Tampa Bay Lightning je o level výše než ostatní. Proč? Potvrdí to i ve vyřazovací části?

Asi všichni fanoušci hokeje slyšeli o tom, jakou fazónu zažívá Floridská Tampa. Ti z fanoušků hokeje, kteří jsou trochu víc orientovaní ví, že výkon Blesků tuto sezónu je neskutečný. Nyní si shrneme pár bodů úspěchu tohoto týmu tuto sezónu.

Když jsme na začátku roku křísili tento web z mrtvých, psal jsem zde jeden z prvních článků o fantastické formě Tampy. V tu dobu byl tým první a měl 66 bodů, náskok na druhé Toronto a Calgary byl 10 bodů..

Nyní situace vypadá tak, že Lightning mají již 118 bodů, soupeři v nedohlednu, ale v nedohlednu vzadu. Přesněji Boston a Calgary, které mají po Tampě nejvíce bodů (shodně 97) ztrácí 21 bodů! To znamená, že na předběhnutí by potřebovali 11x vyhrát když bychom počítali s tím, že by Tampa všechny body ztratila. To je obrovský rozdíl.

Soupeři v nedohlednu

První důležitá věc je ta, že tým z Floridy má 8 zápasů před koncem základní části skoro stejně bodů, vlastně mnohdy i více, než nejúspěšnější týmy posledních let celkově. Když se na to podíváme po jednotlivých sezónách: 2017/18 – Nashville Predators – 117 bodů, Winnipeg Jets – 114 bodů. 2016/17 – Washington Capitals – 118 bodů, Pittsburgh Penguins – 111 bodů. 2015/16 – Washington Capitals – 120, Dallas Stars – 109. 2014/15 – New York Rangers – 113, Montreal Canadiens – 110. 2013/14 – Boston Bruins – 117, Anaheim Ducks – 116. A takhle bychom mohli jít dál a dál, pak bychom si jen potvrdili, že tohle je opravdu úctyhodný výkon a něco, co tu dlouho nebylo.

Prezidentský pohár

Další bod, co stojí za zmínění, je ten, že Tampa už základní část vyhrála. Úterním vítězstvím proti Arizoně (4:1) získala Prezidentský pohár. Ten sice nelze vůbec srovnávat s úspěchem, kterým oplývá výhra Stanleyova poháru, je to ale něco, co se někomu dlouho nepovedlo, tedy získat tento pohár s takovým předstihem.

Vytrvalost, úspěšnost

Blesky si také drží výkonost a úspěšnost. To je další důležitý aspekt, který by se mohl promítnout v případné výhře v playoff. Pokud si totiž tým dokáže udržet takovouto výkonnost po 73 zápasů, proč by nemohl pokračovat ve vyřazovací části? Pravda je taková, že z posledních 20 zápasů utrpěli hráči modrobílých jen 3 prohry.

Faktor Kucherov

Jednoznačně nejlepším hráčem týmu je famózní Rus Nikita Kucherov. O něm jsem psal speciální článek, který už na webu Milujeme Hokej vyšel. Faktem je, že tento hráč v součtu Kanadských bodů vede podobně jako Tampa v lize. Nikita si připsal 119 bodů za 37 branek a 82 asistencí. Jeho nejbližší sok je Connor McDavid se 105 body, pak následuje Patrick Kane se 101 a další hráči už čítají body až na 3 výjimky pod 90…

Sehranost týmu

Kucherov ovšem není jediným, komu to šlape. Kapitán a jeden z nejdůležitějších článků týmu – Steven Stamkos – totiž v už zmíněném utkání proti Coyotes zbořil rekord v počtu vstřelených gólů Tampy. Svým 384. gólem překonal klubovou legendu Vincenta LeCavaliera, který zaznamenal o jeden gól méně. Po LeCavalierovi je v tabulce další klubová legenda Martin St.Louis se 365 góly. Poté je zde Nikita Kucherov, sice ta propast už je velká (Nikita má 184 přesných tref), ale něco to vypovídá o současném týmu Tampy a její síle. Páté místo obsadil Brad Richards se 150 góly.

Důležití jsou ale také další hráči. 38 gólů má na účtu Brayden Point, 26 Tyler Johnson, 20 Yanni Gourde a všichni mají také dost asistencí. Navíc perfektně hraje obránce Hedman, jenž vsítil 11 gólů a přihrál na 38, což je krásné číslo.

Mentalita vítězů a podpora odevšad

Co dále žene tým dopředu? Fanouškovská podpora. Fanoušci jsou zvyklí na výhry a svůj tým podporují jak nejvíc umí. Tým je naladěný na výhry a v hlavě je pro ně výhra běžný stav. To je žene ohromně dopředu. Věří taky sázkové kanceláře. Jak jsem psal v tom prvním článku o Tampě, měla kurz na celkovou výhru SC 3,9. Toronto mělo 5,5, ostatní nad 10. Nyní Tampa klesla již na 3,2. Blízko ní je akorát San Jose s Calgary, oba s kurzem 9. Poté Boston s desítkou a ostatní na dvanáctce.

U Tampy Bay Lightning jde ZATÍM o jednoznačně nejlepší sezónu. Nejlepší bodový zisk v celé (docela krátké) dvaceti pěti leté historii už padl, Prezidentský pohár padl, nyní zůstává otázkou, jestli vyhrají i to nejdůležitější. Jestli ano, nebude to žádné překvapení, jelikož se asi chtě nechtě všichni shodneme, že Blesky jsou suverénně nejlepší po celou sezónu. Jestli ale ne, může to Tampu opravdu hodně srazit. Za poslední roky k nejcennější trofeji byl tento tým několikrát velmi blízko. Co ale asi s psychikou udělá, když ho opět nezískají, i když celou sezónu všechny drtili? A i když to nezvládli ani po jejich nejlepší základní části v historii?

Ještě pro úplnost doplním, že největší bodový zisk po základní části nastřádal v sezóně 1976/77 tým Montreal Canadies. Ti měli úžasných 132 bodů. Tampa Bay tento rekord stále může překročit! Z posledních 8 zápasů můžou ale ztratit pouze jeden jediný bod. Logicky pak tedy 2 body na vyrovnání rekordu. Na jednu stranu se to zdá nepravděpodobné, jelikož bodově tým už žádný jiný nepřekročí a modrobílí se asi budou trošku šetřit na playoff. Na druhou stranu, když se podíváme na základní část, kde už měli i sérii 10 výher, tak proč ne?

Komentáře