Začátek čtvrtfinále – cesty za Masarykovým pohárem

Play off se právem označuje za zcela jinou soutěž, než základní část jakékoliv ligy. Nevyzpytatelnost této soutěže dokládá i fakt, že v tomto století se pouze třem klubům povedlo obhájit mistrovský pohár ze základní části. Spartě, Třinci i Liberci se to navíc povedlo pouze jedenkrát tento úspěch. Právem se proto naskýtá otázka, zda-li bude Liberec prvním klubem 21. století, který dvakrát obhájí Prezidentský pohár.

Právě Liberec začal svojí vysněno cestu za „Masarykem“ velice dobře. Jak již bývá zvykem, úspěšnější klub ze základní části začne sérii doma. Předkolo určilo týmu z Podještědí soupeře z Mladé Boleslavi, která po napínavé sérii vyřadila Zlín. Atmosféra v Liberci byla velice strhující v obou utkáních, protože vždy bylo vyprodáno (7500 diváků). První zápas si rozhodli domácí již v první třetině, když Jan Růžička (MB) musel lovit ze své svatyně postupně tři puky. Ve 24. přenechal po gólu Birnera místo svému parťakovi Gašperu Krošelijovi, který svojí přítomností pozvedl tým a za jeho přítomnosti bylo zbylé skóre 1:1, celkové tedy 5:1 pro Liberec.

Druhý zápas nebyl již tak jednoznačný od začátku. Domácí si gólový příděl rozdělili spravedlivě po 2 brankách do každé třetiny a zvítězili 6:2. Díky tomu si vezou do města Bruslařů velice komfortní náskok 2:0 na zápasy.

Další čtvrtfinálová dvojice znamená pro Slezany derby. Utkávají se v něm hráči Třince a nedalekých Vítkovic. Vítkovice, které vyřadily pražskou Spartu, mají obtížný úkol vzepřít se hráčům z „oceláren“. První utkání pikantní série rozhodly přesilovky. Dvě ze tří branek Třince totiž byly z početní výhody. Skvěle odehraným přesilovkám nedokázal vzdorovat ani matador Radegast indexu Výtisk. Naopak jako velká hvězda se projevil Růžička, který obstaral dva góly a jeho tým tak vyhrál 3:2 v prvním zápase.

Pravděpodobně nikdo by si nevsadil, že vítězný gól tohoto zápasu padne již v 10. vteřině hry. Svačina překonal Bartošáka a nasměroval svůj tým za další výhrou. Další branky vstřelil polský reprezentant Chmielewski a Polanský. Hlavní pozitivum druhého zápasu pro Vítkovice bylo to, že hráli více disciplinovaně a nedopřáli žádný přesilovkový gól Třinci. Série se za nepříznivého stavu 0:2 pro Vítkovice přesouvá na jejich led.

Třetí čtvrtfinálovou dvojici svede na jedno kolbiště Plzeň a Olomouc. Hanáky nečekal rozhodně příjemný začátek série. První dvě třetiny se hrály relativně vyrovnaně a domácí vedli 3:1. Totální kolaps nastal ve třetí třetině, kdy byl postupně pětkrát překonán brankář Olomouce Lukáš. I přes překvapení nejednoho diváka zůstal celou dobu v brance.

Druhý zápas začal jednoznačně lépe pro domácí. Už ve 12. minutě vedli po brankách Poura a Pulpána 2:0. Jenže ve druhé třetině se Plzeňský gólostroj zasekl a od té doby skórovala jen Olomouc. Tlak Olomouce vrcholil v 59. minutě, kdy Jergl si vynutil přesnou ráno prodloužení. Tam ve 3. nastavené minutě urval jeden bod do série Holec.

Podobně strhující utkání byl i první zápas hraný v Olomouci. Hned v první miutě ukázal Galvas, kdo je na stadionu doma. Po velkém úsilí ve 40. minutě Plzeň vyrovnala. Radost na záadě Čech trvala jen několik sekund, protože Strapáč posunul domácí do vedení. V 56. minutě poslal Indrák zápas do prodloužení, které se hrálo mimořádně dlouho. Až v 19. nastavené minutě se rozhodlo o vítězi. Rozhodl o něm Jergl, který vystřelil druhé vítězství pro Olomouc. Stav série 2:1.

Poslední čtvrtfinálovou dvojici vytvořila Kometa a Hradec Králové. První utkání rozhodly přesilovky a jedna z hvězd Komety. Tou hvězdou nebyl nikdo jiný než Jakub Orsava, který poslal svým hattrrikem Mounfield do kolen. Zápas za Hradec alespoň trochu korigoval Pavlík. Celkové skóre, 3:1.

Po první domácí porážce se domácí následují den pokusili o reparát. Tento reparát dopadl výrazně hůř než první zápas. Hradci se v zápasu na rozdíl od Komety nedařilo skoro nic. V play off se konečně gólově probudil i Mueller, který přispěl dvěma góly. Čiliak byl v zápase nekompromisní a nepustil za záda ani jeden pokus Královehradeckých a připsal si první nulu v letošním play off. Domácí štace se dá pro Hradec označil za velkou ostudu, protože za stavu 0:2 se přesunuli do Brna.

Třetí zápas se hrál poměrně opatrně. Na první gól se muselo čekat až na začátek druhé třetiny, kde si o slovo opět řekl americký útočník Mueller. Osm minut poté vyrovnal Kukumberg a zápas se znovu znervózněl. Při svém úniku byl Erat faulován a bylo nařízeno trestné střílení. K němu se postavil Mueller a opět se nemýlil. Hosté se nezmohli na nic a opět prohráli. Nyní stojí před Hradcem velice těžký úkol; vyhrát čtyři zápasy v řadě, aby se moli podívat do semifinále.