Třikrát blízko smrti, aneb život Richarda Zedníka

(foto: vimfox.info)

Zdravím Vás u dalšího blogu, dnes si rozebereme tři životu ohrožující zkušenosti Richarda Zedníka, u kterých se tento slovenský útočník nachomýtl.
Půjdeme pěkně popořadě. Zedník si může v klidu říct, že prožil bohatou hokejovou kariéru. V roce 1994 jej draftoval z 249. pozice zámořský Washington, kde později odehrál sedm sezón.

Své druhé nejdelší angažmá v NHL klubu prožil v hokejovém Montrealu. Od roku 2004 střídal kluby jako ponožky. Nejprve slovenský Zvolen, poté znovu Montreal, následně Washington a NY Islanders. Kariéru měl tedy opravdu pestrou. Dvě sezóny si vyzkoušel i na Floridě, kde se později odehraje jedna z nejhorších nočních můr.

Určitě si dobře pamatujete velkou katastrofu ruského letounu s téměř celým hokejovým týmem Lokomotivy Jaroslavl v sezóně 2011/12, které krátce po vzletu z ranveje havarovalo, rozlomilo se a začalo hořet. Počet obětí byl srdcervoucí, skonali mimo jiné i naši tři čeští hrdinové a jeden Slovák. Mám na mysli Josefa Vašíčka, Honzu Marka, našeho hrdinu z MS 2010 Káju Rachůnka a Pavola Demitru. Údajná chyba pilota vedla k usmrcení 44 osob. O této katastrofě se v momentě dozvěděl celý svět, událost doletěla i do stadiónů, kde se právě hrála základní část kontinentální hokejové ligy. Zápasy byly okamžitě předčasně ukončeny, všichni se utápěli v slzách.
Zpět ale k Richardu Zedníkovi. Právě on si v tomto týmu připsal jedno působení. Byly to přesně dvě sezóny před touto největší tragédii v hokeji vůbec. Netřeba Vám tedy znovu připomínat, že mohlo být o jednu českou hvězdu méně. Možná si říkáte, že dva roky je docela velký časový rozdíl. To sice ano, ale i tak jsem zde tohle téma musel zmínit. Stačilo jen, aby byl třeba Zedník o dva roky starší nebo aby se o dva roky dříve rozhodl odejít do Ruska. No posuďte sami. Sám Richard tuhle strašlivou zprávu opravdu hodně prožíval a špatně nesl, neboť většinu zesnulých znal.

10. únor 2008.
Tohle datum zůstane tomuto třiačtyřicetiletému borcovi nadosmrti v mysli, a jistě nejen jemu. Byla neděle a Zedník nastupoval v dresu Floridy Panthers proti svému soupeři Buffalu Sabres. V poslední třetině se v obranném pásmu Buffala zmocnil puku jeden z jejich obránců. Tehdejší spoluhráč Richarda, Olli Jokinen, chtěl obránce klasicky narazit na mantinel, ovšem náraz neustál a omylem vyšvihl pravou brusli do vzduchu. Hrozivý moment přišel v okamžiku, kdy se nabroušená ocel setkala se Zedníkovým krkem a rozřízla mu krční tepnu. Rodák z Banské Bystřice si v mžiku chytl ránu, aby zamezil stříkající krvi ven a spěchal na střídačku. Všem přihlížejícím v hale spadla brada, několik z nich omdlelo. Richardovi byl na střídačce okamžitě přiložen na ránu o velikosti dvou palců ručník a směřoval do péči lékařů. Celý incident sledovali napjatí fanoušci a hráči, kteří po asi deseti minutách konečně slyšeli dobrou zprávu.
“Dámy a pánové, Richard Zedník je stabilizován a …..” Těchto osm slov všem stačilo a aréna byla na nohou, hlasatele již nebylo přes hluk slyšet.
Tleskalo se, křičelo se, hráči mlátili hokejkami o led. I přes ztrátu téměř dvou litrů krve celou nepříjemnost Zedník přežil, za což může nejprve vděčit sám sobě za neskutečně rychlou reakci. Kdyby se tenkrát nezvedl a nepelášil na střídačku, nejspíš by to nepřežil. Kromě dlouhé krvavé stopy na ledě za sebou Richard nechal doživotní zážitek všem sledujícím, jak přímo na místě, tak u televizních obrazovek.
„Naštěstí se nijak neprojevily žádné známky poškození mozku, které při podobných zraněních hrozí.“
Poslední nepříjemná událost se stala na Slovensku, kdy měl na stadiónu v Námestově trénovat malé žáčky právě Richard Zedník v rámci akce hokejové naděje týmu HK Alis. Událost již byla ukončena, když v tom se ze shora začínalo ozývat divné křupání. Byl to strop, který neudržel tíhu napadaného sněhu. Zatímco většina již byla z ledové plochy pryč, někteří se zdržovali na střídačce. Rodiče dětí začali okamžitě na své malé hokejisty řvát ať utíkají pryč skrze nouzové východy. Krátce poté se celá střecha zřítila na ledovou plochu. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Ovšem znovu Vám položím otázku, co kdyby se střecha rozhodla protestovat o takových 20 minut dříve? To nechám znovu na Vaší fantazii.
Richard se nyní věnuje svému mateřskému klubu, Banské Bystrici, kde působí jako asistent kouče. Se svojí exmanželkou má jednu dceru.

Komentáře