Soupeři českých týmů v Lize mistrů: debutanti i trojnásobný vítěz

(foto: championshockeyleague.com)

Přesně týden zbývá do startu nového ročníku Champions Hockey League. I letos se ho zúčastní hned čtyři týmy, které zastupují českou extraligu. Každý z nich odehraje do poloviny října šest zápasů v rámci skupinové části soutěže. Pojďme se podívat, jací budou jejich soupeři.

Vůbec první skupinový zápas ročníku 2019/20 se uskuteční na ledě týmu HC Škoda Plzeň. Devětadvacátého srpna zde Škodovka vyzve debutanta HPK Hämeenlinnu. Mistr finské ligy vstoupí do nové sezóny s velmi mladou soupiskou, její průměrný věk je 23,6 let! Jejich trenér, Antti Pennanen, dovedl Finy ke zlatu na letošním mistrovství světa. O dva dny později odehrají plzeňští hráči znovu domácí utkání, a to proti dalšímu debutujícímu mistrovi. Tentokrát se bude jednat o dánský Rungsted Seier Capital. Po krátké odmlce, kdy klub spadl do nižší soutěže kvůli finančním problémům, znovu patří mezi pravidelné účastníky play off. Posledním týmem, se kterým se Plzeň v rámci skupiny utká, bude EV Zug. Švýcarský finalista loňského ročníku NLA se do Ligy mistrů podívá již pošesté, nikdy se ovšem nedostal dál než do osmifinále. Pro fanoušky Škodovky půjde o velmi pikantní dvojzápas, barvy Zugu totiž hájí jejich bývalý elitní centr Jan Kovář.

Také devětadvacátého srpna, ovšem o pár hodin později, odstartují své první skupinové utkání Bílí Tygři Liberec. Finalisté české extraligy se střetnou s finalisty britské ligy, Belfast Giants. Jeden z nejmladších klubů na britských ostrovech prošel před svým letošním debutem v Lize mistrů velkou obměnou. Přes léto odešlo pět útočníků, kteří v loňské sezóně nastříleli celkem 148 gólů! To druhý soupeř Tygrů si své klíčové hráče pojistil. Jedná se o švédského semifinalistu, Luleu Hockey. Tým, který se Slováky Christiánem Jarošem a Peterem Cehlárikem vyhrál zlatou medaili hned v prvním ročníku CHL, se do Ligy mistrů vrací po dvouleté odmlce. Třetím účastníkem liberecké skupiny se stal Augsburger Panther. Německý semifinalista si v tuzemské lize nepočíná zrovna obstojně, od roku 1994 se do play off dostal pouze osmkrát. Na jejich soupisce figuruje hned třináct cizinců, z toho jeden z nich je kladenský odchovanec David Stieler.

O den později zahájí skupinovou fázi úřadující mistr české extraligy, HC Oceláři Třinec. Třicátého srpna se střetnou s nejmladším týmem finské ligy, Lahti Pelicans. Klub, ve kterém donedávna působil český brankář Jakub Škarek, zaznamenal od roku 1999, kdy postoupil do nejvyšší soutěže, pouze jeden větší úspěch v podobě stříbrné medaile. Do CHL se dostal díky loňskému třetímu místu po základní části. S ligovou pověstí je na tom však hůře druhý z třinecké skupiny. Švýcarský Lausanne HC od svého vzniku nepodával stabilní výsledky, a proto často měnil elitní NLA za místo v nižší soutěži. Tým, za který předloni nastupoval nynější hráč Třince Martin Gernát, se tak stane dalším debutantem v Lize mistrů. Poslední místo ve skupině Ocelářů obsadil Yunost Minsk. V běloruské nejvyšší lize byste nenašli úspěšnější klub. Za posledních šestnáct sezón se třináctkrát dostali do finále play off, přičemž hned v osmi případech ho vyhráli! V CHL tak úspěšní již nebyli, ze dvou účastí se ani jednou nepodívali do vyřazovací části.

Jako poslední se z českých mužstev představí Mountfield HK. Na úvod své skupinové fáze vyzve třicátého srpna šestinásobného mistra britské ligy, Cardiff Devils. V letošní sezóně se bude tým z britských ostrovů snažit vybojovat ligový zlatý hattrick, a to společně s exchomutovským útočníkem Masim Marjamäkim. CHL absolvují již potřetí, v minulých dvou letech jim však brány postupu do play off zůstaly uzavřené. Další zkouška čeká královehradecké hokejisty v Rakousku. Semifinalista EBEL Graz 99ers se po několika nepodařených sezónách znovu vrátil mezi elitní týmy soutěže, díky čemuž si poprvé zahraje Ligu mistrů. Ovšem největší starosti bude mít Hradec se svým posledním soupeřem. Není jím nikdo jiný než švédská Frölunda Indians. Trojnásobný vítěz CHL je znovu považován za největšího adepta na obhajobu titulu. V sezóně je znovu jako kapitán povede útočník Joel Lundqvist.

Komentáře