Torontský Souperman. Mikheyev se stává pro Maple Leafs želízkem v ohni

 

 

(foto: Sportsnet)

Během léta toho bylo všude plno. Je lepší Jack Hughes nebo Kaapo Kakko? Na tohle téma se napsaly články odshora dolů. Jak ale vypadá současná tabulka produktivity nováčků? V čele se nacházejí jiní. Mimo jiné i křídelník Toronto Maple Leafs Ilya Mikheyev, který je aktuálně na děleném, prvním místě. S ničím se nepáral. V prvních 13 duelech nasbíral 10 (4+6) bodů, a jasně dokazoval, že se s ním musí počítat. Zapadl také do kabiny, kde se jeho láska k boršči (polévka) stala nakažlivá. I proto si vysloužil přezdívku „Souperman“.

TORONTO/OSTRAVA – Zrovna skončilo úvodní utkání Toronta v novém ročníku NHL, ve kterém debutoval útočník Ilya Mikheyev. Dravé křídlo si nadělilo předčasný dárek k 25. narozeninám (slavil je týden po debutu v NHL, pozn. red.), když v premiéře oslavilo svůj první gól v nejlepší hokejové lize světa, k tomu přidalo asistenci, a výrazně se tak podílelo na celkovém vítězství 5:3 na domácím ledě proti Ottawě.

Souperman

Kolem rodáka z Omsku se po zápase shromáždil hlouček novinářů. „Polévky jsou pro mě důležité. Nechápu, že vy je nejíte. Moje přítelkyně pravidelně vaří skvělé polévky,“ zdůraznil Mikheyev boršč, své oblíbené jídlo pro server The Hockey News. „V Rusku je jíme každý den. Opravdu, každý den,“ přiblížil účastník Mistrovství světa 2018 svůj životní styl v rozhovoru pro web TSN.

Proč byla po premiérovém utkání v NHL řeč zrovna o polévce? Abychom vás uvedli do kontextu, Mikheyev tímto částečně odpovídal na otázku ohledně zvykání si na život v Kanadě. Netrvalo dlouho, a Mikheyev si od hokejové veřejnosti vysloužil přezdívku „Souperman“ (soup znamená v angličtině polévka, pozn. red.).

Zatím to ale vypadá, že svým „polévkovým“ zvykem nakazil i ostatní spoluhráče. „Většinou teď máme polévku každý den. Kluci v naší kuchyni odvádějí skvělou práci. Zároveň je to pro mě hydratace navíc. Nepohrdnu dobrou polévkou,“ vychválila například brankářská jednička Maple Leafs Frederik Andersen klubové kuchaře.

Odstraňuje jazykovou bariéru

Krom boršče se ale den ode dne přizpůsobuje severoamerickému životnímu stylu. „Každý den ho můžete vidět, jak si vykračuje v ulicích města. Dennodenně se učí anglicky. Užívá si každého okamžiku v Torontu,“ přiblížil fanouškům ruského útočníka agent Dan Milstein pro server Toronto Sun.

Mikheyev si prozatím na ledě vede slibně. Přechod na jiné rozměry kluziště zvládl téměř bez problému. „Není to nic jednoduchého,“ potvrzuje spoluhráč Kasperi Kapanen, který se v začátcích také musel popasovat s přechodem na užší kluziště. „Speciálně, když pocházíte z Ruska. Myslím, že tam hrají trošku jinak. Způsob, jakým odehrál prvních šest zápasů bylo víc, než jsem od něj očekával. Myslím, že překvapil všechny.“

Povedené výkony ho ale paradoxně staví do nelehké situace. Logicky přitáhl zájem novinářů. Ovšem je tu jeden háček. Jazyková bariéra. Mikheyev totiž zatím neumí moc dobře anglicky. Během tréninkového kempu dokonce neposkytl ani jeden rozhovor v angličtině. Postupnými krůčky a zvykáním si na život v Torontu se ale do toho dostává. Pokud bude podávat i nadále podobné výkony, a k tomu se bude zdokonalovat v angličtině, odpovídání na otázky novinářů si užije až až. „Brzy zjistí, že to s tou angličtinou neměl až tak přehánět,“ žertoval kouč Toronta Mike Babcock.

Vzácná návštěva generálních manažerů

Respektovaný trenér letěl dva roky zpátky na šampionátu do Dánska, aby na vlastní oči viděl Mikheyevovu hru. A nejen to. Chtěl se s ním potkat i osobně mimo led. Tehdejší útočník Avangardu na něj udělal dojem. Vedení Maple Leafs ho ale mělo v hledáčku delší dobu. A udělalo dobře. Loni v srpnu totiž Mikheyeva, který měl před sebou poslední sezonu v KHL, přiletěli do Ruska navštívit hned čtyři generální manažeři NHL. To se často nestává. Maple Leafs ale nenechali nic náhodě. Udělali všechno proto, aby Mikheyeva přesvědčili o tom, že právě Toronto je destinací, kam bude chtít zamířit. A tak se také stalo.

Maple Leafs získali ve 189 centimetrů vysokém útočníkovi zodpovědného hráče na oslabení, který dokáže pravidelně bodovat. Vedle zmíněných 10 kanadských bodů přidal také osm plusových bodů do tabulky +/-, nejvíc ze všech zelenáčů v NHL a v kabině Toronta. Mikheyev je sice starší o sedm let než Jack Hughes nebo Kaapo Kakko, ovšem status nováčka se na něj stále vztahuje. Pokud v produktivním tempu nepoleví, může se na konci ročníku umísit mezi špičkou bodování nováčků v NHL.

Komentáře