Světový hokej truchlí. Odešla legenda Ted Lindsay.


Autor: Jiří Michal (foto: youtube.com/watch?v=T-PmAQY-2uE)

Celý hokejový svět se včera spojil, aby uctil památku, jedné z nějvětších osobností tohoto sportu, Teda Lindsayho. Hokejový velikán a ikona klubu Detroit Red Wings odešla 4.3.2019 ve věku 93 let. Nejslavnější momenty jeho kariéry se vážou ke 40. a 50. létům 20. století, kdy v dresu rudých křídel nastupoval po boku dalších legend v podobě Gordieho Howea a Sida Abela. Jejich lajna nesla označení “Production Line”, což symbolizovalo jeden z nejlepších útoků v historii NHL. Společně se jim povedlo v letech 1950, 1952, 1954 a 1955 dovést Red Wings k zisku Stanley Cupu. V ročníku 1949/50 dokázal navrh získat svoji první a zároveň poslední Art Ross Trophy, kdy během 69 zápasů základní části dokázal nasbírat 78 bodů. Hranici 70 bodů překonal ještě o 2 roky později a následně své maximum vylepšil k hranici 85 bodů v roce 1957, ale to už cenu pro nejproduktivnějšího soupeře ovládl jeho kamarád Geordie Howe.

Ted Lindsay poprvé oblékl dres v NHL v ročníku 1944/45 na ledě Detroitu, kde zůstal následujících 13 sezon. Po sezoně 1956/57, kdy jak již bylo zmíněno dosáhl svého maxima v základní části, ale jeho tým vypadl v semifinále s tehdejšími vítězi z Montrealu, se rozhodl odejít do Chicaga, na čemž měly hlavní zásluhu neshody kvůli hráčským odborům. U jestřábů se mu ale už tolik nedařilo, a tak se po 3 sezonách ozhodl o návrat do města automobilky Ford. Zde odehrál svoji poslední sezonuv NHL zapsanou pod letopočty 1964-65. V nejslavnější lize světa odehrál celkem 1068 zápasů, ve kterých dokázal nasbírat 851 bodů zásluhou 379 gólů a 472 asistencí.

Po ukončení kariéry byl v roce 1966 uveden do hokejové Síně slávy a v roce 1991 se dočkal pocty v podobě vyřazení čísla 7 z nabídky dresů Red Wings. Na počest 100 let ligy byl také zařazen mezi 100 nejlepších hráčů historie, kteří kdy na ledě NHL stanuli. Známý byl také jako velký bojovník a u soupeřů vzbuzoval velký respekt, jelikož se nebál i pustit do pěstních soubojů. Díky jeho odvaze a tvrdosti si vysloužil i přezdívky typu “Terrible Ted” (Strašný Ted) či “Scarface” (Zjizvená tvář).

Jméno Ted Lindsay je u hráčů také velmi známé faktem z roku 1957, kdy hrál klíčovou roli při založení hráčské asociace v NHL společně s obráncem, konkurenčního Montrealu, Dougem Harveym. To se ale vůbec nelíbilo majitelům a vedením klubů, a tak byly odbory ihned zrušeny. Jak již bylo zmíněno, tento fakt vedl k odchodu Lindsayho z Detroitu. Na podruhé se bývalý kapitán Red Wings o založení pokusil o 2 roky později a tentokrát bylo jeho snažení úspěšné. Asociace dodnes nese název NHLPA (National Hockey League Players’ Association).

Před 9 lety se dočkalo Lindsaymu další obrovské pocty, kdy po něm byla pojmenována jedna z nejprestinějších cen NHL – Ted Lindsay Award. Trofej se uděluje nejlepšímu hráči soutěže na základě hlasování členů hráčské asociace NHLPA. Mezi české držitele patří Dominik Hašek, který se mohl ze zisku radovat hned dvakrát a především třínásobný majitel Jaromír Jágr. Dříve ocenění neslo název Lester B. Pearson Award. Atuálním držitelem je Connor McDavid, který ovládl hlasování v posledních 2 ročnících.

Odkaz Teda Lindsayho je zkrátka nesmrtelný a i když bohužel již není fyzicky tato hokejová legenda mezi námi, v srdcích fanoušků bude žít navždy. Čest jeho památce.

Komentáře