Životní příběh Zbyňka Irgla

(foto: pixabay.com)

Zbyněk Irgl (38). To je jméno, které by měl znát každý fanoušek českého hokeje. Tento osmatřicetiletý rodák z Ostravy, v minulosti známý díky angažmá v klubu třineckých Ocelářů, nyní však “válí” v dresu olomouckých kohoutů! S 18 góly v tabulce střelců je neproduktivnějším hráčem na Hané. Málokdo však ví, čím si musel tento sympaťák projít!

Vše začalo po odehraném utkání 12. listopadu 2014 proti Plzni, kdy si Zbyněk začal stěžovat na zdravotní problémy. Velká rána přišla poté, když si natrhl břišní sval, díky němuž mu lékaři našli nádor na ledvině. Ta mu byla později chirurgickým zákrokem odebrána.

„Když jsem se to dozvěděl, hlavou mi šlo, jestli vůbec někdy budu moct hrát hokej. Šel jsem váhou sedm kilo dolů, měl jsem problémy dojít si umýt zuby. To pro mě bylo za celou tu dobu psychicky nejtěžší,“ prozradil tehdy Irgl médiím.

„Z medicínského hlediska je prý odebrání ledviny jen banalita,“ uklidňovali ho před zákrokem doktoři.

Vše ale nešlo úplně podle představ. Údajně mu měla vypadnout skoba držící tepnu, následně ztratil poměrně dost krve. Tehdy mu šlo vážně o život.

Po letech se Zbyněk nebál svěřit s obavami: „Bylo mi řečeno, že kdybych nebyl sportovec a tělo nebylo zvyklé na zátěž, mělo by to dopad na hlavu. Pak přišly myšlenky, jak bude zbývající ledvina pracovat nebo jestli budou nějaké následky“

O konci kariéry však tento útočník neuvažoval.

Tělo bojovníka nevypadalo vůbec dobře, i přes tuto nepříjemnost to dnes Irgl bere s humorem.

„Dneska už se tomu smějeme. Udělal jsem deset dřepů a motala se mi hlava, to je pro sportovce nepochopitelné,“ vzpomíná.

Po náročných operacích konečně stoupl na led. Nejprve na trénincích, následně s obrovskou chutí naskakoval do čtvrtého utkání série proti Spartě, kde svým vítězným nájezdem poslal Oceláře do vedení 3-2 na zápasy.

Následně ve finále společně se spoluhráči podlehli tehdejšímu mistrovskému Litvínovu.

„Nehrál jsem nějaký svůj hokej, spíš to bylo o bojovnosti a o štěstí,“ prohlašuje hokejista, který se pro mnohé stal hokejovým hrdinou!

„Bylo neuvěřitelné, jak fanoušci reagovali. Třinec přijel do Pardubic a tam bylo velké choreo na mojí podporu. Jsem pesimista ohledně mezilidských vztahů. A tohle bylo něco neskutečného,“ pochvaloval si fanoušky Zbyněk.

Vyjádřil se také k otázce novinářů, zda-li se po nalezení nádoru věnuje prevenci: „Tím, co přišlo, jsem o sebe asi začal více dbát. Myslím, že by bylo dobré, kdyby to tak dělal každý. Ale to musí začít každý sám u sebe. Je těžké někomu něco vysvětlovat a říkat, protože to bohužel začíná stejně vždycky až v době, kdy ta nemoc přijde.“

Zmiňovaný profesionální hokejista však není prvním ani posledním, kdo si podobnou situací prošel. V minulosti to byl například Miloš Holaň, či americká hvězda Brian Boyle, jenž se oba vyléčil ze zákeřné leukémie.

Pokorný Zbyněk Irgl nyní patří po přestupu do Olomouce k nejdůležitějším článkům místní Mory. Jedno mu však stále chybí. Za jeho kariéru dosud nezískal titul mistra české republiky, o který může bojovat již v letošním možném playoff.

Jedno je však jisté, ten největší boj již vyhrál!

Tolik o životní situaci Zbyni Irgla. Doufám, že vás můj první blog na tohle citlivé téma bavil 🙂

 

Komentáře