout nelze ani Jakuba Šlahaře a objev sezony Tomáše Fořta. Životní sezonu prožil ve žlutomodrém dresu taktéž Jiří Ondráček. Poslední místenka zaručující účast v play off patří pražské Spartě. Ta si ji vybojovala až během závěrečného kola. Tým z hlavního města si každopádně představoval příznivější průběh letošního ročníku. Mužstvo trenéra Kruppa mělo sice podařenou úvodní část z dvapadesáti kolové porce zápasů, pak ale stagnovalo. Jeho oporami jsou zejména Matěj Machovský, Jan Koštálek a daří se i kapitánu Lukáši Pechovi.

Pozice na 11-14 místě náleží Litvínovu, Karlovým Varům, Chomutovu a Pardubicím. Posledně jmenovaný tým už přitom má v podstatě jistou účast v baráži. O tom, kdo jej do ní doprovodí se rozhodne mezi Chomutovem a Karlovými Vary, přičemž Energetici mají na svého soka momentálně náskok 3 body. Play-out se letos skládá ze 6 zápasů, ve hře tak je ještě 18 bodů. Play off začne předkolem již toto pondělí.  Postaví se proti sobě Vítkovice a Sparta, respektive Zlín s Mladou Boleslaví. Obě série jsou hrány na tři vítězné zápasy. Jejich vítězové následně ve čtvrtfinále vyzvou Liberec, potažmo Třinec. Zároveň už známe složení úvodních dvou čtvrtfinálových dvojic. Plzeň – Olomouc, Hradec Králové – Kometa Brno. Čtvrtfinále, semifinále i finále bude klasicky hráno na čtyři vítězné zápasy. Ligového mistra poznáme nejpozději 30. dubna.

Komentáře