Strhující závěr nestačil, silný ročník juniorů končí už ve čtvrtfinále

Druhá hodina ranní odbila a fanoušci se začali scházet u televizních obrazovek a sociálních sítí, aby společně drželi palce českému týmu, na který čekala těžká zkouška. Bilance s Američany byla velice nepříznivá. Dokonce pokud bychom sečetli výsledky vzájemných zápasů od “osmnáctek” až po “A” tým, došli bychom k hrozivému poměru 8:1 pro Spojené státy. Jen jednou jsme z posledních devíti soubojů odešli jako vítězové a to na Zimních hrách v Pchjongčchangu 2018, kde jsme ve velkém drama vyřadili USA 3:2 po samostatných nájezdech a s velkou slávou postoupili do semifinále.

Do utkání tak nastoupil jako favorit soupeř a Češi mohli podle papírových předpokladů jen překvapit. Ve hře bylo ale více. Parta okolo velkých talentů se sešla v juniorech naposledy spolu a všichni moc chtěli jít do bojů o medaile. I hlavní trenér Václav VARAĎA věděl, že není na co čekat a odhodlal se k odvážnému kroku. Do elitního útoku postavil trojici Martin NEČAS – Filip ZADINA – Martin KAUT, tedy to nejlepší, co má národní tým v této kategorii k dispozici.

(foto: iihf.com)

Zápas nezačal z našeho pohledu nejlépe. Američané rozjeli v našem obranném pásmu kolotoč, jehož tempo nám dělalo velké problémy. V úvodu bitvy náš kouč ukázal českou chytrost. VARAĎA vynechal čtvrtý útok PLÁŠEK – POUR – KERN a zaskočil soupeře, když na jeho čtvrtou pětku naskočil náš hvězdný první útok. To byl první světlý okamžik, kdy jsme Američany na okamžik přehrávali. Komplikace přišla na začátku šesté minuty, kdy došlo ke špatnému střídání, hráli jsme v šesti a trest šel odsedět JENÍK. V oslabení Češi odrazili několik velkých šancí USA a udrželi nerozhodný stav.

Velké problémy nám dělala bratrská dvojice Jack a Quinn HUGHESOVI. Především první jmenovaný si dělal s naší obranou, co chtěl, ukázal obrovský talent a naznačil, že na dalším draftu NHL bude útočit na ty nejvyšší pozice. Bezbrankový stav ale netrval dlouho. V čase 12:12 se před branku dostal Noah CATES, jenž ukázal šikovné ruce a poslal Američany do vedení. – 0:1. Horké chvilky tak pokračovaly, ale Dostál už si své tyče pohlídal. Naopak v závěru se ještě do dobré šance dostal LAUKO, ale nepříjemná střela vyrovnání nepřinesla.

Do druhé části jsme vstoupili o něco lépe. Ondřej MACHALA ujel americké obraně, ale v bezprostřední blízkosti přestřelil! Bohužel další úder na sebe nenechal dlouho čekat. Rozhozené české obrany využil Josh NORRIS, v samostatném úderu nedal našemu brankáři šanci a zvýšil na rozdíl dvou gólů. – 0:2. Ve 32.minutě se do velké příležitosti dostal ŠALDA, ale gólman PRIMEAU naneštěstí vyrazil špičkou hokejky. Počet střel na americké straně nadále rychle rostl, a tak především díky Dostálovi jsme do závěrečné periody drželi naděje na postup.

Třetí třetina byla dvacetiminutovkou českého brankáře. Hokejisté USA zvyšovali tempo a najednou byli lepším týmem snad o několik tříd. Po dvou minutách se k tvrdé střele dostal ZADINA, puk však letěl jen těsně nad branku. Poté předvedl zákrok zápasu DOSTÁL a byli jsme stále ve hře. Ani následující minuty si naše obrana neoddychla. Muž v našem brankovišti nadále předváděl neskutečné zákroky a čeští komentátoři nešetřili chválou. Vždyť krátce po začátku třetí části měla naše opora na kontě už 30 zákroků! 10 minut před třetí sirénou jsme stále drželi hratelný stav 0:2, především díky našemu hrdinovi, který odchytal snad životní třetinu!

Až po více než 50 minutách hry jsme se konečně dočkali první přesilové hry. V čase 51:29 přišel moment, který snad i stál českým fanouškům za ponocování. JENÍK zpoza branky přihrál k mantinelu NEČASOVI, ten našel mezi kruhy Martina KAUTA a Češi si mohli poprvé zakřičet GÓÓÓL! – 1:2. Robert ZÁRUBA si neodpustil další hlášku a zakřičel: “Martin KAUT, není OUT!” Radost to byla obrovská a kupodivu začal úplně jiný zápas. Najednou se našim lvíčatům nalila krev do žil a výkon šel každou chvíli nahoru.

Netrvalo to dlouho a bylo to Česko, kdo diktovalo tempo hry. Vzhledem k průběhu utkání bylo neuvěřitelné, že naši mladíci ztrácí jediný gól minimálně na vynucení prodloužení. Začalo to být drama. Velká škoda následného vyloučení, kdy KAUT neudržel nervy a obral svůj tým na drahocenné 2 minuty. Euforie národního týmu se ukázala i v početní nevýhodě, kdy jsme se odvážně pustili do útoku a vytvořili si několik střeleckých pokusů. Čas se neúprosně krátil, Češi si vzali time-out a šli do vabanku hry bez brankáře. Hra se vrátila do našeho útočného pásma, kde jsme zamkli soupeře, ale vyrovnání už jsme se nedočkali. V čase 59:22  pak přes celé kluziště přesně zamířil Alexander CHEMELEVSKI a pečetil postup USA. – 1:3.

Pohled na zdrcené české hokejisty vháněl slzy do očí, zklamání bylo veliké. Našim reprezentantům nelze upřít snaha a obětavost, kterou předváděli po celý souboj. Soupeř byl ale všude o krok dřív a zaslouženě postoupil. Nejlepším hráčem zápasu byl naprosto po zásluze vyhlášen čaroděj Lukáš DOSTÁL, který vykouzlil přes 40 zákroků, ze kterých nad řadou z nich zůstával rozum stát. Jelikož se český tým se šampionátem loučí, byli vyhlášeni i nejlepší hráči našeho týmu celého mistrovství. Vybranou trojicí byla sestava Lukáš DOSTÁL – David KVASNIČKA – Martin KAUT.

Před touto vrcholovou akcí hráčů do 20 let se mluvilo o tom, že jestli máme dosáhnout na medaili, bude to teď, nebo nikdy. Doufejme, že se média budou mýlit a dosáhneme nějakého úspěchu. Třeba už na příštím světovém šampionátu 2020, kdy dějištěm bude Česká republika (Ostrava, Třinec). Nezbývá nám, než věřit, že si lvíčata nechávají medailovou radost až na duely před domácím publikem. Hoši děkujeme.